• Facebook
  • Dla lekarzy
  • O czym jest ten blog?
  • O mnie

Kategorie wpisów

  • Hospicjum domowe
  • Sprzęt w domu
  • Wyroby medyczne
  • Opiekun
  • Apteka w domu

Warte uwagi:

Przeczytaj

Refundacja wyrobów medycznych

 
Mistrz Polikarp
blog o medycynie paliatywnej i opiece domowej
  • Hospicjum domowe
  • Sprzęt w domu
  • Wyroby medyczne
  • Opiekun
  • Apteka w domu

Mistrz Polikarp

  • Hospicjum domowe
  • Sprzęt w domu
  • Wyroby medyczne
  • Opiekun
  • Apteka w domu

W kategorii: Opiekun

Emocjonalne aspekty opieki nad Bliskim – cz. I

93 - ilość wyświetleń 9 września 2020 1 Comment

W tym artykule przedstawię informację dotyczące emocjonalnych aspektów sprawowania opieki nad Bliskim. W jaki sposób sobie z nimi radzić?

Towarzyszenie osobie chorej, a zwłaszcza ciężko choremu czy umierającemu Bliskiemu jest ogromnym obciążeniem emocjonalnym. W sposób szczególny dotyka to osób, które nigdy wcześniej w swoim życiu, bądź w życiu swoich Bliskich, nie miały okazji do doświadczenia tego typu zdarzeń.

Niewątpliwie towarzyszą nam wtedy emocje. Zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Warto pamiętać, że żadne z nich nie są złe. Wszystkie są potrzebne, a ich przeżycie jest  bardzo ważne.  Zarówno z punktu widzenia Osoby, nad którą sprawujemy opiekę,  jaki i nas samych. 

W pierwszej części artykułu przybliżę uczucia:

  • ambiwalencji, 
  • znudzenia, 
  • frustracji, 
  • zniecierpliwienia 
  • zazdrości. 

 

Zobacz drugą część wpisu

Emocje – ważny element naszego życia

Przeżywanie emocji jest istotne. Kiedy będziemy próbowali je ukryć, zakopać czy pogrzebać mówiąc, że mnie to przecież nie dotyczy, muszę być „twardy”, nie będę się rozklejać,  to one wciąż będą nam towarzyszyć. Warto przy tym podkreślić, że niewypowiedziane i nienazwane emocje będą stanowiły dla nas istotny problem –  zarówno w naszym funkcjonowaniu, jak i  w sprawowaniu opieki nad naszym Bliskim.

Z emocjami  jest trochę tak jak z opieką nad  dwuletnimi dziećmi.  Jeśli nie zwracasz na nie uwagi, jeśli  ich nie pilnujesz, jeśli nie poświęcasz im odpowiedniej troski, one będą chciały zwrócić na siebie Twoją uwagę. Dzieci krzyczą, płaczą, rzucają się na podłogę. A emocje? Budzą w nocy,  powodują problemy z Twoim zdrowiem, ból brzucha, głowy, uczucie zmęczenia. Lepiej jest więc odpowiednio wcześnie o emocje zadbać.

Ambiwalencja

Z ambiwalencją jest trochę tak, że towarzyszy nam bardzo często. Zwykle nie zdajemy sobie z niej sprawy. Przecież są dni dobre, kiedy nasz Bliski  wymaga mniej opieki  i te gorsze, kiedy wymaga jej więcej. 

W jaki sposób możemy sobie z tym poradzić?  Warto dopuścić do siebie i zdarzenia dobre, i złe. Pomocne może okazać się też  zrozumienie, że zarówno pozytywne,  jak inne negatywne elementy funkcjonowania będą się zdarzały codziennie. 

Znudzenie

Sprawowanie opieki czasem bywa bardzo żmudne.  Kiedy Chory umiera szybko, a sprawy  dzień po dniu się zmieniają, nie ma chwili, aby usiąść i się zastanowić. Czasami jednak tygodniami nic się nie zmienia, a my  czujemy się uwięzieni, jak w pułapce. Jesteśmy zmęczeni codziennością. Brakuje nam zainteresowania innych osób. Często przeszkadzają nam też emocje, które są obecne  u samego Chorego.

Jak sobie z tym radzić?  Przerwa w sprawowaniu opieki bywa bardzo pomocna. Należy czasami pozwolić sobie na oderwanie się – pójście na spacer,  przeczytanie książki, spotkanie z innymi osobami.  Jest to niezwykle istotne. 

Frustracja

Towarzyszy ona bardzo wielu uczuciom. Pojawia się wraz ze złością albo niecierpliwością. Znasz to uczucie, gdy sobie wszystko zaplanujesz? Cały dzień sprawowania opieki i załatwiania spraw? A potem wszystko, jeszcze przed śniadanie, bierze w łeb. Wtedy pojawia się frustracja. To uczucie obserwujemy również,  kiedy nasz Bliski nie poddaje się naszym prośbom. 

Jesteśmy zmęczeni, a im bardziej jesteśmy zmęczeni, tym ta frustracja towarzyszy nam częściej. Powoduje ona,  że mamy problemy z jedzeniem, czasami sięgamy po używki, albo tracimy panowanie nad sobą. 

W jaki sposób  sobie z tym radzić?  Warto zrozumieć jak frustrujące może być sprawowanie opieki nad innymi, nawet nad najbliższymi nam Osobami.  Czasami pomaga  długa rozmowa z innym opiekunem lub osobą, która przeżywa podobne trudności,  zwłaszcza w sprawowaniu opieki nad własnymi Bliskimi. Przerwa także może być pomocna. Ćwiczenia i sen również pomagają. 

Zniecierpliwienie

Codzienne wstawanie o poranku, codzienne zakupy, codzienne ubieranie, codzienne karmienie, codzienne golenie i powtarzalne czynności wywołują zniecierpliwienie. Do tego dochodzą wizyty u lekarza,  badania,  zlecenia,  kontakt z wieloma instytucjami.  Ciągle i ciągle jesteśmy zajęci, ciągle i  ciągle jesteśmy w ruchu.  Nic dziwnego, że jako opiekunowie potrzebujemy zrozumienia w tym, że czasami opuszcza nas w cierpliwość. Bardzo często też osoby, którymi się opiekujemy nie chcą poddawać się naszym zabiegom, protestują, odmawiają, nie chcą naszej pomocy albo z jakiegoś powodu nie chcą z nami współpracować.  Efekt jest taki, że jesteśmy zniecierpliwieni.

W jaki sposób sobie z tym poradzić? W momencie, kiedy jesteśmy zmęczeni, czujemy, że tracimy kontrolę nad rzeczami, które się dzieją wokół nas warto pamiętać, że to my jesteśmy osobami, które zapewnią bezpieczeństwo i zdrowie naszym Bliskim. Powinniśmy również zdawać sobie sprawę, że bez naszego zdrowia i  bez naszego bezpieczeństwa nic się nie uda. Wybaczajmy sobie te chwile zniecierpliwienia. 

Starajmy się planować wydarzenia w czasie i  zostawiajmy sobie przerwę. Miejmy dużo, dużo czasu, swoistą przestrzeń pomiędzy kolejnymi wydarzeniami. W ten sposób  nawet opóźnienie w realizacji jednego elementu planu dnia,  na przykład porannego ubierania się bądź mycia, nie spowoduje, że  będziemy musieli się spieszyć. Unikniemy napięcia związanego z tym, że już brakuje nam czasu.

Zazdrość

Może się ona pojawić w toku sprawowania opieki nad naszymi Bliskimi. My zajmujemy się Chorym i na to tylko przeznaczamy czas. Jednocześnie widzimy, że nasi  Bliscy czy znajomi mają radosne życie, bawią się,  nie mają żadnych trosk i niepokojów.  Czasami pojawia się wprost myśl: “Ach, gdyby ten nasz Bliski już umarł,  gdyby go już nie było, moglibyśmy żyć normalnie.” 

Jak sobie z tym radzić? Trzeba przyznać się, że tak,  to prawda czasami jesteśmy zazdrośni.  W życiu tak to już się układa, że ono nie jest sprawiedliwe. Często pod górkę mają nie ci,  którzy na to zasłużyli. Po prostu dzieje się to zupełnie z przypadku. Skupiajmy się na tym, co mamy, co możemy. Starajmy się dobrze układać to nasze funkcjonowanie i opiekę  nad naszymi Bliskimi ludźmi. Dostrzegajmy pozytywne emocje, jakich ta opieka nam dostarcza. 

I pamiętajmy, że radosne twarze na facebooku i opowieści przez telefon nie zawsze oznaczają, że u innych “wszystko jest w porządku” i że mają “idealne życie”. 

Oczywiście tych problemów emocjonalnych jest znacznie więcej. Kolejnymi zajmę się w drugiej części artykułu. Nie sposób jednak  omówić ich wszystkich nawet w kilku takich tekstach. Dlatego też bardzo zachęcam do korzystania z pomocy i opieki psychologów, dostępnych na co dzień w hospicjach domowych i w placówkach stacjonarnych. Warto również poprosić o pomoc swojego lekarza rodzinnego, czy też psychologa i psychiatrę w okolicy.

Emocjonalne aspekty sprawowania opieki nad Bliskim – cz. II

Related

ambiwalencjaemocjefrustracjaobciążenie emocjonalneopieka nad chorymuczuciazazdrośćzniecierpliwienieznudzenie
Podziel się:

1

Warto przeczytać także:

Przeczytaj

Emocjonalne aspekty sprawowania opieki nad Bliskim – cz. II

Emocje a umieranie

Przeczytaj

Współczucie? Chorzy go nienawidzą!

Przeczytaj

Opieka instytucjonalna, Covid i święta

Przeczytaj

Muzykoterapia – bzdura czy prawdziwe ukojenie?

1 Comment

  1. Emocjonalne aspekty sprawowania opieki nad Bliskim – cz. II | Mistrz Polikarp
    •
    5 miesięcy ago

    […] Zobacz pierwszą część wpisu […]

    Reply

Leave a Reply Cancel reply

Poprzedni wpis

Omówienie zmian w Twoim…

W kategorii: Opiekun

Omówienie zmian w Twoim zdrowiu podczas wizyty lekarskiej

Przeczytaj

Kolejny wpis

Emocjonalne aspekty sprawowania opieki nad…

W kategorii: Opiekun

Emocjonalne aspekty sprawowania opieki nad Bliskim – cz. II

Przeczytaj

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka wyrobów medycznych

Przysługuje Ci zaopatrzenie w wyroby medyczne – pieluchomajtki, materac przeciwodleżynowy, balkonik i wiele innych. Sprawdź, kto i co może zapisać Tobie lub Twoim Bliskim. Specjalnie dla Ciebie przygotowałem wyszukiwarkę! 

Wyszukaj

Zapraszam do newsletter’a

Zostaw swój adres e-mail, otrzymasz ode mnie poradnik „Wypis ze szpitala. Co robić gdy Bliski wraca do domu.” 

Pobierz poradnik

Witaj na blogu!

Czy nadal, jak w średniowieczu, boimy się zagadki śmierci i chcemy ją zrozumieć? O co dziś pytałby Mistrz Polikarp napotkaną śmierć? Czy by ją w ogóle chciał spotkać? 

Prowadzę ten blog dla Ciebie, niezależnie od tego czy jesteś Pacjentem, czy Opiekunem Chorego.  Chcę ułatwić i usprawnić funkcjonowanie Chorego w domu w czasie choroby przewlekłej i w leczeniu paliatywnym. Dlatego dzielę się tutaj swoją wiedzą i doświadczeniem.

Partner cyklu „Mity opieki hospicyjnej”

Warsaw Press

Najnowsze wpisy

  • Port naczyniowy
  • Szczepienie seniorów i Pacjentów chorych przewlekle na Covid – 19
  • Różne aspekty szczepienia na Covid – 19
  • Terapia uporczywa
  • Podsumowań nadszedł czas…

Śledź bloga

Newsletter


Jeśli chcesz pozostać w kontakcie i otrzymywać wiadomości o nowych artykułach zapraszam do pozostawienia e-maila. Twój adres e-mail wykorzystam tylko do wysyłania informacji związanych z działalnością bloga o medycynie paliatywnej i opiece w stanach terminalnych.

RSS

  • RSS - Posts

„Śmierć do niego przemowiła:

– Czemu się tako barzo lękasz?

Wrzekomoś zdrow, a [w]żdy stękasz!

Pan Bog tę rzecz tako nosił,

Iżeś go o to barzo prosił,

Abych ci się ukazała,

Wszytkę swą moc wzjawiła;

Otoż ci przed tobą stoję,

Oglądaj postawę moje (…)”

 

Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią, autor niepewny, XV w n.e.

Twoje wsparcie ma znaczenie!

> 5000 czytelników

Najpopularniejszy wpis

Kto może trafić do hospicjum domowego? Dla kogo jest to najlepsza forma opieki i leczenia w terminalnej fazie choroby? Co powinno zawierać skierowanie do opieki hospicyjnej. Tego wszystkiego dowiesz się z artykułu.

Przeczytaj

Pomóż hospicjum w Krakowie

Nota prawna

Wszystkie materiały w serwisie mistrzpolikarp.pl zostały przygotowane przeze mnie lub inny personel medyczny, rzetelnie i zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Mają one charakter edukacyjny i informacyjnych. Nie zastąpią one jednak konsultacji lekarskiej, pielęgniarskiej czy fizjoterapeutycznej, do których zawsze zachęcam.

Na blogu nigdy nie prezentuję bezpośrednio historii prawdziwych Chorych w sposób, który umożliwiałby Ich identyfikacje. Opisywane przeze mnie przykłady są zwykle połączeniem kilku historii różnych Chorych z różnych miejsc, gdzie pracuję i z długiego czasu.

Kategorie wpisów

  • Apteka w domu
  • Sprzęt w domu
  • Ze starością po imieniu
  • Case study
  • Varia
  • Hospicjum domowe
  • Dla lekarzy

Omówienie stanu zdrowia

Poradnik dla Pacjentów i lekarzy
Pobierz
  • Poradnik Wypis ze szpitala
  • Wyszukiwarka wyrobów medycznych
  • O czym jest ten blog?
  • Polityka prywatności
  • Newsletter
  • Kontakt

MistrzPolikarp.pl - Blog o medycynie paliatywnej i opiece domowej
Wszystkie prawa zastrzeżone | 2018-2020
Zdjęcia własne oraz Elements Evanto

Na tej stronie używam ciasteczek aby dostosować ją lepiej do Twoich potrzeb.Zgoda Odrzuć Dowiedź się więcej
Polityka prywatności

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-necessary

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.

SAVE & ACCEPT