• Facebook
  • Dla lekarzy
  • O czym jest ten blog?
  • O mnie

Kategorie wpisów

  • Hospicjum domowe
  • Sprzęt w domu
  • Wyroby medyczne
  • Opiekun
  • Apteka w domu

Warte uwagi:

Przeczytaj

Refundacja wyrobów medycznych

 
Mistrz Polikarp
blog o medycynie paliatywnej i opiece domowej
  • Hospicjum domowe
  • Sprzęt w domu
  • Wyroby medyczne
  • Opiekun
  • Apteka w domu

Mistrz Polikarp

  • Hospicjum domowe
  • Sprzęt w domu
  • Wyroby medyczne
  • Opiekun
  • Apteka w domu

W kategorii: Hospicjum domowe

Mity opieki paliatywnej

1.9K - ilość wyświetleń 16 kwietnia 2019 4 komentarze

Opieka hospicyjna pełna jest mitów. Niechętnie rozmawiamy o chorobach i umieraniu, więc legend i niepewności jest całe mnóstwo. Dziś mierzę się z 10 mitami opieki paliatywnej.

Gdy kończę pracę z Pacjentem i Jego Rodziną widzę olbrzymią zmianę – w zakresie postaw, odbioru i opinii o tym, czym jest opieka hospicyjna, a czym na pewno nie jest. Trudniej jest na początku, gdy poza nieufnością i obawą trzeba także przełamać stereotypy: hospicjum to śmierć, hospicjum to porzucenie Bliskiego, opieka paliatywna = nic nie da się zrobić. Tymczasem da się zrobić bardzo wiele!

W tym artykule:
I. Rozwiewam mity związane z opieką paliatywną.

10 mitów o opiece paliatywnej

Nie umiemy rozmawiać o opiece u kresu życia. Boimy się i nie chcemy poruszać “tego” tematu. Gdy wszyscy są zdrowi i łatwiej byłoby podejmować racjonalne, spokojne decyzje chowamy głowy w piach. Tymczasem to właśnie wtedy, gdy wszystko jest OK, jest najlepszy moment na rozmowę. Na przemyślenie kto, kim, kiedy i jak się będzie opiekował, jak rozwiązać kwestie spadkowe, jak chciałabym/chciałbym aby wyglądały ostatnie lata, miesiące i dni mojego życia (w domu, w domu pomocy, w hospicjum)?

Ponieważ jednak nie zadajemy sobie i swoim Bliskim tych pytań, narastają mity i stereotypy. Oto one. Dziś postanowiłem z kilkoma z nich się zmierzyć.

Opieka paliatywna równa się śmierć.

Fakty: do opieki paliatywnej przyjmuje się Chorych, którzy potrzebują leczenia objawowego. Nie oznacza to, że muszą być w ostatniej fazie swojej choroby, choć oczywiście często tak się zdarza. Pamiętaj jednak, że jest wiele chorób, które podlegają leczeniu w hospicjum czy oddziale paliatywnym (zobacz wykaz chorób). Np. leczymy owrzodzenie skóry w ramach hospicjum domowego, a po jego wyleczeniu Pacjent jest z hospicjum wypisywany.

Wypis z hospicjum nie musi być kartą zgonu! Hospicjum zapewnia skoordynowaną, pełną, holistyczną opiekę (lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta, psycholog) na różnych etapach choroby, wtedy gdy jest potrzebne.

Opieka paliatywna jest tylko dla Chorych na raka.

Fakty: absolutnie nie! Istnieje całe spektrum rozpoznań chorobowych kwalifikujących do objęcia pomocą przez hospicjum, w tym domowe. Są to choroby serca, płuc, HIV/AIDS, choroby neurologiczne. Cała lista takich chorób (wraz z kodami rozpoznań) znajduje się w specjalnym rozporządzeniu Ministra Zdrowia (przeczytaj więcej).

W hospicjum trzeba się położyć, nie można zostać u siebie w domu.

Fakty: opieka paliatywna w Polsce zorganizowana jest tak, że jeśli Chory i Jego Rodzina chcą, to prawie zawsze istnieje możliwość pozostawania w domu. Poza opieką hospicjum domowego (lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta i psycholog przyjeżdżają do Chorego) istnieją również ośrodki stacjonarne: hospicja i oddziały paliatywne. Którą formę opieki wybierze Chory zależy od Jego preferencji oraz oczywiście od Jego stanu.

Hospicjum oznacza koniec każdego innego leczenia.

Fakty: opieka hospicyjna zapewnia koordynację leczenia Chorego, bardziej zintegrowane, pełne podejście do choroby głównej i wszystkich innych chorób Pacjenta. Na pewno nie oznacza konieczności zakończenia dotychczasowego leczenia (w tym np. chemioterapii). Opieka hospicyjna wspiera leczenie (tzw. przyczynowe) i korzysta z niego, jednocześnie dbając o jakość życia Pacjenta. Dzięki temu można uzyskać poprawę rokowania w leczeniu przyczynowym.

Skoro umierasz to znaczy, że musi boleć.  

Fakty: nonsens! Mamy do dyspozycji wiele leków przeciwbólowych, leków koanalgetycznych, leków zmniejszających inne objawy w przebiegu wielu chorób. Możemy stosować leki doustnie, podskórnie, miejscowo. W każdej sytuacji, niezależnie od innych objawów (np. nawet w wypadku wymiotów).

Silne leki przeciwbólowe uzależniają. Zostaniesz morfinistą.

Fakty: Prawidłowo dobrane leki przeciwbólowe, wraz lekami wspomagającymi, maksymalnie poprawiają komfort Chorego, redukują ból. Jednocześnie w tak prowadzonej terapii ryzyko uzależnienia jest znikome.

Morfinę podaje się, żeby przyspieszyć śmierć.

Fakty: po pierwsze poza morfiną wybrać można spośród całej gamy innych leków przeciwbólowych. Po drugie: nie, morfina nie przyspiesza śmierci – podawana jest w powoli miareczkowanych dawkach (to znaczy zawsze indywidualnie do dolegliwości konkretnego Chorego). Takie podawanie jest bezpieczne i zapewnia komfort Pacjentowi.

Naturalna jest obawa Chorych przed stosowaniem niektórych leków przeciwbólowych. Rodzą się pytania:

“Czy leki mnie otępią? Czy będę przytomny? Czy będę majaczył? Czy będę sobą, rozpoznam Bliskich?”

Dobrze dobrane leki przeciwbólowe są bezpieczne. Ich rozważne dawkowanie pod kontrolą lekarza także zmniejsza ryzyko działań nieporządanych.  

Lekarz skierował mnie do opieki hospicyjnej – poddał się. Nie ma już nadziei.

Fakty: lekarze mają większe rozeznanie w systemie opieki zdrowotnej, leczyli już wielu Chorych w podobnej do Ciebie sytuacji. Jeśli podpowiadają skorzystanie z opieki hospicyjnej to znaczy, że widzą i doceniają, że może Ci pomóc. To nie ma żadnego związku z kontynuowaniem lub nie dotychczasowego leczenia.

Umieranie w domu naraża moich Bliskich, zwłaszcza dzieci. Lepiej umrzeć w szpitalu.

Fakty: tak samo jak dorośli, również dzieci odczuwają potrzebę pożegnania się. Na różnym etapie i zależnie od wieku wyraża się ona inaczej, jednak nie ma potrzeby izolowania Chorego czy Umierającego od dzieci.

Słowo “śmierć” wymaga wyjaśnienia, a reakcja dziecka wymaga, byśmy mu towarzyszyli, a nie chowali sprawy pod dywan. Tym bardziej w dobie telewizji i Internetu, gdy dziecko i tak nieustannie narażone jest na obraz umierania – bardzo niestety wypaczony.  

Mój Bliski nie umrze w domu, ale w hospicjum. Zawiodłam/zawiodłem.

Fakty: czasem dom wcale nie jest najlepszym miejscem na śmierć. W niektórych sytuacjach nie da się tam zapewnić Pacjentowi komfortu (np. w nasilonej duszności). Niektórzy Chorzy wolą swoje ostatnie dni spędzić w otoczeniu profesjonalnego personelu medycznego, czują się bezpieczniej. Nigdy nie czyń sobie o to wyrzutów.

Ten artykuł był pomocny? Masz pytania lub wątpliwości. Zachęcam do pozostawienia swojego adresu e-mail – pomogę Ci w prowadzeniu opieki w warunkach domowych i powiadomię Cię o kolejnych tekstach na tym blogu. 

Warto przeczytać

O radzeniu sobie z objawami u Chorych umierających piszę w działach:

  • Domowa apteczka – jakie leki i preparaty stosować, kiedy. 
  • Narzędziownia umierania – jaki sprzęt jest potrzebny w domu gdy Bliski umiera. 

Zachęcam do przeczytania.

Komentuj, pytaj!

Zapraszam do pozostawiania komentarzy pod tym tekstem. Na Twoje pytania postaram się odpowiedzieć bezpośrednio lub przygotuję artykuł na dany temat. W ten sposób możesz pomóc nie tylko sobie, ale i innym osobom mającym podobne problemy lub wątpliwości. 

Related

Podziel się:

4

4 komentarze

  1. Sosnowska
    •
    2 lata ago

    Kto tak naprawdę najlepiej wie czy chory powinien znać prawdę czy nie o swojej chorobie?
    Lekarze czy rodzina?
    Przecież to najbliżsi znają dokładnie chorego ..
    Lekarze też mają rację… Bo każda Osoba na prawo wiedzieć o swoim stanie zdrowia…
    Ale jest ustawa o zawodzie lekarza i kodeks etyki lekarskiej dopuszczając możliwość zastosowania tz przywileju terapeutycznego czyli – nie ibformoalwania pacjenta o diagnozie…
    Proszę napisać jak mają rodziny nieuleczalnie chorych (umierających) odnies się do tego.
    Dziekuje.

    Reply
    1. Alek Biesiada
      •
      2 lata ago

      Moim zdaniem w pierwszej kolejności najlepiej wie sam Chory. Zawsze należy podjąć trud rozmowy i wyjaśnienia sytuacji. Prawda nie musi i nie powinna być podawana brutalnie, można ją „dawkować” stopniowo, obserwując reakcje Chorego i respektując Jego wolę. Jeśli Chory stanowczo nie chce znać swojego stanu ani rokowań (z moich obserwacji oraz z badań naukowych na ten temat wynika, że to mała grupa Pacjentów) – tak jak napisałaś – respektujemy wolę Chorego.
      Jeśli chodzi o Rodzinę to tutaj rozmowa jest też ważna. Nawet jeśli Bliscy znają Chorego najlepiej na świecie, ukrywanie prawdy zwykle ma kiepski efekt… co, jeśli znając swoje położenie Pacjent chciałby jeszcze jakimiś sprawami się zająć, coś poukładać w swoim życiu, z kimś się spotkać? Nie można odbierać mu prawa do decydowania o tym.
      Widzę dwie sytuacje, gdzie bym Pacjentowi <> nie mówił: 1. gdy stan psychiki jest tak zły, że targnąłby się na siebie lub innych po uzyskaniu wiedzy o swoim zdrowiu (to jest zawsze czasowe, poprawa stanu psychicznego umożliwia podjęcie tematu rokowań). 2. Gdy Chory jest ubezwłasnowolniony i Opiekun prawny nie wyraża zgody na informowanie. Przy czym zawsze podjąłbym trud wyjaśnienia Opiekunowi, dlaczego przekazanie prawdy jest ważne.
      Moim zdaniem Rodziny powinny być uważne balansując między dobrem Pacjenta i okłamywaniem go. Taka sytuacja jest moim zdaniem nieetyczna.

      Reply
  2. Krystyna
    •
    2 lata ago

    Dr.Alec Mistrzpolikarp:

    Mam niestety trudne Pytanie w zwiazku z lekami przeciwbölowymi przy chorobach Nowotworowych,w tym tutaj konkretnym przypadku chodzi o przeciwbölowy Plaster -Fentanyl 50 mg,uzywanie tego pflaster trwa juz ok.2 miesiecy,Pacientka cierpi na raka piersi z przezutami w kosciach w stanie zaawansowanym,chodzi przy tym o to,ze od ok.2-3 tygodni pojawily sie dzialania uboczne od pflaster jak powtörzajace sie mdlosci i wymiotowanie,silne prawie cozienne böle skurczowe brzucha,zaparcia,silne nagle napady pocenia z jednoczesnym po krötkim czasie nastepujacym marznieciem,od pewnego czasu takze trudnosci z powodu dusznosci,pacjentka chce niezwlocznie zmienic ten pflaster na lagodniejsze srodki bölowe,naturalnie zdaje sobie sprawe z tego ze podczas zmiany leku bedzie musiala dodatkowo walczyc przeciwko uzaleznosci leku czyli Fentanyl Plaster…. ,prosze w zwiazku z tym o porade w dwöch Punktach:

    1). Jaka skuteczna droga mozna te nadchodzace „Uzaleznienie” u tej Pacientki przeprowadzic,co moze Pan Dr.Alek na to pytanie pomocnie doradzic?
    Sa ewentualnie na to jakies pomocne srodki medyczne , ktöre moglyby te walke z uzaleznieniem nieco ulatwic czyli zlagodzic…?

    2).Jakie np.skuteczne Leki zastepcze mogloby sie w miedzyczasie przeciwko Bölom Tumora zastosowac…?

    Za Odpowiedz pragne z göry serdecznie podziekowac.

    Reply
    1. Alek Biesiada
      •
      2 lata ago

      Dziękuje za pytanie. Faktycznie zagadnienie zmiany leków przeciwbólowych, tzw. „rotacji” jest zawsze trudne.

      Aby dobrze odpowiedzieć na pytanie muszę wiedzieć jaki jest teraz ból? Jak bardzo nasilony? W skali od 0 (nie boli) do 10 (najgorszy ból w życiu) jaki jest ból obecnie?
      Już tłumacze czemu muszę to wiedzieć: piszesz, że Chora chce „słabszych” leków, jednak patrząc na objawy ja raczej bym sadził, że potrzebuje leków tak samo silnych albo i silniejszych. Tylko z innej grupy. I tu podpowiedz będzie ze strony skali bólu.

      Jeśli ból wymaga kontroli a Fentanyl daje dużo objawów nieporządanych, wobec zaparć, myślałbym o oksykodonie. Do tego o dołączeniu leków koanalgetycznych.

      Sądzę, że potrzeba konsultacji „na żywo”, czy Chora jest pod opieką hospicjum albo poradni (paliatywnej? bólu?)?

      Reply

Leave a Reply Cancel reply

Poprzedni wpis

Krzyki i przekleństwa czy…

W kategorii: Varia

Krzyki i przekleństwa czy cisza? Czy jest dobre umieranie?

Przeczytaj

Kolejny wpis

Umieranie zależy od płci

W kategorii: Hospicjum domowe

Umieranie zależy od płci

Przeczytaj

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka wyrobów medycznych

Przysługuje Ci zaopatrzenie w wyroby medyczne – pieluchomajtki, materac przeciwodleżynowy, balkonik i wiele innych. Sprawdź, kto i co może zapisać Tobie lub Twoim Bliskim. Specjalnie dla Ciebie przygotowałem wyszukiwarkę! 

Wyszukaj

Zapraszam do newsletter’a

Zostaw swój adres e-mail, otrzymasz ode mnie poradnik „Wypis ze szpitala. Co robić gdy Bliski wraca do domu.” 

Pobierz poradnik

Witaj na blogu!

Czy nadal, jak w średniowieczu, boimy się zagadki śmierci i chcemy ją zrozumieć? O co dziś pytałby Mistrz Polikarp napotkaną śmierć? Czy by ją w ogóle chciał spotkać? 

Prowadzę ten blog dla Ciebie, niezależnie od tego czy jesteś Pacjentem, czy Opiekunem Chorego.  Chcę ułatwić i usprawnić funkcjonowanie Chorego w domu w czasie choroby przewlekłej i w leczeniu paliatywnym. Dlatego dzielę się tutaj swoją wiedzą i doświadczeniem.

Partner cyklu „Mity opieki hospicyjnej”

Warsaw Press

Najnowsze wpisy

  • Port naczyniowy
  • Szczepienie seniorów i Pacjentów chorych przewlekle na Covid – 19
  • Różne aspekty szczepienia na Covid – 19
  • Terapia uporczywa
  • Podsumowań nadszedł czas…

Śledź bloga

Newsletter


Jeśli chcesz pozostać w kontakcie i otrzymywać wiadomości o nowych artykułach zapraszam do pozostawienia e-maila. Twój adres e-mail wykorzystam tylko do wysyłania informacji związanych z działalnością bloga o medycynie paliatywnej i opiece w stanach terminalnych.

RSS

  • RSS - Posts

„Śmierć do niego przemowiła:

– Czemu się tako barzo lękasz?

Wrzekomoś zdrow, a [w]żdy stękasz!

Pan Bog tę rzecz tako nosił,

Iżeś go o to barzo prosił,

Abych ci się ukazała,

Wszytkę swą moc wzjawiła;

Otoż ci przed tobą stoję,

Oglądaj postawę moje (…)”

 

Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią, autor niepewny, XV w n.e.

Twoje wsparcie ma znaczenie!

> 5000 czytelników

Najpopularniejszy wpis

Kto może trafić do hospicjum domowego? Dla kogo jest to najlepsza forma opieki i leczenia w terminalnej fazie choroby? Co powinno zawierać skierowanie do opieki hospicyjnej. Tego wszystkiego dowiesz się z artykułu.

Przeczytaj

Pomóż hospicjum w Krakowie

Nota prawna

Wszystkie materiały w serwisie mistrzpolikarp.pl zostały przygotowane przeze mnie lub inny personel medyczny, rzetelnie i zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Mają one charakter edukacyjny i informacyjnych. Nie zastąpią one jednak konsultacji lekarskiej, pielęgniarskiej czy fizjoterapeutycznej, do których zawsze zachęcam.

Na blogu nigdy nie prezentuję bezpośrednio historii prawdziwych Chorych w sposób, który umożliwiałby Ich identyfikacje. Opisywane przeze mnie przykłady są zwykle połączeniem kilku historii różnych Chorych z różnych miejsc, gdzie pracuję i z długiego czasu.

Kategorie wpisów

  • Apteka w domu
  • Sprzęt w domu
  • Ze starością po imieniu
  • Case study
  • Varia
  • Hospicjum domowe
  • Dla lekarzy

Omówienie stanu zdrowia

Poradnik dla Pacjentów i lekarzy
Pobierz
  • Poradnik Wypis ze szpitala
  • Wyszukiwarka wyrobów medycznych
  • O czym jest ten blog?
  • Polityka prywatności
  • Newsletter
  • Kontakt

MistrzPolikarp.pl - Blog o medycynie paliatywnej i opiece domowej
Wszystkie prawa zastrzeżone | 2018-2020
Zdjęcia własne oraz Elements Evanto

Na tej stronie używam ciasteczek aby dostosować ją lepiej do Twoich potrzeb.Zgoda Odrzuć Dowiedź się więcej
Polityka prywatności

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-necessary

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.

SAVE & ACCEPT