Choroba nowotworowa oraz jej leczenie, w tym chemio- i radioterapia mają działanie immunosupresyjne i zwiększają ryzyko infekcji. W związku z tym zarówno lekarzom, jak i Pacjentom zależy na tym, aby maksymalnie dobrze przygotować się do prowadzenia takiej terapii. Jednym z elementów takiego przygotowania jest wykonanie szczepień ochronnych.
Kiedy jest dobry czas, aby przygotować się, stosując szczepienia ochronne? Jak zaplanować takie szczepienie i przeciwko którym chorobom? O tym słów kilka we wpisach. Dziś kolejny z nich.
SZCZEPIONKI ŻYWE
Generalna uwaga, dotycząca szczepionek żywych jest taka, że w przeciwieństwie do szczepionek tzw. nieżywych, czyli omówionych poprzednio, te mogą nieść ze sobą pewne ryzyko dla Pacjentów w immunosupresji, a więc także Chorych onkologicznych. Stąd też należy indywidualnie dobrać tego typu szczepienie. W szczególności zalecane jest, aby podawać tą szczepionkę nawet na 4 tygodnie przed planowanym rozpoczęciem leczenia, które będzie skutkowało immunosupresją albo odczekanie od trzech do nawet 6 miesięcy po zakończeniu tego leczenia.
Szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce
Zdarzające się w Polsce ogniska występowania odry skłaniają nas, aby myśleć o zaszczepieniu ponownym, bądź doszczepianiu Pacjentów ze starszych grup wiekowych. Ze względu na rosnącą liczbę dzieci nieszczepionych, ale także na zawlekanie tej choroby z innych lokalizacji, na przykład zza wschodniej granicy niestety ogniska odry będą się w Polsce pojawiajać. W efekcie choroba dotknąć może także osób dorosłych, a w przypadku osób immunoniekompetentnych może ona powodować poważne powikłania. Dlatego ważne jest oszacowanie ryzyka zachorowania i ewentualne podjęcie decyzji o doszczepieniu w odpowiednim czasie. Więcej o szczepionce przeciw odrze, śwince i różyczce na lekarz rodzinny.blog – https://lekarzrodzinny.blog/odra-szczepienie/ . Na blogu znajdziesz również wpisy dotyczące świnki i różyczki.
Szczepionka przeciwko ospie wietrznej
Szczepionka żywa, generalnie stosowana u dzieci może być szczepionką rozważaną do podania u Pacjentów z dorosłej grupy wiekowej. W przypadku Chorych z immunosupresją – pacjentów leczonych onkologicznie. Ci właśnie Pacjenci narażeni są na ryzyko cięższego przebiegu zakażenia.
Ten sam wirus powoduje u osób dorosłych półpaśca. Na tę chorobę istnieje szczepionka zarejestrowana dla osób dorosłych. Niestety w Polsce jest ona wciąż niedostępna. Dostępna jest za naszą zachodnią granicą, na przykład na terenie Niemiec. Ta szczepionka zarejestrowana jest jako jednodawkowa i powinna być podawana u osób powyżej 60 roku życia.
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!