• Facebook
  • Dla lekarzy
  • O czym jest ten blog?
  • O mnie

Kategorie wpisów

  • Hospicjum domowe
  • Sprzęt w domu
  • Wyroby medyczne
  • Opiekun
  • Apteka w domu

Warte uwagi:

Przeczytaj

Refundacja wyrobów medycznych

 
Mistrz Polikarp
blog o medycynie paliatywnej i opiece domowej
  • Hospicjum domowe
  • Sprzęt w domu
  • Wyroby medyczne
  • Opiekun
  • Apteka w domu

Mistrz Polikarp

  • Hospicjum domowe
  • Sprzęt w domu
  • Wyroby medyczne
  • Opiekun
  • Apteka w domu

W kategorii: Varia

Dziś umiera się inaczej

315 - ilość wyświetleń 22 kwietnia 2020 1 Comment

Coraz częściej w osamotnieniu. W ogromnym stresie dla Rodzin i samych Chorych. Bez możliwości pełnego przeżycia żałoby. Tak widzę umieranie w czasie pandemii koronawirusa. 

Samotność Pacjentów zakażonych

Liczby osób hospitalizowanych są niższe, niż w wielu innych krajach. A jednak za każdą z hospitalizacji, rozpoznaniem infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 kryje się oczywisty dramat. 

Oderwanie Pacjenta od Rodziny i Bliskich jest pierwszym problemem. O tym w normalnych warunkach nie myślimy – przecież przeziębienie czy grypę leczymy zwykle w domu, pod czujnym i troskliwym okiem Bliskich. A nawet jeśli dojdzie do powikłań, zawsze mogą nas Ci Bliscy odwiedzić w szpitalu. Dziś – nie tylko zresztą dla Pacjentów CoViD dodatnich – praktycznie nie ma opcji odwiedzin. 

Do tego dochodzi fizyczne odseparowanie nawet od personelu. To oczywiste, zarówno pielęgniarki, lekarki, czy salowe muszą się chronić. Dla Chorego to jednak ogromne obciążenie – widzieć tylko zamaskowane twarze, nie rozpoznawać nikogo, nie widzieć uśmiechu.   

Samotność życia 

Pomyśl o 90-letniej Chorej, mieszkającej w domu seniora albo zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Radością Jej życia były odwiedziny Bliskich. Prawnuki biegające i hałasujące w Jej pokoiku. Wiadomo, odwiedziny nie tak częste jakby chciała, ale jednak…

Od początku epidemii, w wielu miejscach od marca, bite tygodnie nie ma już odwiedzin. Wstrzymano. I słusznie. Ale to oznacza cierpienie w samotności, być może kolejną cegiełkę do depresji. Kolejny krok na drodze postępującej demencji. 

W domach moich hospicyjnych Pacjentów nie jest wiele lepiej. Chorzy mają przed sobą zarysowany horyzont. Wiedzą, że umrą niebawem. A są pozbawieni możliwości widzenia się z wieloma bliskimi sobie osobami, Rodziną, Znajomymi. Możliwości korzystania w pełni z dni, które im w terminalnym już okresie choroby pozostały. To pogłębia samotność, poczucie niesprawiedliwości, napędza wrogość a nawet agresję. 

Samotność umierania 

Umiera się teraz także w samotności. Umierającym z powodu koronawirusa Pacjentom nie towarzyszą Bliscy, nie mogą się pożegnać. Dojmująca niesprawiedliwość takiego obrotu sprawy – absurd śmieci z powodu infekcji, potęguje się poprzez odizolowanie. 

Koronawirus zmienił jednak także umieranie wszystkich innych Chorych. Moi Pacjenci często nie są odwiedzani przez Członków dalszej Rodziny. Pozostają tylko w kontakcie z domownikami czy najbliższymi krewnymi. Tracą szansę na rozmowę przed śmiercią, tematy odkładane zawsze “na potem” nie będą już nigdy poruszone. 

Strasz przed samotnością umierania w szpitalu, bez odwiedzin – popycha także wielu Chorych do rezygnacji z poszukiwania pomocy lekarskiej. Nawet w stanie zdrowia, w którym tej pomocy ewidentnie potrzebują.

Samotność lekarza w masce

Dla mnie to trudne. Ogromnie obciążające, jako lekarza. Rozmowa z Pacjentem i z Jego Rodziną w chwilach poprzedzających śmierć o dni czy tygodnie. Prowadzona w masce na twarzy. 

Jak przekazać emocje, jak budować zaufanie, gdy twarz zasłonięta jest w ochronie przed wirusem. Na te pytania nie znajduję łatwych odpowiedzi, wymagają one ode mnie uruchamiania zupełnie innych umiejętności. Działania inaczej. 

Samotność pogrzebu

Codziennie w drodze do pracy mijam jeden z podkrakowskich cmentarzy. Ostatni widzę tylko lekko uchylaną bramę, przez którą prześlizgują się pięcioosobowe grupki. To żałobnicy, jedyne pięć osób, które wpuszczono na pogrzeb. 

Co to oznacza? Że zmarły, który miał może ze setkę Członków Rodzinym, pół setki znajomych, drugie tyle z pracy, łącznie pewnie ze 200 osób, jest żegnany przez 5. Dla tych, którzy pozostają, dla wdów i wdowców, dzieci i wnuków – to znacznie zaburza przeżycie żałoby. 

Samotność wdów 

No właśnie… a co z żałobą? Jak przeżyć stratę, gdy nie ma się z kim nią podzielić? Gdy często jedynym środkiem łączności zostaje telefon, chwila rozmowy, łzy niewidoczne dla drugiej strony takiego spotkania. 

Nasze “społeczne oko” jeszcze tego nie widzi. Jednak już teraz wielu psychologów, psychiatrów, lekarzy rodzinnych pracujących z Rodzinami w żałobie dostrzega rodzący się nowy problem. Ogromne zagrożenie dla dobrostanu psychicznego wdów/wdowców i sierot. Tak okaleczonych w przeżywaniu śmierci Bliskiego. 

Samotność – co robić?

Po co piszę o tym wszystkim? Uważam, że jest wiele rzeczy, które możemy zrobić. Wiele działań, zarówno na dużą, jak i całkiem małą skalę, które możemy podjąć. 

  1. Jeśli nasz Bliski jest w szpitalu – zadbajmy o techniczne możliwości kontaktu – telefon, tablet z kamerą (może ktoś z Rodziny nam pożyczy swój). Urządzenie z kamerą jest lepsze – pozwala porozmawiać “twarzą w twarz” – trochę wirtualnie, ale i tak znacznie lepiej. 
  2. Podobnie możesz zrobić z Bliskimi mieszkającymi samotnie albo w domach seniora, ZOLach. 
  3. Jeśli mieszkasz daleko – zadbaj o kontakt z sąsiadami swoich Bliskich. Może ktoś z okolicy pomoże zrobić zakupy. 
  4. Nauczmy się dzielić emocjami w rozmowie:
  • Ja także byłbym przestraszony…
  • Opowiedz mi co czujesz…
  • Chcę Cię lepiej zrozumieć…
  • Zrobię, co mogę, by poprawić sytuację. Jakiej pomocy potrzebujesz? 
  • Czy potrzebujesz mojego czasu? 
  1. Jeśli Twój Bliski umiera – nie ukrywaj tego. Uczciwa rozmowa jest potrzebna. 
  2. Nie ma łatwych odpowiedzi. Ale dzielenie się wątpliwościami pomaga – wszystkim, zarówno Tobie jak i Twoim Bliskim. Rozmawiaj. 
  3. Pamiętaj, bądź wobec siebie łagodna/łagodny. Nie na wszystko mamy wpływ. A już na pewno nie na pandemię, na ilość sprzętu medycznego, braki kadrowe w opiece zdrowotnej dotkliwe nawet w normalnych czasach. 
Ten artykuł był pomocny? Masz pytania lub wątpliwości. Zachęcam do pozostawienia swojego adresu e-mail – pomogę Ci w prowadzeniu opieki w warunkach domowych i powiadomię Cię o kolejnych tekstach na tym blogu. 

Warto przeczytać

Na tym blogu piszę wiele o umieraniu. 

  • Kobiety i mężczyźni umierają inaczej – zobacz, jak. https://mistrzpolikarp.pl/umieranie-plec/ 
  • Chory umiera w ciszy. To dobrze? A może lepiej, jak krzyczy… 
    Krzyki i przekleństwa czy cisza? Czy jest dobre umieranie?

Zachęcam do przeczytania. 

Komentuj, pytaj!

Zapraszam do pozostawiania komentarzy pod tym tekstem. Na Twoje pytania postaram się odpowiedzieć bezpośrednio lub przygotuję artykuł na dany temat. W ten sposób możesz pomóc nie tylko sobie, ale i innym osobom mającym podobne problemy lub wątpliwości. 

Related

epidemiakoronawirussamotnośćśmierćumieranie
Podziel się:

1

Warto przeczytać także:

Przeczytaj

Koronawirus a hospicjum domowe

Kiedy jest właściwy czas, by myśleć o opiece hospicyjnej dla Chorego?

Przeczytaj

Kiedy jest dobry czas na hospicjum? Nowotwory

Etykieta przy łóżku Umierającego. Jak sobie radzić? Co robić?

Przeczytaj

Etykieta przy łóżku Umierającego

Przeczytaj

Przetaczanie krwi a umieranie. Gdzie jest granica?

Przeczytaj

Jak rozpoznać umieranie?

Przeczytaj

Co zrobić tuż po śmierci Bliskiego?

Przeczytaj

Lista ostatnich spraw

Przeczytaj

Antybiotyki i umieranie

1 Comment

  1. Jak działa hospicjum domowe w czasie pandemii? | Mistrz Polikarp
    •
    9 miesięcy ago

    […] Umierania w czasach pandemii… – moje osobiste refleksje.  […]

    Reply

Leave a Reply Cancel reply

Poprzedni wpis

Świąd - błahostka czy…

W kategorii: Apteka w domu

Świąd - błahostka czy najgorsza katorga?

Przeczytaj

Kolejny wpis

Jak działa hospicjum domowe w…

W kategorii: Varia

Jak działa hospicjum domowe w czasie pandemii?

Przeczytaj

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka wyrobów medycznych

Przysługuje Ci zaopatrzenie w wyroby medyczne – pieluchomajtki, materac przeciwodleżynowy, balkonik i wiele innych. Sprawdź, kto i co może zapisać Tobie lub Twoim Bliskim. Specjalnie dla Ciebie przygotowałem wyszukiwarkę! 

Wyszukaj

Zapraszam do newsletter’a

Zostaw swój adres e-mail, otrzymasz ode mnie poradnik „Wypis ze szpitala. Co robić gdy Bliski wraca do domu.” 

Pobierz poradnik

Witaj na blogu!

Czy nadal, jak w średniowieczu, boimy się zagadki śmierci i chcemy ją zrozumieć? O co dziś pytałby Mistrz Polikarp napotkaną śmierć? Czy by ją w ogóle chciał spotkać? 

Prowadzę ten blog dla Ciebie, niezależnie od tego czy jesteś Pacjentem, czy Opiekunem Chorego.  Chcę ułatwić i usprawnić funkcjonowanie Chorego w domu w czasie choroby przewlekłej i w leczeniu paliatywnym. Dlatego dzielę się tutaj swoją wiedzą i doświadczeniem.

Partner cyklu „Mity opieki hospicyjnej”

Warsaw Press

Najnowsze wpisy

  • Terapia uporczywa
  • Podsumowań nadszedł czas…
  • Domowa terapia tlenem a Covid
  • Opieka instytucjonalna, Covid i święta
  • Zmęczenie

Śledź bloga

Newsletter


Jeśli chcesz pozostać w kontakcie i otrzymywać wiadomości o nowych artykułach zapraszam do pozostawienia e-maila. Twój adres e-mail wykorzystam tylko do wysyłania informacji związanych z działalnością bloga o medycynie paliatywnej i opiece w stanach terminalnych.

RSS

  • RSS - Posts

„Śmierć do niego przemowiła:

– Czemu się tako barzo lękasz?

Wrzekomoś zdrow, a [w]żdy stękasz!

Pan Bog tę rzecz tako nosił,

Iżeś go o to barzo prosił,

Abych ci się ukazała,

Wszytkę swą moc wzjawiła;

Otoż ci przed tobą stoję,

Oglądaj postawę moje (…)”

 

Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią, autor niepewny, XV w n.e.

Twoje wsparcie ma znaczenie!

> 5000 czytelników

Najpopularniejszy wpis

Kto może trafić do hospicjum domowego? Dla kogo jest to najlepsza forma opieki i leczenia w terminalnej fazie choroby? Co powinno zawierać skierowanie do opieki hospicyjnej. Tego wszystkiego dowiesz się z artykułu.

Przeczytaj

Pomóż hospicjum w Krakowie

Nota prawna

Wszystkie materiały w serwisie mistrzpolikarp.pl zostały przygotowane przeze mnie lub inny personel medyczny, rzetelnie i zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Mają one charakter edukacyjny i informacyjnych. Nie zastąpią one jednak konsultacji lekarskiej, pielęgniarskiej czy fizjoterapeutycznej, do których zawsze zachęcam.

Na blogu nigdy nie prezentuję bezpośrednio historii prawdziwych Chorych w sposób, który umożliwiałby Ich identyfikacje. Opisywane przeze mnie przykłady są zwykle połączeniem kilku historii różnych Chorych z różnych miejsc, gdzie pracuję i z długiego czasu.

Kategorie wpisów

  • Apteka w domu
  • Sprzęt w domu
  • Ze starością po imieniu
  • Case study
  • Varia
  • Hospicjum domowe
  • Dla lekarzy

Omówienie stanu zdrowia

Poradnik dla Pacjentów i lekarzy
Pobierz
  • Poradnik Wypis ze szpitala
  • Wyszukiwarka wyrobów medycznych
  • O czym jest ten blog?
  • Polityka prywatności
  • Newsletter
  • Kontakt

MistrzPolikarp.pl - Blog o medycynie paliatywnej i opiece domowej
Wszystkie prawa zastrzeżone | 2018-2020
Zdjęcia własne oraz Elements Evanto

Na tej stronie używam ciasteczek aby dostosować ją lepiej do Twoich potrzeb.Zgoda Odrzuć Dowiedź się więcej
Polityka prywatności

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-necessary

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.