• Facebook
  • Dla lekarzy
  • O czym jest ten blog?
  • O mnie

Kategorie wpisów

  • Hospicjum domowe
  • Sprzęt w domu
  • Wyroby medyczne
  • Opiekun
  • Apteka w domu

Warte uwagi:

Przeczytaj

Refundacja wyrobów medycznych

 
Mistrz Polikarp
blog o medycynie paliatywnej i opiece domowej
  • Hospicjum domowe
  • Sprzęt w domu
  • Wyroby medyczne
  • Opiekun
  • Apteka w domu

Mistrz Polikarp

  • Hospicjum domowe
  • Sprzęt w domu
  • Wyroby medyczne
  • Opiekun
  • Apteka w domu

W kategorii: Case study

Zaburzenia przełykania – jak sobie z nimi poradzić?

315 - ilość wyświetleń 7 maja 2020 4 komentarze

Zaburzenia połykania mogą stanowić ogromny problem zarówno dla Pacjenta, jak i dla jego opiekunów. Brak możliwości karmienia i pojenia w warunkach domowych nie tylko wywołuje stres, ale również stanowi ogromną przeszkodę w sprawowaniu opieki nad Chorym.

Poważna przeszkoda

Do dziś pamiętam Pacjentkę, którą zajmowałem się kilka lat temu. Jej mąż oraz dzieci chętnie opiekowali się chorą, ale przeszkodę stanowiły właśnie zaburzenia połykania. Córki Pacjentki nie radziły sobie z faktem, że ich Mama nie była w stanie wiele zjeść, zmagając się z chorobą nowotworową. Widziały jej postępujące osłabienie,  zmęczenie czy spadek masy ciała.  Zadręczały się tym, twierdząc, że to one głodzą Mamę. Ostatecznie zdecydowały się na skorzystanie z opieki hospicjum stacjonarnego.

Pacjenci z zaburzeniami przełykania

Zaburzenia połykania występują bardzo często, nawet u co szóstego Chorego, objętego opieką paliatywną. Ściśle wiążą się z ogólnym stanem Chorego – wyniszczeniem i osłabieniem organizmu oraz podeszłym wiekiem i niedołężnością.

Im bardziej zaawansowany przebieg choroby, tym częściej obserwowane są zaburzenia połykania. Nasilają się one także podczas występowania stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej czy przyzębia. Występują też  u Pacjentów  nie posiadających uzębienia. Również sam proces nowotworowy, dotyczący głowy, szyi, bądź klatki piersiowej może prowadzić do występowania zaburzeń połykania na różnej wysokości. Pojawiają się one w obrębie samego aktu połykania kęsa pokarmowego (dysfagia), albo głębiej, w obrębie przełyku. Występuje też szereg chorób, jak choroby nerwowo – mięśniowe, np. pląsawica Huntingtona czy neuropatie, w których również obserwujemy zaburzenia przełykania.

Zaburzenia przełykania – objawy

Efektem finalnym powyższego zaburzenia jest całkowity brak możliwości połykania kęsa pokarmowego przez Pacjenta, albo odczuwanie kurczu przełyku, który może być dla Chorego bolesny. Oczywiście, jak już wcześniej wspomniałem, same nowotwory zlokalizowane w obrębie głowy i szyi również mogą doprowadzać do zaburzeń przełykania. Mogą pojawić się także trudności w samym przełykaniu lub pokarm może cofać się z powrotem do jamy ustnej, zwłaszcza w przypadku zaburzeń neurologicznych.

Zwracam szczególną uwagę, że niektóre dolegliwości zlokalizowane w obrębie klatki piersiowej, w tym dolegliwości bólowe nie zawsze wynikają z zaburzeń przełykania! Należy wykluczyć ostre stany chorobowe, np. zawał mięśnia sercowego, który również charakteryzuje się dolegliwościami bólowymi klatki piersiowej, bądź promieniowaniem w obręb żuchwy czy nadbrzusza.

Jak sobie radzić z zaburzeniami przełykania?

Ważne, by  spróbować  poradzić sobie z problemami związanymi  z zaburzeniami przełykania. Jest to szczególnie istotne w kwestii poprawienia komfortu funkcjonowania Pacjenta. Należy zmniejszyć ryzyko zadławienia się, kaszlu czy aspiracji pokarmu do dróg oddechowych, a w efekcie zachłystowego zapalenia płuc, które dla pacjentów paliatywnym może okazać się śmiertelne. Możliwość spożywania posiłków zmniejsza stres, zarówno u Pacjentów, jak i u ich Bliskich.

Leczenie polega przede wszystkim na wykonywaniu szeregu czynności, możliwych do realizacji w warunkach domowych.

  1. Należy właściwie przygotować posiłek – przetrzeć go czy rozrzedzić. Ważne jest, by próbować zagęścić płyny, a rozrzedzić pokarmy stałe.
  2. Pokarmy powinny być podawane w temperaturze pokojowej, a nawet chłodne.
  3. Należy wybierać pokarmy, które są dla Pacjenta smaczne i które chętnie zjada.
  4. Pacjentowi leżącemu powinniśmy podwyższyć łóżko w taki sposób, by górna połowa ciała znalazła się bardziej pionowo. Polega to na odpowiednim ustawieniu głowy i szyi, wykonaniu manewru Mendelsona, czyli uniesieniu krtani ku górze i zmniejszeniu napięcia w obrębie mięśni zawiadujących przełykaniem. Można zastosować tzw. połykanie z dodatkowym wysiłkiem.
  5. Konieczne jest też leczenie stanów towarzyszących, np. wcześniej już wspomnianego stanu zapalnego w obrębie jamy ustnej, bądź gardła.

Jeśli jest to konieczne, lekarz spróbuje dobrać właściwe postępowanie, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

  • Zabiegi chirurgiczne polegają na założeniu specjalnej sondy – rurki przechodzącej przez skórę na brzuchu do żołądka (tzw. PEG) lub niżej, w obrębie jelita, co ma umożliwić dostarczanie pokarmu w odpowiedni sposób. 
  • W przypadku nowotworów może to być również postępowanie miejscowe, np. brachyterapia polegająca na wykorzystaniu promieniowania w celu usunięcia choć części guza z przełyku.
  • Można też zastosować odpowiednio dobrane leki doustne, które pozwolą kontrolować objawy.
  • Natomiast jeśli przełykaniu towarzyszy ból, konieczne jest leczenie bólu z wykorzystaniem leków łatwo przyswajalnych dla Pacjenta – rozkruszonych czy rozpuszczonych w wodzie, w formie plastrów czy podskórnie, czyli parenteralnie.
Ten artykuł był pomocny? Masz pytania lub wątpliwości. Zachęcam do pozostawienia swojego adresu e-mail – pomogę Ci w prowadzeniu opieki w warunkach domowych i powiadomię Cię o kolejnych tekstach na tym blogu. 

Podsumowanie

Na koniec chciałem zwrócić uwagę, że nie ma tutaj dobrych rozwiązań. Często spożywanie posiłków jest bardzo utrudnione przed objawy współistniejące, takie jak np. wymioty lub dolegliwości bólowe w obrębie brzucha. Wyniszczenie związane z procesem nowotworowym lub inną chorobą doprowadza do zmniejszonego apetytu, który sprawia, że bliska nam osoba nie jest w stanie zjeść więcej, a my odnosimy wrażenie, że Pacjent je coraz mniej.

Warto więc wszystkie  te nasze dylematy i niepokoje skonsultować z lekarzem prowadzącym, bądź pielęgniarką, która na stałe opiekuje się Pacjentem.  Polecam też rozmowę z psychologiem z hospicjum, gdyż takie wsparcie psychologiczne pomaga nie tylko nam – Bliskim w radzeniu sobie z trudnościami, ale również samej osobie chorej.

Zobacz także

Usta. Gdy jest sucho i boli.
Wymioty u Chorych! Co robić w domu?

Related

dysfagiajak sobie radzić z zaburzeniami przełykanialeczenie zaburzeń przełykaniazaburzenia przełykania
Podziel się:

4

4 komentarze

  1. Izabela Drobotowicz-Orkisz
    •
    10 miesięcy ago

    Pozdrawiam serdecznie, Panie Doktorze. Dziękuję za wszystkie porady! U mojej Mamy Zofii, która jest Pańską pacjentką, kwestia przełykania znacząco się poprawiła, kiedy – oczywiście z innych powodów – geriatra zaordynował Miansec (w dawce podstawowej). Przełyka nawet nieduże tabletki, lepiej i więcej pije. Oczywiście nadal zdarza się, że Mama (4/5 stopień otępienia) się zakrztusi, ale jednak rzadziej. Pozdrawiamy serdecznie. PS. Mama zapewne zapytałaby: „Jak się Pan czuje, Panie Doktorze?”. Zapewne obie życzymy, aby dobrze! Izabela i Zofia (86 l.)

    Reply
    1. Alek Biesiada
      •
      10 miesięcy ago

      Faktycznie mianseryna potrafi pomóc. Cieszę się, że działania geriatry okazały się skuteczne i że Paniom pomogły w codziennym funkcjonowaniu 🙂

      U mnie wszystko w porządku, dziękuję! Życzę Paniom dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie w tych dziwnych czasach.

      Reply
  2. Aleksandra
    •
    10 miesięcy ago

    Dziękuję serdecznie za artykuł- czy mogłabym prosić o informację odnośnie leków w zaburzeniach połykania? Co konkretnie można próbować stosować:) dziękuję

    Reply
    1. Alek Biesiada
      •
      10 miesięcy ago

      Dzień dobry! Lekami stosowanymi w zaburzeniach połykania są azotany (takie same jak w przypadku bólów i duszności w przebiegu dławicy piersiowej), tzw. blokery kanału wapniowego oraz leki rozluźniające mięśniówkę przewodu pokarmowego (niektóre dostępne także bez recepty). W wielu sytuacjach pomagają preparaty zawierające olejek miętowy.

      W komentarzy Pani Izabela zwróciła uwagę, że pomocne mogą być także wybrane leki przeciwdepresyjne.

      W stanach ostrych, przy złych i krótkich rokowaniach stosuje się także sterydy doustnie w dużych dawkach.

      Proszę pamiętać, aby leki zostały dobrane w konsultacji z lekarzem prowadzącym Pacjenta! To niezwykle ważne, by lekami nie zaszkodzić, a pomóc!

      Reply

Leave a Reply Cancel reply

Poprzedni wpis

Jak działa hospicjum domowe…

W kategorii: Varia

Jak działa hospicjum domowe w czasie pandemii?

Przeczytaj

Kolejny wpis

Co zrobić tuż po śmierci…

W kategorii: Varia

Co zrobić tuż po śmierci Bliskiego?

Przeczytaj

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka wyrobów medycznych

Przysługuje Ci zaopatrzenie w wyroby medyczne – pieluchomajtki, materac przeciwodleżynowy, balkonik i wiele innych. Sprawdź, kto i co może zapisać Tobie lub Twoim Bliskim. Specjalnie dla Ciebie przygotowałem wyszukiwarkę! 

Wyszukaj

Zapraszam do newsletter’a

Zostaw swój adres e-mail, otrzymasz ode mnie poradnik „Wypis ze szpitala. Co robić gdy Bliski wraca do domu.” 

Pobierz poradnik

Witaj na blogu!

Czy nadal, jak w średniowieczu, boimy się zagadki śmierci i chcemy ją zrozumieć? O co dziś pytałby Mistrz Polikarp napotkaną śmierć? Czy by ją w ogóle chciał spotkać? 

Prowadzę ten blog dla Ciebie, niezależnie od tego czy jesteś Pacjentem, czy Opiekunem Chorego.  Chcę ułatwić i usprawnić funkcjonowanie Chorego w domu w czasie choroby przewlekłej i w leczeniu paliatywnym. Dlatego dzielę się tutaj swoją wiedzą i doświadczeniem.

Partner cyklu „Mity opieki hospicyjnej”

Warsaw Press

Najnowsze wpisy

  • Port naczyniowy
  • Szczepienie seniorów i Pacjentów chorych przewlekle na Covid – 19
  • Różne aspekty szczepienia na Covid – 19
  • Terapia uporczywa
  • Podsumowań nadszedł czas…

Śledź bloga

Newsletter


Jeśli chcesz pozostać w kontakcie i otrzymywać wiadomości o nowych artykułach zapraszam do pozostawienia e-maila. Twój adres e-mail wykorzystam tylko do wysyłania informacji związanych z działalnością bloga o medycynie paliatywnej i opiece w stanach terminalnych.

RSS

  • RSS - Posts

„Śmierć do niego przemowiła:

– Czemu się tako barzo lękasz?

Wrzekomoś zdrow, a [w]żdy stękasz!

Pan Bog tę rzecz tako nosił,

Iżeś go o to barzo prosił,

Abych ci się ukazała,

Wszytkę swą moc wzjawiła;

Otoż ci przed tobą stoję,

Oglądaj postawę moje (…)”

 

Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią, autor niepewny, XV w n.e.

Twoje wsparcie ma znaczenie!

> 5000 czytelników

Najpopularniejszy wpis

Kto może trafić do hospicjum domowego? Dla kogo jest to najlepsza forma opieki i leczenia w terminalnej fazie choroby? Co powinno zawierać skierowanie do opieki hospicyjnej. Tego wszystkiego dowiesz się z artykułu.

Przeczytaj

Pomóż hospicjum w Krakowie

Nota prawna

Wszystkie materiały w serwisie mistrzpolikarp.pl zostały przygotowane przeze mnie lub inny personel medyczny, rzetelnie i zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Mają one charakter edukacyjny i informacyjnych. Nie zastąpią one jednak konsultacji lekarskiej, pielęgniarskiej czy fizjoterapeutycznej, do których zawsze zachęcam.

Na blogu nigdy nie prezentuję bezpośrednio historii prawdziwych Chorych w sposób, który umożliwiałby Ich identyfikacje. Opisywane przeze mnie przykłady są zwykle połączeniem kilku historii różnych Chorych z różnych miejsc, gdzie pracuję i z długiego czasu.

Kategorie wpisów

  • Apteka w domu
  • Sprzęt w domu
  • Ze starością po imieniu
  • Case study
  • Varia
  • Hospicjum domowe
  • Dla lekarzy

Omówienie stanu zdrowia

Poradnik dla Pacjentów i lekarzy
Pobierz
  • Poradnik Wypis ze szpitala
  • Wyszukiwarka wyrobów medycznych
  • O czym jest ten blog?
  • Polityka prywatności
  • Newsletter
  • Kontakt

MistrzPolikarp.pl - Blog o medycynie paliatywnej i opiece domowej
Wszystkie prawa zastrzeżone | 2018-2020
Zdjęcia własne oraz Elements Evanto

Na tej stronie używam ciasteczek aby dostosować ją lepiej do Twoich potrzeb.Zgoda Odrzuć Dowiedź się więcej
Polityka prywatności

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-necessary

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.

SAVE & ACCEPT