Wielu moich Pacjentów poza lekami klasycznie dostępnymi na receptę, sięga także po leki pochodzenia roślinnego. Wynika to z wielu powodów, bezpośrednio związanych z samym procesem leczenia. Często też Chorzy sięgają po leki roślinne za namową rodziny lub znajomych. Czasem takie zachowania są wynikiem frustracji, bądź problemu z akceptacją faktu, iż klasyczna medycyna nadal w wielu aspektach zawodzi. Szczególnie mam tu na myśli Pacjentów będących w leczeniu onkologicznym.
Pamiętamy jednak, że już od zarania dziejów na całym świecie stosuje się leki roślinne. Opisywano je już w starożytnym Egipcie, zaś w polskiej Farmakopei liczba roślin zaliczanych do leczniczych przekracza kilka setek. Wiele z tych preparatów dostępnych jest bez recepty. Dlatego też szczególnie istotne jest, aby informować lekarza o tym, jakie preparaty stosujemy i kiedy. Należy bowiem podkreślić, że niektóre z nich mogą wchodzić w interakcje ze stosowanymi lekami oraz wywoływać wiele niepożądanych objawów. W skrajnych przypadkach mogą nawet powodować zatrucie. W dzisiejszym artykule omówię kilka wybranych leków pochodzenia roślinnego.
Wyciąg z pseudo owoców lub orzeszków dzikiej róży
W Polsce stosuje się go dosyć często i powszechnie, w celu uzupełniania niedoborów witaminy C, w którą ów wyciąg jest bardzo bogaty. Podaje się go również by zwiększyć odporność w stanach ogólnego osłabienia, zmęczenia i stresu. Pomocniczo dzika róża stosowana jest w chorobie zapalnej stawów, gdyż przynosi Pacjentom częściową ulgę w zakresie dolegliwości bólowych.
Lawenda lekarska
Olejek lawendowy w polskiej Farmakopei jest tradycyjnie stosowany w stanach napięcia nerwowego i pobuczenia. Podaje się go również Pacjentom mającym trudności w zasypianiu, a także osobom cierpiącym na zaburzenia trawienia. Dobrze sprawdza się też jako środek rozkurczowy w lekkim bólu brzucha. Łagodzi również bóle kostno – stawowe w chorobach reumatycznych. Zwykle jest on bardzo dobrze tolerowany przez Chorych. Trudno też znaleźć w fachowej literaturze istotne objawy niepożądane, związane z jego stosowaniem.
Imbir lekarski
Dzięki składnikom w nim zawartym, ma on działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. W Polskich warunkach bardzo często stosowany jest w profilaktyce choroby lokomocyjnej. Przynosi także ulgę kobietom ciężarnym w nudnościach i wymiotach. Może być również stosowany w celu łagodzenia bólu kostno – stawowego, zwłaszcza w chorobach reumatycznych. W tym przypadku zwykle podaje się go doustnie.
Mięta pieprzowa
Wywołuje uczucie zimna i przy stosowaniu na skórę daje efekt przeciwbólowy. Stymuluje bowiem receptory wrażliwe na zimno. Można ją więc stosować miejscowo w celu łagodzenia dolegliwości bólowych mięśni, a także w lekkim napięciowym bólu głowy. Należy jednak pamiętać, że mięta pieprzowa ze względu na silne reakcje, jakie może wywoływać, zwłaszcza przy przedawkowaniu, nie nadaje się do stosowania doustnego.
Wierzba
Kora wierzby ma działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe. To wszystko dzięki temu, że w jej składzie znajdują się salicylany – te same, które możemy kupić w aptece w postaci popularnych tabletek. Pamiętajmy więc, że nie powinniśmy stosować kory wierzby, jeśli:
- nasz organizm nie toleruje salicylanów lub tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
- cierpimy na astmę aspirynową,
- zdiagnozowano u nas chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy,
- jesteśmy w okresie ciąży czy karmienia piersią.
Kora wierzby przynosi dobre efekty w łagodzeniu dolegliwości bólowych odcinka lędźwiowo – krzyżowego kręgosłupa. Ma działanie kojące w przypadku bólu głowy. Bywa również stosowana w leczeniu gorączki towarzyszącej przeziębieniu.
Pieprzowiec
Jego owoce zmniejszają wrażliwość receptorów bólowych, stąd stosuje się go w leczeniu bólu mięśni czy też odcinka lędźwiowo – krzyżowego kręgosłupa. W tejże roślinie znajduje się kapsaicyna, która jest powszechnie stosowana w medycynie w postaci plastrów przeciwbólowych. Pamiętajmy jednak, by zawsze używać jej wyłącznie pod nadzorem lekarskim.
Arnika górska
To roślina poprawiająca mikrokrążenie. Ma działanie przeciwobrzękowe. Stosowana przez skórę, zmniejsza obrzęk i bolesność w okolicy krwiaków, zwichnięć, stłuczeń czy stanów zapalnych. Przynosi również ulgę w chorobach zapalnych stawów.
Wśród preparatów, wymagających omówienia znajdują się też:
- Złocień maruna – tradycyjnie stosowany w migrenie;
- Kadzidłowiec indyjski – jego żywica przynosi pożądane efekty w zapaleniu stawów, zwłaszcza kolanowych, biodrowych oraz stawów rąk.
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!