Paracetamol i metamizol obok niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) to kolejne najczęściej przyjmowane leki. Także dostępne bez recepty. Także dostępne niemal wszędzie. Czym różnią się od NLPZ? Kiedy je stosować, a kiedy unikać?
Paracetamol i metamizol to leki stosowane od wielu pokoleń. Paracetamol został odkryty w latach 70. XIX wieku. Podobnie metamizol dostępny jest w sprzedaży już od 100 lat. W dalszym ciągu są one jednak powszechnie używane i uznawane za skuteczne i bezpieczne.
Są to leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. W przeciwieństwie do NLPZ nie wykazują jednak silnego działania przeciwzapalnego, dlatego wskazania do ich stosowania mogą się nieco różnić.
Omówmy sobie zatem obie substancje.
Z tego artykułu dowiesz się: I. Kiedy stosować paracetamol i metamizol? II. Kiedy nie stosować tych leków? III. Jakie mogą być działania uboczne? IV. Czy leki te można łączyć z innymi lekami i alkoholem? |
Paracetamol
Kiedy stosować?
Paracetamol można stosować w przypadku bólu różnego pochodzenia i o różnej sile. Wykazuje on skuteczność o osób z m.in.:
- bólami głowy,
- bólami reumatycznymi,
- bólami stawów, mięśni i kości,
- bólami kręgosłupa,
- nerwobólami,
- bólami menstruacyjnymi,
- bólami zębów.
W odpowiedniej dawce może także być stosowany w bólach pochodzenia nowotworowego. W przypadku wystąpienia gorączki w przebiegu przeziębienia i grypy paracetamol stanowi lek pierwszego wyboru.
Jest on uznawany za bezpieczny lek dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Jak podawać?
Lek można przyjmować doustnie lub doodbytniczo. Dla osób dorosłych dawka jednorazowa to najczęściej 500 mg co 4 godziny.
Może być ona wyższa w bólach długotrwałych (500-750 mg co 4-6 godzin) oraz w bólach nowotworowych (nawet do 10 mg na kg masy ciała). W takich przypadkach należy jednak zawsze stosować się do zaleceń lekarza, który dobierze odpowiednie dawkowanie.
Bez konsultacji z lekarzem nie stosować dłużej niż:
- 10 dni w przypadku bólów,
- 3 dni w przypadku gorączki,
- 2 dni w okresie zakażenia.
Maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 4g.
Należy pamiętać, że paracetamol jest składnikiem wielu różnych preparatów stosowanych w przeziębieniu! Do dawki dobowej należy wliczać lek przyjęty w każdej postaci w ostatnich 24 godzinach.
Działania uboczne
Stosowany krótkotrwale w odpowiednich dawkach zwykle nie powoduje nasilonych działań ubocznych. U niektórych pacjentów mogą pojawić się reakcje alergiczne, czy zaburzenia produkcji krwi, jednak objawy te występują rzadko (mniej niż u 1 na 1 000 pacjentów).
Przedawkowanie paracetamolu
Może ono wiązać się z poważnym uszkodzeniem wątroby i nerek. Takie ryzyko, nawet przy stosowaniu dawki mniejszej niż maksymalna, jeszcze szczególnie wysokie u pewnej grupy osób. Należą do nich osoby starsze, wyniszczone, niedożywione i odwodnione, osoby nadużywające alkohol oraz z już uszkodzonymi narządami. Niepokojące objawy przedawkowania mogą wystąpić w ciągu kilku, kilkunastu godzin, ale także nawet do 2-4 dni po przedawkowaniu. Do objawów przedawkowania należą:
- biegunka,
- nudności i wymioty,
- ogólne osłabienie i senność,
- nadmierna potliwość,
- bóle brzucha,
- żółtaczka.
W razie wystąpienia takich dolegliwości po przyjęciu dużej dawki paracetamolu należy pilnie zgłosić się do szpitala.
Metamizol
Kiedy stosować?
Metamizol jest wskazany u osób z bólem ostrym, po operacjach lub urazach. Ze względu na swoje działanie rozkurczowe jest skuteczny także w bólach kolkowych.
W przypadku gorączki jego stosowanie zaleca się, gdy inne leki okazały się nieskuteczne lub przeciwwskazane.
Nie powinien być on natomiast stosowany przez osoby z niewydolnością wątroby lub nerek, ostrą porfirią wątrobową, a także u osób z chorobami układu krwiotwórczego.
Metamizolu nie powinny przyjmować również kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Jak podawać?
Najczęściej dostępny preparat to tabletki, jednak możliwe jest także przyjmowanie metamizolu w kroplach lub w postaci rozpuszczonego granulatu. Skuteczna dawka leku dla osób dorosłych to 500-1000 mg, przy czym 1000 mg to maksymalna dawka jednorazowa. Metamizol należy przyjmować co 6-8 godzin, ale nie częściej niż 4 razy na dobę.
Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 3-5 dni
Działania uboczne
Podobnie jak paracetamol, metamizol stosowany w odpowiednich dawkach rzadko powoduje objawy uboczne. Może jednak wiązać się z wystąpieniem reakcji alergicznych (m.in.. pokrzywka, wysypka), obniżeniem ciśnienia tętniczego i zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. W bardzo rzadkich przypadkach może także dojść do agranulocytozy, czyli obniżenia poziomu białych krwinek odpowiedzialnych za odporność. Ich brak zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych infekcji.
Łączenie różnych leków przeciwbólowych
W przypadku niezadowalającego efektu przeciwbólowego lekarz może zdecydować o stosowaniu kilku leków. Zwykle dobiera się wtedy substancje o różnym działaniu, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie wyższej skuteczności bez większego ryzyka działań ubocznych. Takie przyjmowanie leków powinno być jednak zawsze skonsultowane z lekarzem, gdyż niektóre leki mogą wzajemnie osłabiać lub nasilać swoje działania. W razie konieczności lekarz dobierze odpowiednie preparaty i dawki w celu zachowania jak największego bezpieczeństwa terapii.
Interakcje z innymi lekami
Paracetamolu nie należy łączyć z innymi lekami, które silnie wpływają na wątrobę (m.in. ryfampicyna, niektóre leki przeciwpadaczkowe, nasenne), ponieważ może to zwiększać ryzyko jej uszkodzenia. Ostrożność należy także zachować przy jednoczesnym stosowaniu z NLPZ ze względu na ryzyko uszkodzenia nerek.
Metamizol może nasilać toksyczne działanie metotreksatu (używanego m.in. w chorobie nowotworowej i białaczkach), a także zmniejszać stężenie cyklosporyny stosowanej u biorców przeszczepu.
Zarówno paracetamol, jak i metamizol mogą wpływać na siłę działania doustnych leków przeciwkrzepliwych.
Leki a alkohol
W przypadku obu leków picie alkoholu może znacząco zwiększyć ryzyko uszkodzenia wątroby. Z tego też powodu nie należy spożywać alkoholu w trakcie przyjmowania paracetamolu lub metamizolu!
Podsumowanie
Stosowane krótkotrwale i w ilościach nieprzekraczających zalecanych dawek dobowych są lekami bezpiecznymi i skutecznymi w walce z bólem i gorączką. Problemy rozpoczynają się jednak w przypadku zażywania zbyt dużych dawek leku. Może wtedy dojść do niebezpiecznych, często poważnych działań niepożądanych wymagających pilnych działań medycznych.
Komentuj, pytaj!
Zapraszam do pozostawiania komentarzy pod tym tekstem. Na Twoje pytania postaram się odpowiedzieć bezpośrednio lub przygotuję artykuł na dany temat. W ten sposób możesz pomóc nie tylko sobie, ale i innym osobom mającym podobne problemy lub wątpliwości.
Zobacz więcej
- Czym jest ból? – w tym artykule wyjaśniam co to jest ból, jak powstaje i co może szczególnie niepokoić
- W jaki sposób radzić sobie z bólem? – przeczytaj, aby poznać zasady leczenia zwiększającego jego skuteczność oraz dowiedzieć się jakie są możliwości, gdy leczenie nie działa
- NLPZ – najczęściej stosowane leki przeciwbólowe – wszystko, co musisz wiedzieć o najczęściej stosowanych lekach przeciwbólowych
Jako następny temat chciałbym omówić słabe leki opioidowe – tramadol i kodeinę oraz możliwości stosowania ich w bólu ostrym i przewlekłym. Zachęcam do śledzenia bloga oraz informacji na Facebooku!
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!