Kondycja zdrowotna Starszych Pacjentów może dynamicznie zmieniać się w czasie, na co wpływ ma wiele niezależnych czynników. Niestety jednym z najczęstszych zespołów klinicznych, który ich dotyka, jest zespół kruchości. Charakteryzuje się on ogólnym obniżeniem odporności i kondycji organizmu, co sprawia, że Pacjent jest dużo bardziej podatny na wszelkie urazy.
Wstępna diagnostyka skupia się na rozpoznaniu trzech z pięciu kryteriów:
- zmniejszona siła mięśni,
- spowolniony chód,
- obniżona aktywność fizyczna,
- niezamierzona utrata masy ciała,
- poczucie ogólnego wyczerpania organizmu.
Decydując się na umieszczenie członka rodziny w jakiejkolwiek placówce medycznej, należy zwrócić uwagę na personel, który zapewni Choremu spersonalizowane i wielowymiarowe podejście. Charakter zespołu kruchości wymaga dostępności odpowiednio przeszkolonych i cierpliwych specjalistów. To właśnie oni zajmą się oceną żywienia Pacjenta, wspomaganiem go w poruszaniu się, wspieraniem jego wytrzymałości i kondycji psychicznej.
Porozumienie między Pacjentem, jego rodziną a zespołem specjalistów w zakresie opieki zdrowotnej istotnie zwiększa powodzenie leczenia. Seniorzy powinni być wspierani w swoich wysiłkach – ważnym jest, aby ich bliscy doceniali drobne sukcesy i udzielali pomocy w realizowaniu kolejnych celów. Dzięki temu wzrasta ogólny komfort psychiczny Seniorów, co jest bardzo ważną kwestią podczas przebywania w placówkach medycznych.
Zespół kruchości: rehabilitacja
Schorzeniem, które najczęściej towarzyszy Pacjentom z zespołem kruchości jest sarkopenia. Jest to postępująca i uogólniona utrata masy, siły i funkcji mięśni szkieletowych. Dlatego jednym z najważniejszych celów rehabilitacji u osób starszych jest poprawa siły mięśni za pomocą odpowiednio skomponowanych programów ćwiczeń. Zaleca się, aby Chorzy wykonywali wieloskładnikowe ćwiczenia fizyczne o umiarkowanej intensywności przez 5 dni w tygodniu (co najmniej 30 minut dziennie), które obejmują:
- ćwiczenia oporowe – uaktywniające różne grupy mięśni, np. rozciąganie taśmy, unoszenie rąk z ciężarkami w dłoniach (minimum 2 razy w tygodniu po 20 minut);
- ćwiczenie równowagi – na przykład stanie na jednej nodze przez 10 sekund opierając się o oparcie krzesła (codziennie przez 5-10 minut);
- ćwiczenia wytrzymałościowe lub aerobowe – spacery, jazda na stacjonarnym rowerze, taniec lub pływanie;
- ćwiczenia rozciągające – na przykład siedzenie na krześle ze złączonymi nogami i skręty tułowia w prawo i w lewo.
Zespół kruchości: co dają ćwiczenia fizyczne?
Ćwiczenia oporowe zwiększają wytrzymałość kości, a co za tym idzie – spowalniają rozwój osteoporozy. Ćwiczenia aerobowe poprawiają natomiast funkcje poznawcze poprzez zwiększony przepływ krwi w mózgu. Regularna aktywność fizyczna jest również bardzo korzystna w leczeniu depresji u Starszych Pacjentów – może ona zwiększyć pewność siebie i wzmocnić poczucie własnej wartości. W związku z tym, program oparty na ćwiczeniach może być korzystny w poprawie zarówno kondycji fizycznej, jak i psychicznej.
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!