• Facebook
  • Dla lekarzy
  • O czym jest ten blog?
  • O mnie

Kategorie wpisów

  • Hospicjum domowe
  • Sprzęt w domu
  • Wyroby medyczne
  • Opiekun
  • Apteka w domu

Warte uwagi:

Przeczytaj

Refundacja wyrobów medycznych

 
Mistrz Polikarp
blog o medycynie paliatywnej i opiece domowej
  • Hospicjum domowe
  • Sprzęt w domu
  • Wyroby medyczne
  • Opiekun
  • Apteka w domu

Mistrz Polikarp

  • Hospicjum domowe
  • Sprzęt w domu
  • Wyroby medyczne
  • Opiekun
  • Apteka w domu

W kategorii: Hospicjum domowe, Opiekun

Nowotwory a wiek

108 - ilość wyświetleń 29 lipca 2020 Skomentuj

W tym artykule przedstawię informację na temat nowotworów u osób starszych? Na co zwracać uwagę? W jaki sposób leczyć osoby w podeszłym wieku? Jaką terapię stosować?
Leczenie nowotworów u Pacjentów w podeszłym wieku może, ale nie musi różnić się od leczenia młodszych Chorych. Należy przy tym pamiętać, że Pacjent starszy zdecydowanie różni się od młodszego.

Organizmy naszych rodziców czy dziadków funkcjonują inaczej. Mają inne potrzeby i możliwości adaptacji. W inny sposób  przechodzą też leczenie. Sami Seniorzy zaś inaczej  podchodzą do proponowanego leczenia onkologicznego. 

 

To, co najważniejsze – jakość życia

Już na wstępie należy podkreślić, że najistotniejsza w leczeniu nowotworów u Pacjentów w wieku starszym jest poprawa jakości życia. Z badań przeprowadzonych i opublikowanych w lipcu 2013 roku w Journal of the American Medical Directors Association wynika, że ponad 49% przebadanych Pacjentów, będących w starszym wieku,  za najważniejszą cechę leczenia onkologicznego wskazuje jakość życia. Często stawiając ją dużo wyżej niż efektywność samego leczenia nowotworowego. Ważne, aby brać to pod uwagę, myśląc o leczeniu. 

 

W jaki sposób leczeni są starsi Pacjenci?

Ze względu na wyjątkowy charakter Chorych onkologicznie, będących w podeszłym wieku oraz ich preferencje, lekarze stosują inny sposób leczenia. Biorą pod uwagę jego preferencje dotyczące jakości życia. 

Pacjent starszy chory onkologicznie charakteryzuje się oczywistymi odmiennościami biologicznymi, w porównaniu do Chorych na nowotwory, będących w młodszej grupie wiekowej. Dlatego też bardzo ważne jest, by przypisać go do jednej z trzech grup.

  • Pierwszą  grupę stanowią Pacjenci samodzielni i nie obciążeni dodatkowymi schorzeniami, lub mający choroby, nie wpływające istotnie na jakość ich życia. Chorzy ci mogą być poddawani klasycznemu leczeniu onkologicznemu, podobnie jak ci z młodszych grup wiekowych. 
  • Drugą grupa są pacjenci z tzw. zespołem kruchości. Są to osoby zależne od innych w codziennych czynnościach życiowych. Mają trzy lub więcej chorób towarzyszących, w tym jeden z istotnych syndromów geriatrycznych (patrz niżej, tabela). Są oni zwykle kierowani do leczenia paliatywnego. 
  • Trzecia grupa to Pacjenci pomiędzy tymi dwiema pierwszymi grupami, już nie zdrowi, ale jeszcze nie poważnie chorzy geriatrycznie. Wymagają pewnego dostosowania do leczenia.

Często lekarze patrzą także na prognozowaną długość życia. Czy chory ma większe szanse żyć długo mimo trwającej choroby nowotworowej, nawet jeśli by jej nie leczyć intensywnie? 

Podkreślić przy tym należy, że Pacjentów znajdujących się w drugiej grupie  nie pomijamy w leczeniu. Kwalifikujemy ich przede wszystkim do leczenia paliatywnego. Zależy nam na tym, by poprawiać ich jakość życia, a jednocześnie nie pogarszać ich funkcjonowania prowadzonym leczeniem onkologicznym. 

 

Osoby czytające tego bloga doskonale wiedzą, że leczenie paliatywne, w tym paliatywna chemioterapia/radioterapia nie oznaczają zaprzestania leczenia. Leczenie ma tylko inny charakter. Nastawione jest bowiem na poprawę jakości życia Pacjenta. 

DUŻE ZESPOŁY GERIATRYCZNE TO:

  • DEMENCJA
  • DELIRIUM
  • DEPRESJA
  • UPADKI
  • ZANIEDBANIE
  • SAMODZIELNE SPONTANICZNE ZŁAMANIA KOŚCI

 

Czym się różni starszy Chory?

Oczywiste jest, że wybór leczenia onkologicznego zależy od faktu, iż starszy Pacjent różni się biologicznie od tych młodszych. Przede wszystkim chodzi tu o narastającą niewydolność wielu narządów, spadek ich zdolności do regeneracji. Można to wyjaśnić na dwóch przykładach:

  • Narastającej wraz  z wiekiem niewydolności nerek. Nie musi ona mieć nasilonego charakteru. Jednak z biegiem lat nerki filtrują coraz gorzej, co przekłada się na wzrost stężenia kreatyniny we krwi. Wpływa ona też na tzw. GFR, czyli współczynnik filtracji nerkowej. Ważne więc jest, by przed podawaniem chemioterapii czy wykonywaniem badań obrazowych z kontrastem sprawdzić GFR. 
  • Zdolności szpiku do produkcji krwinek. W starszych grupach wiekowych, z biegiem czasu ona maleje. W efekcie, np. przy podawaniu chemioterapii, której zadaniem jest zniszczenie części krwinek, krążących we krwi, można doprowadzić do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia Pacjenta. U młodszych Chorych onkologicznie ryzyko to jest dużo mniejsze.

 

Brak badań – światełko w tunelu

Chciałem zwrócić uwagę na fakt, iż w starszych grupach wiekowych często brakuje badań naukowych, dotyczących leczenia onkologicznego. Wydaje się jednak, że ów problem z biegiem czasu będzie się zmniejszał. Już bowiem w tym momencie w Stanach Zjednoczonych 50% nowotworów złośliwych występuje u Pacjentów w przedziale wiekowym między 65 -tym a 95 -tym rokiem życia. Szacuje się, że w ciągu najbliższych lat ten współczynnik będzie się zwiększał do 60%. Oznacza to zupełne inne podejście do prowadzenia badań naukowych. W szczególności nie wykluczanie z tych badań Pacjentów w starszych grupach wiekowych czy nawet Chorych z zespołem kruchości. Możemy się więc spodziewać, że wciągu najbliższych kilku lat podejście w medycynie będzie trochę ewoluowało, wskutek pojawiania się nowych badań naukowych. 

 

Wsparcie – ważny element leczenia

Dla mnie jako lekarza niezwykle istotne jest podkreślenie adekwatnego, skutecznego wspierania Pacjentów starszych chorych onkologicznie. Nie mam na myśli tutaj pomocy tylko ze strony najbliższych, Rodziny czy Opiekunów, ale także ze strony pracowników opieki społecznej czy ochrony zdrowia. Nie ważne czy jest to leczenie paliatywne, czy klasyczna chemioterapia i radioterapia, bądź leczenie nowotworowe. 

Zwracam uwagę na kilka istotnych różnic, które tych Pacjentów dotyczą.

  • Ważna jest koordynacja leczenia. Niezwykle istotne jest, by zdać sobie sprawę, że taki Chory często sam nie jest w stanie zająć się własnym leczeniem. Wymaga ono bowiem wykonywania wielu badań laboratoryjnych i obrazowych, konsultacji specjalistycznych w wielu różnych miejscach, często rozrzuconych nawet w obrębie połowy kraju. 
  • Należy odpowiednio zarządzać tym leczeniem w czasie. Ważne jest, by Pacjenci wiedzieli, kiedy i gdzie mają wyznaczone badania i konsultacje.
  • Ważne jest, by Pacjentom zapewnić transport  na badania, konsultacje lekarskie czy pobyty szpitalne. Z tym bowiem niejednokrotnie starsi Chorzy nie poradzą sobie samodzielnie.
  • Należy pozwolić starszym Pacjentom brać udział w życiu rodzinnym. Ważne jest, by dbać o ich zdrowy styl życia i aktywność ruchową. Warto też zwrócić uwagę na zdrowe odżywianie Chorego. 
  • Nie można zapominać również o wsparciu emocjonalnym ze strony Bliskich, które jest niezwykle istotne podczas leczenia. 

 

Podsumowanie

Starzenie się ma ścisły związek z pogarszającą się funkcją wielu organów. Wiąże się również ze zmniejszoną tolerancją na stres fizyczny, emocjonalny czy też społeczny. Oczywiście należy brać pod uwagę fakt, że starzenie u różnych osób przebiega w różnym tempie. Fizycznie, medycznie, emocjonalnie czy socjalnie starszą osobą można być mając 95 lat, ale i 60. Jest to bardzo indywidualne. 

Należy więc brać  pod uwagę wszystkie te powyższe czynniki, decydując o sposobie leczenia Pacjenta zmagającego się z chorobą onkologiczną. Warto przy tym pamiętać, by przede wszystkim zadbać o jak najwyższą jakość życia Chorego.  

 

Bibliografia

Geriatric Oncology, Martine Extermann [ed], Springer 2020 https://link.springer.com/referenceworkentry/10.1007%2F978-3-319-57415-8_48

Priorities of Health Care Outcomes for the Elderly [in] Journal of the American Medical Directors Association, Masahiro Akishita, Shinya Ishii [..]  Elsevier 2013

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1525861013000315

Management of Cancer in the Older Person: A Practical Approach, Lodovico Balducci and Martine Extermann, The Oncologist 2000

http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.503.9654&rep=rep1&type=pdf

Related

badaniadiagnostykaGFRkonsultacjeleczenieleczenie osób starszychnowotwory u osób starszychpoprawa jakości życiawsparciewspółczynnik filtracji nerkowejzespół geriatrycznyzespół kruchości
Podziel się:

Warto przeczytać także:

Webinar PTMR nr 01

Przeczytaj

Zabezpieczony: Webinar PTMR

Kiedy jest dobry czas, aby u Chorych z obciążeniami kardiologicznymi pomyśleć o opiece hospicjum domowego?

Przeczytaj

Kiedy jest dobry czas na hospicjum? Choroby serca.

Przeczytaj

Terapia uporczywa

Przeczytaj

Muzykoterapia – bzdura czy prawdziwe ukojenie?

Przeczytaj

Morfina

Przeczytaj

Świąd – błahostka czy najgorsza katorga?

Przeczytaj

Rak prostaty

Przeczytaj

Przetaczanie krwi a umieranie. Gdzie jest granica?

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!

Leave a Reply Cancel reply

Poprzedni wpis

Rak prostaty

W kategorii: Case study

Rak prostaty

Przeczytaj

Kolejny wpis

Rotacja leków opioidowych

W kategorii: Dla lekarzy

Rotacja leków opioidowych

Przeczytaj

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka wyrobów medycznych

Przysługuje Ci zaopatrzenie w wyroby medyczne – pieluchomajtki, materac przeciwodleżynowy, balkonik i wiele innych. Sprawdź, kto i co może zapisać Tobie lub Twoim Bliskim. Specjalnie dla Ciebie przygotowałem wyszukiwarkę! 

Wyszukaj

Zapraszam do newsletter’a

Zostaw swój adres e-mail, otrzymasz ode mnie poradnik „Wypis ze szpitala. Co robić gdy Bliski wraca do domu.” 

Pobierz poradnik

Witaj na blogu!

Czy nadal, jak w średniowieczu, boimy się zagadki śmierci i chcemy ją zrozumieć? O co dziś pytałby Mistrz Polikarp napotkaną śmierć? Czy by ją w ogóle chciał spotkać? 

Prowadzę ten blog dla Ciebie, niezależnie od tego czy jesteś Pacjentem, czy Opiekunem Chorego.  Chcę ułatwić i usprawnić funkcjonowanie Chorego w domu w czasie choroby przewlekłej i w leczeniu paliatywnym. Dlatego dzielę się tutaj swoją wiedzą i doświadczeniem.

Partner cyklu „Mity opieki hospicyjnej”

Warsaw Press

Najnowsze wpisy

  • Port naczyniowy
  • Szczepienie seniorów i Pacjentów chorych przewlekle na Covid – 19
  • Różne aspekty szczepienia na Covid – 19
  • Terapia uporczywa
  • Podsumowań nadszedł czas…

Śledź bloga

Newsletter


Jeśli chcesz pozostać w kontakcie i otrzymywać wiadomości o nowych artykułach zapraszam do pozostawienia e-maila. Twój adres e-mail wykorzystam tylko do wysyłania informacji związanych z działalnością bloga o medycynie paliatywnej i opiece w stanach terminalnych.

RSS

  • RSS - Posts

„Śmierć do niego przemowiła:

– Czemu się tako barzo lękasz?

Wrzekomoś zdrow, a [w]żdy stękasz!

Pan Bog tę rzecz tako nosił,

Iżeś go o to barzo prosił,

Abych ci się ukazała,

Wszytkę swą moc wzjawiła;

Otoż ci przed tobą stoję,

Oglądaj postawę moje (…)”

 

Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią, autor niepewny, XV w n.e.

Twoje wsparcie ma znaczenie!

> 5000 czytelników

Najpopularniejszy wpis

Kto może trafić do hospicjum domowego? Dla kogo jest to najlepsza forma opieki i leczenia w terminalnej fazie choroby? Co powinno zawierać skierowanie do opieki hospicyjnej. Tego wszystkiego dowiesz się z artykułu.

Przeczytaj

Pomóż hospicjum w Krakowie

Nota prawna

Wszystkie materiały w serwisie mistrzpolikarp.pl zostały przygotowane przeze mnie lub inny personel medyczny, rzetelnie i zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Mają one charakter edukacyjny i informacyjnych. Nie zastąpią one jednak konsultacji lekarskiej, pielęgniarskiej czy fizjoterapeutycznej, do których zawsze zachęcam.

Na blogu nigdy nie prezentuję bezpośrednio historii prawdziwych Chorych w sposób, który umożliwiałby Ich identyfikacje. Opisywane przeze mnie przykłady są zwykle połączeniem kilku historii różnych Chorych z różnych miejsc, gdzie pracuję i z długiego czasu.

Kategorie wpisów

  • Apteka w domu
  • Sprzęt w domu
  • Ze starością po imieniu
  • Case study
  • Varia
  • Hospicjum domowe
  • Dla lekarzy

Omówienie stanu zdrowia

Poradnik dla Pacjentów i lekarzy
Pobierz
  • Poradnik Wypis ze szpitala
  • Wyszukiwarka wyrobów medycznych
  • O czym jest ten blog?
  • Polityka prywatności
  • Newsletter
  • Kontakt

MistrzPolikarp.pl - Blog o medycynie paliatywnej i opiece domowej
Wszystkie prawa zastrzeżone | 2018-2020
Zdjęcia własne oraz Elements Evanto

Na tej stronie używam ciasteczek aby dostosować ją lepiej do Twoich potrzeb.Zgoda Odrzuć Dowiedź się więcej
Polityka prywatności

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-necessary

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.

SAVE & ACCEPT