Nieprawidłowe działanie serca, jego zapalenie, czyli kardiomiopatia, może być wskazaniem do objęcia leczeniem hospicyjnym. Kiedy udać się po taką pomoc? Przeczytaj w trzecim wpisie o tym, kiedy jest czas na objęcie leczeniem przez hospicjum.
Ten materiał powiązany jest jeszcze z dwoma o podobnej tematyce, ale dla innych grup Chorych. Przeczytaj tutaj:
Nowotwory | Choroby serca | Choroby płuc
Kardiomiopatia
Choroby zajmujące serce i powodujące znaczne ograniczenie jego normalnego funkcjonowania w skutek zapalenia to kardiomiopatie. Wg wykazu Ministra Zdrowia mogą stanowić podstawę do objęcia leczeniem w hospicjum, zarówno domowym jak i stacjonarnym – jak również na oddziale medycyny paliatywnej. W kodzie rozpoznania na skierowaniu do hospicjum muszą widnieć symbole: I42 lub I43.
Zapalenie serca może wywodzić się wprost z mięśnia sercowego, ale może także być efektem innej choroby (np. w chorobach spichrzeniowych czy po zatruciu). Dla przyjęcia do hospicjum to pochodzenie kardiomiopatii nie ma znaczenia. Ważne jest, że Chory cierpi z powodu ograniczenia codziennego funkcjonowania.
Kiedy do hospicjum z chorym sercem?
Kiedy jest więc dobry czas, aby u Chorych z obciążeniami kardiologicznymi pomyśleć o opiece hospicjum domowego? Oto lista, która może pomóc w zdecydowaniu o sięgnięciu po taką pomoc:
- Chory spędza czas w większości w łóżku a każdej aktywności fizycznej towarzyszy duszność (lekarze opisują ją specjalną skalą, na tej skali jest to tzw. NYHA IV).
- Pacjent często trafia do szpitala (ponad 3x/rok).
- Często u Chorego zdarza się pogorszenie czynności serca (zaostrzenie przewlekłej niewydolności) – takich sytuacji jest więcej niż 3/rok.
- Chory jest w znacznej części zależny od innych osób także w swoim codziennym funkcjonowaniu. Określa to specjalna skala: skala Karnofsky’ego – mniej niż 50% powinno nas skłaniać do myślenia o opiece hospicyjnej.
- Chory przybiera na wadze z powodu obrzęków i nie ma możliwości pomóc mu podając klasyczne dawki leków odwadniających (diuretyków).
- Występują takie objawy jak: duszność w spoczynku oraz w nasileniu w leżeniu, obrzęki, częste nocne oddawanie moczu.
- Pacjent sam prosi o objęcie opieką hospicyjną.
Ten artykuł był pomocny? Masz pytania lub wątpliwości. Zachęcam do pozostawienia swojego adresu e-mail – pomogę Ci w prowadzeniu opieki w warunkach domowych i powiadomię Cię o kolejnych tekstach na tym blogu. |
Przeczytaj więcej
Zachęcam do zapoznania się z całością informacji o opiece hospicjum domowego – oto linku do działu na blogu.
Śledź, skomentuj
Zapraszam do komentowania, pozostawienia swoich uwag i pytań. Zachęcam do śledzenia nowych wpisów – staram się pisać na tematy zgłaszane przez Was!
- Strona na facebooku – zapraszam do polubienia.
- Newsletter – pozostaw swój e-mail aby być na bieżąco z nowymi wpisami.
Kiedy jest dobry czas na hospicjum? Nowotwory | Mistrz Polikarp
•5 lat ago
[…] | Choroby serca | Choroby […]
Kiedy jest dobry czas na hospicjum? Choroby płuc | Mistrz Polikarp
•5 lat ago
[…] | Choroby serca | Choroby […]