Pomaga Chorym opanować własne ciało, kontrolować co się z nim dzieje. Ułatwia leczenie bólu, zmniejsza obrzęk, przykurcze. Ma nieoceniony wkład w poprawę stanu psychicznego Chorych, poprawiając im nastrój. Fizjoterapia. Nieodłączna część leczenia poważnie i śmiertelnie chorych.
Dlaczego fizjoterapia jest ważna?
Fizjoterapia jest nieodłączną częścią leczenia. Towarzyszy nam np. podczas leczenia bólów krzyża, przydaje się po porodzie gdy trzeba ćwiczyć brzuch, musi być szybko wdrażana po zabiegach ortopedycznych, czy w neurologii. Nie wyobrażam sobie, aby mogło jej zabraknąć w medycynie paliatywnej.
Dla Chorych fizjoterapia ma wiele wymiarów. Po pierwsze pomaga radzić sobie z własnym ciałem, w tym kontrolować je. Można ustanowić różne cele fizjoterapii, dla jednego Chorego może to być wygodne siedzenie w łóżku czy samodzielne zjedzenie posiłku, dla innego np. uczestnictwo w ważnym wydarzeniu rodzinnym. Dobrze dobrana fizjoterapia uwzględnia priorytety Chorego i pomaga mu realizować ważne dla Niego cele.
Fizjoterapia pomaga Chorym odzyskać kontrolę, poczuć że znów panują nad swoim życiem, swoim ciałem. W medycynie paliatywnej, także na ostatnim etapie chorowania jest to niezwykle ważne. Dodatkowo aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na ludzką psychikę, wprost poprawia samopoczucie.
Nawet dla leżących Chorych fizjoterapia jest wskazana: pomaga ćwiczyć oddech, co ułatwia zapanowanie nad dusznością; zapobiega i zwalcza obrzęki limfatyczne; chroni i leczy przykurcze mięśniowe.
Fizjoterapeuta jest też często pierwszą osobą, która widzi pogorszenie stanu zdrowia Chorego: pogorszenie aktywności, zmniejszenie siły mięśni, osłabienie, objawy ucisku rdzenia kręgowego (niedowłady). Dzięki temu możliwa jest wczesna interwencja całego zespołu hospicjum domowego.
Fizjoterapeuta pomaga też często Chorym i Ich Rodzinom w zorientowaniu się jak używać sprzętu ortopedycznego, wózka inwalidzkiego czy łóżka w sposób właściwy. Właściwy, czyli bezpieczny dla Chorego. Ale także dla Opiekunów – tak aby Oni sami nie wymagali pomocy medycznej, gdy już skończą sami opiekować się Bliskim.
Jak fizjoterapia pomaga Chorym?
Fizjoterapia w oczywisty sposób pomaga Chorym zmniejszyć dolegliwości bólowe, usprawnić codzienne funkcjonowanie. Fizjoterapeuci potrafią zmniejszyć obrzęk związany z guzem nowotworowym czy z zajęciem węzłów chłonnych (ich brakiem albo leczeniem, np. radioterapią). Dzięki ćwiczeniom Pacjenci odzyskują część sprawności manualnej, dzięki czemu mogą łatwiej radzić sobie w domu ze wszystkimi czynnościami codziennymi (wstawanie, ubieranie się, jedzenie, mycie).
Jest jednak jeszcze jeden niezwykle istotny element fizjoterapii: dzięki niej Chorzy także lepiej czują się psychicznie. Poczucie odzyskiwania kontroli nad własnym ciałem, ćwiczenia – to wszystko wyraźnie poprawia samopoczucie Chorych i zmniejsza objawy depresji.
Pomyślcie o Chorym, który nie jest w stanie zjeść, usiąść prawidłowo ani w pełni odgiąć głowy z powodu nowotworu w okolicy szyi. Chirurdzy i onkolodzy zrobili wszystko co mogli, ale te działania pzostawiły trwałe blizny, przykurcz okolicy szyi i ból przy ruchu. Pacjent w takim stanie trafił w ręce fizjoterapeuty w rehabilitacji w domu.
3 tygodnie pracy zaowocowały nie tylko poprawieniem postawy w siedzeniu, zmniejszeniem przykurczu, ale także odzyskaniem częściowej sprawności: radość wręcz malowała się na Jego twarzy, gdy był w stanie sam się uczesać czy podpisać.
Fizjoterapia w domu na NFZ – jak?
W ramach ubezpieczenia w NFZ (czyli bez opłat) są dwie możliwości uzyskania fizjoterapii dla Chorego w domu. Poza nimi oczywiście możemy stara się uzyskać rehabilitację prywatnie. Te dwie możliwości to:
- Rehabilitacja domowa w ramach pracowni rehabilitacji. Należy się Chorym, którzy nie są w stanie z powodu stanu zdrowia dotrzeć na rehabilitację do pracowni rehabilitacji. Skierowanie na rehabilitację w domu może wystawić każdy z lekarzy leczących Chorego, w tym np. lekarz rodzinny, lekarz onkolog, chirurg oraz oczywiście lekarz specjalista rehabilitacji medycznej, jeśli Chory był przez niego konsultowany.
Poradnie realizują opiekę na dwa sposoby: albo przez skierowanie do poradni rehabilitacji (z adnotacja “w domu”) – wtedy na pierwszą wizytę przyjeżdża lekarz; albo przez skierowanie na same zabiegu (wtedy przyjeżdżają od razu fizjoterapeuci). Skonsultuj się z poradnią aby ustalić, jakie skierowanie potrzebuje Chory (do poradni czy do pracowni). |
W ciągu roku Chory może skorzystać z 80 dni zabiegów w domu, do 5 zabiegów na dzień. |
- Rehabilitacja domowa w ramach Zespołu Domowej Opieki Hospicyjnej – nie może być łączona z opieką rehabilitacyjną w pracowni rehabilitacji. Każde hospicjum domowe zatrudnia w zespole fizjoterapeutę, lekarz hospicjum kwalifikuje Chorego i wspólnie z fizjoterapeutą ustala zakres rehabilitacji (np. ćwiczenia, masaż limfatyczny) wykonywane w domu.
Fizjoterapia w hospicjum domowym
Tak! Jak już napisałem powyżej – każde hospicjum domowe zatrudnia fizjoterapeutę. Jeśli lekarz hospicjum opiekujący się Twoim Bliskim lub Tobą widzi wskazania do prowadzenia rehabilitacji – wystawi zlecenie na zabiegi i rehabilitacja będzie wykonywana w ramach hospicjum, bez żadnych dopłat, w domu Chorego. Zapytaj o taką możliwość swojego lekarza.
Literatura:
Zachęcam do komentowania:
A Twoim zdaniem? Jakie różnice widzisz/widziałeś między kobietami i mężczyznami w ich ostatnich dniach? Zachęcam do pozostawienia komentarza.
Anna
•4 lata ago
Witam,
mój tata objęty jest opieką hospicjum domowego. Po ostatniej chemii ma problemy z chodzeniem. Lekarz rodzinny wystawił skierowanie na rehabilitację w domu. Pisze Pan, że w skład zespołu hospicjum domowego powinien wchodzić fizjoterapeuta. Zgodnie z przepisami pacjent objęty opieką hospicyjną nie może być objęty opieką rehabilitacyjną i rzeczywiście w przypadku obecności w takim zespole fizjoterapeuty to ma sens. I żaden z lekarzy nie poinformował mnie o tym małym niuansie, dowiedziałam się o tym od pielęgniarki, która przychodzi w ramach tego hospicjum.Tylko co w sytuacji gdy w hospicjum nie ma fizjoterapeuty? A stan pacjenta wymaga rehabilitacji bo od tego zależy jego jakość życia i podtrzymanie sprawności tak długo jak to możliwe? w tej chwili tato jest w stanie wykonać podstawowe czynności, ale oprócz samodzielnej toalety i przejścia kilku kroków wymaga pomocy. Wstępna rozmowa z rehabilitantem potwierdziła, że może to tacie pomóc, zresztą lekarz to potwierdził. Jednak lekarz z hospicjum nie ma pojęcia na temat tego, że w ramach hospicjum powinien zawitać do nas także fizjoterapeuta. W tej chwili czekamy także na orzeczenie o niepełnosprawności taty. I co w tej sytuacji? Aby skorzystać z rehabilitacji trzeba zrezygnować z opieki hospicjum? Nie wyobrażam sobie tego na tym etapie. A co jesli za chwilę niezbędny będzie także bardziej specjalistyczny sprzęt? Czy powinnam wymusić na hospicjum opiekę fizjoterapeuty? Jak zespół hospicyjny może nie wiedzieć o takich rzeczach? Czy jest Pan w stanie coś podpowiedzieć? Bo przeszukując internet, wszędzie czytam o zespole hospicyjnym, kto wchodzi w jego skład, to samo na stronie NFZ, tylko jak ma się do tego rzeczywistość?
Alek Biesiada
•4 lata ago
Dzień dobry! Przykro mi z powodu choroby Pani Taty, widać z tego co Pani pisze jak duże jest Pani zaangażowanie w opiekę!
W skład zespołu hospicjum wchodzi fizjoterapeuta. Zdąża się jednak, z uwagi na ogromne braki w liczbie personelu, że hospicja w danym momencie nie mają kogo do Pacjenta skierować. Zwykle jednak o tym fakcie już na wstępie informują Chorego i Rodzinę, by można było odpowiedzialnie podjąć decyzję co dalej. Np. odwlec przyjęcie do hospicjum a w międzyczasie korzystać z fizjoterapii w ramach pracowni rehabilitacji (tyle, że w domu).
Obawiam się, że nie wymusi Pani obecności fizjoterapeuty z hospicjum, jeśli fizycznie hospicjum nie ma kadry. Braki personelu są skrajnie dotkliwe.
Rozważyłbym przejęcie opieki nad Chorym przez poradnię medycyny paliatywnej (w ramach wizyt domowych). Wtedy lekarz wciąż może do Państwa przyjeżdżać albo konsultować telefonicznie. Jednocześnie poradnia nie blokuje Państwu możliwości skorzystania z innych form opieki, np. rehabilitacji w ramach pracowni fizjoterapii.
Anna
•4 lata ago
Dziękuje za odpowiedź i wskazówkę.