Przewlekłe choroby płuc potrafią znacząco ograniczyć jakość życia Chorych. Przede wszystkim ograniczają Im aktywność fizyczną. I to taką codzienną, nawet skorzystanie z toalety czy przygotowanie posiłku. Zmuszają do przebywania w domu w zasięgu działania koncentratora tlenu. Dla tych Chorych hospicjum domowe może stanowić cenne wsparcie.
Ten materiał powiązany jest jeszcze z dwoma o podobnej tematyce, ale dla innych grup Chorych. Przeczytaj tutaj:
Nowotwory | Choroby serca | Choroby płuc
Choroby płuc a hospicjum
Choroby płuc trwale zmniejszające przepływ powietrza przez płuca są wskazaniem do opieki: albo w ramach domowej opieki zespołu tlenoterapii (zespół domowego leczenie tlenem) albo w ramach hospicjum. Mniej tlenu oznacza dla Chorych mniejszą sprawność w każdej niemal aktywności. Przywiązuje do mieszkania czy domu, a często nawet do pojedynczego pokoju.
Pamiętam Chorego, który po swoim mieszkaniu na 7. piętrze jednego z krakowskich bloków, spacerował wyłącznie podpięty na długim, 15-metrowym wężu. Życiodajny tlen płynął nim od koncentratora aż do wąsów umieszczonych w nosie Pacjenta. Ogromne ograniczenie funkcjonowania.
Jednym ze wskazań do objęcia opieką przez hospicjum domowe jest niewydolność oddechowa. W efekcie Pacjent, który posiada rozpoznanie na skierowaniu okodowane jako ICD10: „J96” może trafić do opieki hospicjum domowego. W ramach hospicjum otrzyma pomoc lekarską, pielęgniarską, psychologiczną, a także co nie mniej istotne rehabilitacyjną (rehabilitacja oddechowa naprawdę potrafi pomóc tym Chorym).
Kiedy jest czas na hospicjum?
Zadajesz sobie pytanie czy to już czas na opiekę hospicjum? W sumie choroba płuc, to nie nowotwór. Poniżej zebrałem kryteria, którymi możesz się posłużyć, oceniając czy warto i kiedy warto skorzystać z pomocy hospicjum domowego:
- średniego stopnia zależność od innych – Pacjent często wymaga pomocy innych osób, w tym w podstawowych czynnościach;
- dobrym sposobem na obiektywne sprawdzenie, czy Chory takiej pomocy wymaga jest narzędzie nazywane: skala Karnofsky’iego (mniej niż 50% w tej skali – Pacjent wymaga opieki hospicjum);
- spadek masy ciała o ponad 10% w ciągu ostatnich 6 miesięcy;
- poza chorobą płuc Pacjent ma również chore serce: chorobę niedokrwienną serca, znaczne ograniczenie „frakcji wyrzutowej” lewej komory (zapytaj swojego lekarza o wskazania);
- duszność spoczynkowa – duszność, która towarzyszy Choremu nawet w bezruchu, podczas odpoczynku;
- nasilenie duszności w ostatnim czasie: np. towarzyszy aktywności, przy której wcześniej nie występowała; pojawia się w odpoczynku, towarzyszy mówieniu;
- Pacjent wyraża chęć bycia w opiece hospicyjnej;
- zbliża się moment śmierci: spada apetyt, zmniejsza się aktywność Chorego, wydłużają się momenty braku aktywności, braku kontaktu a nawet świadomości.
Ten artykuł był pomocny? Masz pytania lub wątpliwości. Zachęcam do pozostawienia swojego adresu e-mail – pomogę Ci w prowadzeniu opieki w warunkach domowych i powiadomię Cię o kolejnych tekstach na tym blogu. |
Przeczytaj więcej
Zachęcam do zapoznania się z całością informacji o opiece hospicjum domowego – oto linku do działu na blogu.
Śledź, skomentuj
Zapraszam do komentowania, pozostawienia swoich uwag i pytań. Zachęcam do śledzenia nowych wpisów – staram się pisać na tematy zgłaszane przez Was!
- Strona na facebooku – zapraszam do polubienia.
- Newsletter – pozostaw swój e-mail aby być na bieżąco z nowymi wpisami.
Kiedy jest dobry czas na hospicjum? Nowotwory | Mistrz Polikarp
•5 lat ago
[…] Nowotwory | Choroby serca | Choroby płuc […]
Kiedy jest dobry czas na hospicjum? Choroby serca | Mistrz Polikarp
•3 lata ago
[…] Nowotwory | Choroby serca | Choroby płuc […]