Zaburzenia połykania mogą pojawiać się bardzo często u Pacjentów chorujących przewlekle, osób starszych oraz Pacjentów obciążonych chorobami nowotworowymi. Mogą one wynikać z samego przebiegu choroby. Często są też związane z zastosowanym leczeniem lub być następstwem stosowanej radioterapii w okolicy głowy bądź szyi. Warto podkreślić, że od połykania bardzo dużo zależy. Jest ono niezwykle istotne dla normalnego funkcjonowania Pacjenta, dla jego satysfakcji z życia codziennego.
Jednocześnie może stanowić poważny problem medyczny, choćby np. związany z zakrztuszeniem się czy aspiracją treści do płuc. Przeciwdziałanie problemom w zakresie zaburzeń połykania jest jednym z istotnych działań w medycynie paliatywnej. O czym powinniśmy pamiętać i na co zwracać uwagę? O tym słów kilka w niniejszym artykule.
Jakie są przyczyny zaburzeń połykania?
Najczęściej do zaburzeń połykania dochodzi:
- w przebiegu chorób nowotworowych;
- w przypadku zaburzeń wydzielania gruczołów ślinowych;
- podczas uszkodzenia mechanicznego;
- lub uszkodzenia poprzez zastosowane leki;
- czasem na skutek schorzeń neurologicznych;
- na skutek problemów związanych z samym zwężeniem w obrębie gardła i przełyku;
- z powodu uchyłków, guzów w śródpiersiu;
- ze względu na refluks żołądkowo-przełykowy, który powoduje poparzenie w obrębie śluzówki przełyku, powodując tam zmiany zapalne;
- często w związku z problemami związanymi z grzybicą w obrębie jamy ustnej czy przełyku, np. tokiem leczenia leczenia podawanymi antybiotykami czy sterydoterapią.
Nawet u 60% Chorych po całkowitym usunięciu krtani mogą pojawić się zaburzenia związane z przełykaniem. Kolejną szeroką grupą Pacjentów są osoby z chorobami neurologicznymi, w tym z guzami mózgu, u których zaburzenia przełykania mają związek z samym problemem neurologicznym.
Dlaczego konieczne jest podejmowanie interwencji w przypadku zaburzeń przełykania?
Warto o to zadbać, ponieważ zaburzenia przełykania powodują bardzo poważne problemy medyczne:
- zadławienie się jedzeniem,
- zachłyśnięcie,
- problemy z odżywianiem,
- zaburzenia nawodnienia Pacjenta,
- nawrotowe zakażenia w obrębie dróg oddechowych,
- uporczywy kaszel,
- odbijanie,
- zgagę,
- bóle zamostkowe,
- zaleganie pokarmu w jamie ustnej i przełyku.
Z drugiej strony zaburzenia przełykania wiążą się z całym spektrum aspektów psychologicznych. Pacjent zaczyna się bać spożywania posiłków czy picia płynów. Owe czynności są dla niego bardzo trudne. Cały proces jedzenia staje się wysiłkiem, a to oznacza dla Chorego bardzo duże pogorszenie ogólnego stanu zdrowia oraz satysfakcji z życia. Oznacza to ograniczenie normalnego, codziennego funkcjonowania, z najbliższą nawet rodziną. Pojawia się uczucie osamotnienia czy izolacji. Pacjent boi się po prostu jeść w towarzystwie innych osób, choćby ze względu na to, że potrafi się zakrztusić. A to może powodować dyskomfort u innych osób.
Dlaczego rehabilitacja jest taka ważna?
Wśród wielu działań, które można i należy podjąć w tym zakresie prewencji występowania zaburzeń połykania jest jedno, na które chciałbym zwrócić szczególną uwagę. To rehabilitacja. Fizjoterapueci są w stanie aktywnie wspomóc i nauczyć Chorego prawidłowego toku połykania. Potrafią pomóc w zakresie pracy warg i języka, policzków, żuchwy, podniebienia i wreszcie o sam proces połykania. Ważna jest także współpraca z innymi specjalistami, na przykład z dietetykiem czy psychologiem, który także jest w stanie bardzo pomóc Pacjentowi.
Co pomaga?
- Dostosowanie pokarmu – odpowiedniej konsystencji i treści.
- Ustalenie odpowiedniej pozycji ciała, która ułatwi połykanie.
- Ćwiczenia w obrębie narządów jamy ustnej poprawiające połykanie.
- Zwalczanie bólu w okolicy głowy, szyi i karku; zaburzeń ruchomości tego odcinka czy w ogóle pozycji Pacjenta, którą on przyjmuje. Najlepiej byłoby, gdyby Chory był w stanie usiąść i w tej pozycji zjeść.
Ćwiczenia usprawniające przełykanie
Wśród nich należy wyróżnić:
- ćwiczenia w obrębie warg, które obejmują ściąganie i rozciąganie warg; zakrywanie wargi górnej przez dolną i odwrotnie;
- ćwiczenia w zakresie nadymania policzków i cmokania;
- ćwiczenia żuchwy – ruchami kolistymi, poziomymi oraz opuszczania i podnoszenia;
- ćwiczenia języka, w tym poprzez jego podnoszenie do podniebienia, liczenie po kolei językiem zębów górnych i dolnych, oblizywanie warg, wysuwanie języka na zewnątrz i wsuwanie do wewnątrz jamy ustnej, na przykład uciskiem na szpatułkę;
- ćwiczenia podniebienia miękkiego poprzez szerokie otwieranie jamy ustnej, ziewanie, kaszel z wysuniętym językiem na zewnątrz i wymawianie połączeń samogłosek ze spółgłoskami tylnojęzykowymi, na przykład – uku.
Te wszystkie ćwiczenia mogą być wzbogacone również o ćwiczenia usprawniające sam proces połykania. Na przykład poprzez obracanie głowy w stronę uszkodzoną lub w innych przypadkach zdrową, obniżanie bądź unoszenie podbródka, albo ćwiczenia mające na celu nauczenie połykania na leżąco.
Niezwykle istotna jest edukacja Pacjenta i dobra współpraca z fizjoterapeutą, który w tym wypadku jest w stanie naprawdę bardzo pomóc. Do takiego kontaktu z fizjoterapeutą bardzo serdecznie zachęcam.
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!