• Facebook
  • Dla lekarzy
  • O czym jest ten blog?
  • O mnie

Kategorie wpisów

  • Hospicjum domowe
  • Sprzęt w domu
  • Wyroby medyczne
  • Opiekun
  • Apteka w domu

Warte uwagi:

Przeczytaj

Refundacja wyrobów medycznych

 
Mistrz Polikarp
blog o medycynie paliatywnej i opiece domowej
  • Hospicjum domowe
  • Sprzęt w domu
  • Wyroby medyczne
  • Opiekun
  • Apteka w domu

Mistrz Polikarp

  • Hospicjum domowe
  • Sprzęt w domu
  • Wyroby medyczne
  • Opiekun
  • Apteka w domu

W kategorii: Apteka w domu

Przetaczanie krwi a umieranie. Gdzie jest granica?

1.6K - ilość wyświetleń 26 marca 2019 Skomentuj

Jakie są wskazania do przetaczania krwi u Chorych umierających? Na co uważać?

Jednym z najtrudniejszych pytań w opiece nad umierającym Chorym jest to dotyczące przetaczania krwi. Toczenie krwi może wydawać się dobrym sposobem na poprawienie czy przedłużenie życia, tym samym czasie jednak zwiększa ryzyko śmierci zupełnie przypadkowej, ot choćby w karetce transportującej Pacjenta do szpitala. Co robić? Przetaczać? Czy nie?

Z tego artykułu dowiesz się:
I. Czym jest przetaczanie krwi i co się przetacza.
II. Wskazania do przetaczania krwi.
III. Powikłania toczenia.
IV. Techniczne aspekty toczenia krwi.
V. Przetaczać czy nie?

Czym jest przetaczanie krwi i co się przetacza

Przetaczanie krwi i jej składników jest z zasady zabiegiem ratującym życie. Można przetaczać tzw. krew pełną (uogólniając: wszystko co jest we krwi) lub wybrane elementy krwi (które wcześniej uzyskano z krwi pełnej pobranej w stacjach krwiodawstwa). Krew pełną toczy się rzadko – raczej staramy się uzupełniać we krwi tylko to, czego danemu Choremu brakuje.

Tymi brakującymi elementami mogą być krwinki czerwone – erytrocyty (preparat nazywa się KKCz: Koncentrat Krwinek Czerwonych), płytki krwi (KKP: Koncentrat Krwinek Płytkowych), krwinki białe – granulocyty (KG: Koncentrat Granulocytów), osocze (czyli wszystko co jest we krwi poza komórkami). Czasem także inne.

Przed przetaczaniem oznacza się grupę krwi i bada zgodność. Pacjent przyjęty na oddział jest kwalifikowany do przetaczania przez lekarza, zaś samo toczenie krwi jest nadzorowane przez personel medyczny. Pacjent podlega obserwacji przez 12 godzin po przetoczeniu.

Jeśli kiedykolwiek podawano Tobie lub Twoim Bliskim płyny dożylnie – przetaczanie krwi wygląda bardzo podobnie. Worek podwiesza się nad Chorym, zestaw podłącza się do żyły poprzez wkłucie (venflon) i podaje się z szybkością ok. 1 worek/30 minut. Chyba, że są wskazania do szybszego podawania (np. ostre krwawienie) – wtedy toczy się szybciej.

Zwracam uwagę, że wszystkie komórkowe składniki krwi (krwinki: czerwone, białe i płytki) mają swój czas życia. Na przykład krwinki czerwone żyją przeciętnie 120 dni – tyle działają. Ta informacja jest ważna – jeśli Chory nie produkuje własnych krwinek w wystarczającej ilości to toczenie krwi jest zawsze rozwiązaniem czasowym.

Jakie są wskazania do przetaczania krwi

Najogólniej można powiedzieć, że wskazaniem są jakieś „braki” we krwi u Chorego. Najczęściej u Chorych paliatywnie brakuje krwinek czerwonych – tych, które transportują tlen. Chorzy najczęściej tracą krwinki wskutek krwawienia (w tym z guzów nowotworowych) oraz w przebiegu leczenia (chemioterapii, radioterapii). Objawami są duszność, zmęczenie, upośledzenie koncentracji, zawroty głowy, senność, szybkie bicie serca (tachykadia).

Niedokrwistość dzielimy w zależności od stężenia hemoglobiny we krwi na:

  • łagodną (u kobiet 10-12 g/dl, u mężczyzn 10-13,5 g/dl),
  • umiarkowaną (8,0-9,9 g/dl),
  • ciężką (6,5-7,9 g/dl),
  • zagrażającą życiu (poniżej 6,5 g/dl). 

Najważniejsza wiadomość w tym wpisie jest następująca:

Wskazaniem do przetaczania krwi są objawy! Nie wyniki badania! Nawet do ciężkiej anemizacji Chory mógł się dobrze zaadaptować. Zwłaszcza Chory paliatywnie, u którego ubytek krwi postępuje powoli. Jeśli możliwe jest zastosowanie innych metod leczenia, a stan Chorego jest zadawalający – pomyśl o tym aby nie przetaczać krwi!

Przykładem może być anemia z niedoboru żelaza lub witaminy B12. W takiej sytuacji można podawać Choremu suplementy tych składników doustnie lub domięśniowo.

Powikłania toczenia krwi

Zdarzają się rzadko. Nie są jednak niemożliwe. Na powikłania są narażeni szczególnie Chorzy obciążeni innymi chorobami przewlekłymi. Wśród wczesnych powikłań występują reakcje hemolityczne (rozpad krwi), reakcje uczuleniowe, uszkodzenie płuc, sepsa. Objawami są zwykle skoki ciśnienia, gorączka, ból w miejscu wkłucia, ból klatki piersiowej, nudności i wymioty, zaburzenia oddychania. Najczęściej zdarza się jednak niegroźna na szczęście wysypka.

Późne reakcje po przetoczeniu są z punktu widzenia tego wpisu mniej istotne (czasem występują bowiem wiele lat po przetoczeniu krwi).

Techniczne aspekty toczenia krwi

Muszę zwrócić uwagę na kilka aspektów czysto technicznych aby dać Ci informację jak w ogóle wygląda organizacja toczenia krwi w warunkach polskiej opieki zdrowotnej:

  • Przetaczanie krwi i jej składników odbywa się w szpitalu. Tylko! Nigdy w domu!
  • Jeśli lekarz stwierdzi wskazania do przetaczania krwi z powodu zagrożenia życia (bardzo niskie wartości hemoglobiny) i występują objawy niedokrwistości – decyduje o wezwaniu karetki Pogotowia Ratunkowego, która zabiera Pacjenta do szpitala (zgodnie z prawem: do najbliższego). 
  • Ponieważ każde przetaczanie krwi może odbywać się WYŁĄCZNIE w warunkach szpitalnych, Chory musi być do szpitala przyjęty. Jeśli nie mabezpośredniego zagrożenia życia, ale są wskazania do przetaczania – uzgadnia się przyjęcie planowe na oddział. Pacjent musi otrzymać skierowanie (np. od lekarza hospicjum domowego lub lekarza POZ). 
  • Jeśli konieczny jest transport medyczny (np. Chory nie chodzi) to organizacja takiego transportu należy do zadań hospicjum lub POZ: ustal termin przyjęcia na oddział i skontaktuj się z lekarzem Chorego w celu ustalenia transportu do szpitala. 
  • Najczęściej oddziałem wykonującym przetaczanie krwi jest oddział ogólnointernistyczny, nie zaś oddział paliatywny. Miej tego świadomość – Chory będzie leżał z innymi Pacjentami oddziału internistycznego, w tym w okresie wzmożonych infekcji (październik-marzec) z Chorymi hospitalizowanymi z powodu infekcji dróg oddechowych. Jest to zawsze ryzyko dla Pacjenta paliatywnego. 

Przetaczanie krwi: tak czy nie? 

Przetaczanie krwi wiąże się z ryzykiem. To ryzyko to nie tylko wynik samego toczenia. Jak napisałem – cała procedura jest dla Chorego dużym obciążeniem. Transport do szpitala, hospitalizacja na oddziale, wypis i transport powrotny do domu. Trzeba dokładnie ocenić, czy korzyści z przetoczenia krwi przeważają nad ryzykiem zgonu np. w trakcie transportu.

Skonsultuj się dokładnie z lekarzem prowadzącym, omów inne możliwe scenariusze działania, porozmawiaj z Chorym o tym jaka jest jego wola. Pamiętaj aby podjęta decyzja szanowała stanowisko Twojego Bliskiego!

Ten artykuł był pomocny? Masz pytania lub wątpliwości. Zachęcam do pozostawienia swojego adresu e-mail – pomogę Ci w prowadzeniu opieki w warunkach domowych i powiadomię Cię o kolejnych tekstach na tym blogu. 

Warto przeczytać

O radzeniu sobie z objawami u Chorych umierających piszę w działach:

Domowa apteczka – jakie leki i preparaty stosować, kiedy. 

Narzędziownia umierania – jaki sprzęt jest potrzebny w domu gdy Bliski umiera. 

Zachęcam do przeczytania.

Komentuj, pytaj!

Zapraszam do pozostawiania komentarzy pod tym tekstem. Na Twoje pytania postaram się odpowiedzieć bezpośrednio lub przygotuję artykuł na dany temat. W ten sposób możesz pomóc nie tylko sobie, ale i innym osobom mającym podobne problemy lub wątpliwości. 

Related

krewleczenieprzetaczanie krwiumieraniezabiegi
Podziel się:

Warto przeczytać także:

Webinar PTMR nr 01

Przeczytaj

Zabezpieczony: Webinar PTMR

Przeczytaj

Morfina

Prezentacja z Prekonferencji Młodych lekarzy Rodzinnych, Łódź 2019

Przeczytaj

Wypisany, by umrzeć w domu

Przeczytaj

Jak rozpoznać umieranie?

Przeczytaj

Antybiotyki i umieranie

Przeczytaj

Terapia uporczywa

Przeczytaj

Rak prostaty

Przeczytaj

Świąd – błahostka czy najgorsza katorga?

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!

Leave a Reply Cancel reply

Poprzedni wpis

Pieką dłonie. Pieką stopy.…

W kategorii: Case study

Pieką dłonie. Pieką stopy. Co to?

Przeczytaj

Kolejny wpis

Krzyki i przekleństwa czy cisza?…

W kategorii: Varia

Krzyki i przekleństwa czy cisza? Czy jest dobre umieranie?

Przeczytaj

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka wyrobów medycznych

Przysługuje Ci zaopatrzenie w wyroby medyczne – pieluchomajtki, materac przeciwodleżynowy, balkonik i wiele innych. Sprawdź, kto i co może zapisać Tobie lub Twoim Bliskim. Specjalnie dla Ciebie przygotowałem wyszukiwarkę! 

Wyszukaj

Zapraszam do newsletter’a

Zostaw swój adres e-mail, otrzymasz ode mnie poradnik „Wypis ze szpitala. Co robić gdy Bliski wraca do domu.” 

Pobierz poradnik

Witaj na blogu!

Czy nadal, jak w średniowieczu, boimy się zagadki śmierci i chcemy ją zrozumieć? O co dziś pytałby Mistrz Polikarp napotkaną śmierć? Czy by ją w ogóle chciał spotkać? 

Prowadzę ten blog dla Ciebie, niezależnie od tego czy jesteś Pacjentem, czy Opiekunem Chorego.  Chcę ułatwić i usprawnić funkcjonowanie Chorego w domu w czasie choroby przewlekłej i w leczeniu paliatywnym. Dlatego dzielę się tutaj swoją wiedzą i doświadczeniem.

Partner cyklu „Mity opieki hospicyjnej”

Warsaw Press

Najnowsze wpisy

  • Port naczyniowy
  • Szczepienie seniorów i Pacjentów chorych przewlekle na Covid – 19
  • Różne aspekty szczepienia na Covid – 19
  • Terapia uporczywa
  • Podsumowań nadszedł czas…

Śledź bloga

Newsletter


Jeśli chcesz pozostać w kontakcie i otrzymywać wiadomości o nowych artykułach zapraszam do pozostawienia e-maila. Twój adres e-mail wykorzystam tylko do wysyłania informacji związanych z działalnością bloga o medycynie paliatywnej i opiece w stanach terminalnych.

RSS

  • RSS - Posts

„Śmierć do niego przemowiła:

– Czemu się tako barzo lękasz?

Wrzekomoś zdrow, a [w]żdy stękasz!

Pan Bog tę rzecz tako nosił,

Iżeś go o to barzo prosił,

Abych ci się ukazała,

Wszytkę swą moc wzjawiła;

Otoż ci przed tobą stoję,

Oglądaj postawę moje (…)”

 

Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią, autor niepewny, XV w n.e.

Twoje wsparcie ma znaczenie!

> 5000 czytelników

Najpopularniejszy wpis

Kto może trafić do hospicjum domowego? Dla kogo jest to najlepsza forma opieki i leczenia w terminalnej fazie choroby? Co powinno zawierać skierowanie do opieki hospicyjnej. Tego wszystkiego dowiesz się z artykułu.

Przeczytaj

Pomóż hospicjum w Krakowie

Nota prawna

Wszystkie materiały w serwisie mistrzpolikarp.pl zostały przygotowane przeze mnie lub inny personel medyczny, rzetelnie i zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Mają one charakter edukacyjny i informacyjnych. Nie zastąpią one jednak konsultacji lekarskiej, pielęgniarskiej czy fizjoterapeutycznej, do których zawsze zachęcam.

Na blogu nigdy nie prezentuję bezpośrednio historii prawdziwych Chorych w sposób, który umożliwiałby Ich identyfikacje. Opisywane przeze mnie przykłady są zwykle połączeniem kilku historii różnych Chorych z różnych miejsc, gdzie pracuję i z długiego czasu.

Kategorie wpisów

  • Apteka w domu
  • Sprzęt w domu
  • Ze starością po imieniu
  • Case study
  • Varia
  • Hospicjum domowe
  • Dla lekarzy

Omówienie stanu zdrowia

Poradnik dla Pacjentów i lekarzy
Pobierz
  • Poradnik Wypis ze szpitala
  • Wyszukiwarka wyrobów medycznych
  • O czym jest ten blog?
  • Polityka prywatności
  • Newsletter
  • Kontakt

MistrzPolikarp.pl - Blog o medycynie paliatywnej i opiece domowej
Wszystkie prawa zastrzeżone | 2018-2020
Zdjęcia własne oraz Elements Evanto

Na tej stronie używam ciasteczek aby dostosować ją lepiej do Twoich potrzeb.Zgoda Odrzuć Dowiedź się więcej
Polityka prywatności

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-necessary

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.

SAVE & ACCEPT