• Facebook
  • opiekapaliatywna.info
  • Dla lekarzy
  • O czym jest ten blog?
  • O mnie

Kategorie wpisów

  • Hospicjum domowe
  • Sprzęt w domu
  • Opiekun
  • Apteka w domu
  • Wyroby medyczne
  • Opiekapaliatywna.info

Warte uwagi:

Przeczytaj

Refundacja wyrobów medycznych

 
Mistrz Polikarp
blog o medycynie paliatywnej i opiece domowej
  • Hospicjum domowe
  • Sprzęt w domu
  • Opiekun
  • Apteka w domu
  • Wyroby medyczne
  • Opiekapaliatywna.info

Mistrz Polikarp

  • Hospicjum domowe
  • Sprzęt w domu
  • Opiekun
  • Apteka w domu
  • Wyroby medyczne
  • Opiekapaliatywna.info

W kategorii: Varia

Co zrobić tuż po śmierci Bliskiego?

1.8K - ilość wyświetleń 20 maja 2020 2 komentarze

Często pytacie mnie o to co zrobić, jak się zachować tuż po śmierci bliskiej Osoby. Jakie obowiązują procedury? Gdzie należy się zgłosić? Zupełnie mnie to nie dziwi, ponieważ śmierci Bliskiego towarzyszy ogromny stres. Z tym stresem związany może być także wkradający się w nasze działania chaos. Przygotowałem artykuł porządkujący wiedzę w tym temacie. 

Jak wygląda stwierdzanie zgonu?

Obecnie sytuacja prawna w Polsce dotycząca stwierdzania zgonu w warunkach domowych jest dość skomplikowana. Wystarczy powiedzieć, że obowiązuje tutaj ustawa uchwalona jeszcze w latach 50. XX wieku, w której to padają takie sformułowania jak „milicja”, „gromadzka rada narodowa” czy „lekarz rejonowy”. Nie mają one nic wspólnego z naszą aktualną rzeczywistością. To oznacza, że możecie się natknąć na trudności w stwierdzaniu zgonu. Zwłaszcza w godzinach późno popołudniowych i wieczornych, albo w okresach weekendów i świąt, kiedy Wasz lekarz prowadzący, lekarz hospicjum domowego (jeżeli Pacjent był objęty taką opieką) czy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej nie jest dostępny.

Zasadniczo Pacjentom, którymi ja się opiekuję w ramach hospicjum domowego, staram się zapewnić ten komfort, abym był lekarzem stwierdzającym zgon. 

Wtedy procedura wygląda tak, że rodzina informuje mnie telefonicznie o śmierci Pacjenta, a ja umawiam się na przyjazd do domu. Badam ciało i stwierdzam zgon, po czym wypisuję kartę statystyczną zgonu. Oczywiście może się zdarzyć, że to nie jest możliwe i realne – choćby ze względu na mój okres urlopowy. Wtedy kartę wystawi inny lekarz. Może to być lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, czyli lekarz rodzinny Chorego, jeśli zgodzi się przyjechać i stwierdzić zgon, może to być też lekarz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. 

Jeśli zgon nastąpi w chwili przyjazdu karetki pogotowia i w karetce jest lekarz, to również ten lekarz może stwierdzić zgon i wystawić kartę statystyczną zgonu. 

Zwracam uwagę, że obowiązują dwa dokumenty na terenie Polski. Pierwszym jest karta statystyczna zgonu, która upoważnia do tego, aby udać się do Urzędu Stanu Cywilnego i tam otrzymać właściwy akt zgonu. 

Drugim dokumentem jest zaświadczenie wystawiane po zgonie pacjenta przez lekarza badającego – ono już nie ma takiej mocy prawnej. Z tym zaświadczeniem należy zgłosić się do lekarza prowadzącego leczenie Pacjenta w ostatniej chorobie, czyli np. lekarza hospicjum domowego albo lekarza rodzinnego i jeśli to zaświadczenie jest prawidłowo wystawione, to wtedy na jego podstawie (i tylko na jego podstawie) lekarz może wystawić właściwą kartę zgonu, wpisując w niej w odpowiednich rubrykach właściwe rozpoznania.

 

Gdzie dzwonić po śmierci Bliskiego?

Najlepiej porozmawiać z lekarzem prowadzącym Pacjenta z odpowiednim wyprzedzeniem do kogo należy się zgłaszać w chwili śmierci Chorego. Ja zwykle rodzinom podaję, że w pierwszej kolejności powinny dzwonić do mnie, natomiast jeżeli jestem nieosiągalny to w dalszej kolejności albo do lekarza rodzinnego w ciągu dnia, albo do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. 

Według aktualnych przepisów starostowie powinni powoływać koronerów. Koroner powinien zaś stwierdzać zgony w sytuacjach kiedy nie ma lekarza, który leczył w ostatniej chorobie. Natomiast w większości miejsc w Polsce to jednak jest fikcja i taki koroner nie jest niestety powołany. 

Numery telefonów – do swojego lekarza prowadzącego, do lekarza rodzinnego, do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – warto sobie przygotować zawczasu i spisać w jednym miejscu, tak, aby mieć je pod ręką i wiedzieć gdzie należy dzwonić. 

 

Jakie dokumenty należy przygotować po śmierci?

Lekarz, który przyjeżdża stwierdzić zgon, będzie musiał zidentyfikować Zmarłego. Oczywiście nie ma problemu, jeśli jest to Chory, który był już wcześniej leczony przez tego lekarza. Może się jednak zdarzyć, że lekarz nie zna tego chorego. 

Tak czy inaczej konieczna jest identyfikacja i spisanie danych z dokumentu posiadającego zdjęcie – zasadniczo jest to dowód osobisty. Zwróćcie uwagę, aby ten dokument był ważny w chwili zgonu Pacjenta. Jeśli wcześniej widzicie, że data tego dokumentu kończy się w niedługim czasie to warto wystąpić o nowy dowód osobisty, tak, aby ten dokument był ważny. Brak ważnego dowodu może dla Was stanowić duży problem w uzyskaniu karty statystycznej zgonu. Kolejna kwestia jest taka, że warto przygotować dokumentację medyczną Chorego, aby można było na jej podstawie właściwie wpisać rozpoznania kodów ICD-10. 

Zwracam Waszą uwagę na to, aby pilnować kodów ICD-10 i rozpoznań przyczyn zgonów wpisywanych w karty statystyczne zgonu. Przede wszystkim ma to istotne znaczenie w sytuacjach związanych z odszkodowaniami z tytułu ubezpieczenia na życie i często jest tak, że niewłaściwie wpisane rozpoznania dot. przyczyn zgonu mogą Wam znacznie utrudnić otrzymanie takiego odszkodowania. Warto zwrócić uwagę jak i co jest tam wpisane.


Czy można ubrać ciało?

Myślę, że to jest właściwie pytanie do zadania temu lekarzowi, który będzie stwierdzał zgon. Jeśli Pacjenta znam bardzo dobrze, opiekowałem się nim w ostatniej chorobie, leczyłem go niedawno, widziałem go niedawno, czasami kilka, kilkanaście godzin temu czy kilka dni temu, spodziewałem się zgonu – to często zgadzam się, by Rodzina ubrała ciało Chorego przed wystąpieniem stężenia pośmiertnego, jeśli takie jest życzenie Bliskich. Często rodziny chcą umyć swojego Bliskiego, ubrać go, dać mu medalik do ręki, krzyżyk, bądź jakiś obrazek – to jest oczywiście wyraz szacunku wobec Zmarłego i ja to absolutnie honoruję i respektuję. 

Należy mieć jednak świadomość, że po pierwsze ja i tak będę chciał zbadać ciało, więc fizycznie na miejscu pewne czynności będę musiał wykonać i to jest zupełnie normalne. 

Po drugie, jeżeli zgon będzie stwierdzany przez innego lekarza (który nie zna tego Chorego, nie leczył Go w ostatniej chorobie, nie widział w ciągu ostatnich kilku dni), to bardzo prawdopodobne, że jednak będzie chciał, aby ciało pozostało nieubrane. Jak się pewnie domyślacie, pełne ubranie, elegancki garnitur czy specjalnie dobrana sukienka mogą utrudniać przeprowadzenie badania pośmiertnego. 

Zwracam Waszą uwagę, że nie musicie ubierać swojego zmarłego Bliskiego. Może to wykonać pracownik zakładu pogrzebowego. Jeśli macie wolę umyć/ubrać ciało Bliskiego, można wygospodarować na to czas po stwierdzeniu zgonu przez lekarza, a przed przybyciem pracowników zakładu pogrzebowego. 

Kiedy dzwonić do zakładu pogrzebowego?

Można dzwonić już wcześniej, jeśli wiecie mniej więcej, o której przyjedzie lekarz. W większości wypadków zalecam poczekać na przyjazd lekarza i wypisanie karty statystycznej zgonu. Nie ma możliwości, żeby ciało zostało zabrane bez tej karty. Stanowi to przestępstwo w rozumieniu aktualnie obowiązujących przepisów prawa i może pociągać za sobą konsekwencje karne w stosunku do pracowników zakładu pogrzebowego.

Jak wyglądają dalsze formalności po śmierci Bliskiego?

Dalsze formalności w większości są załatwiane przez pracowników zakładu pogrzebowego. Oni w imieniu Rodziny składają wniosek o zasiłek pogrzebowy, a także mogą wystąpić do Urzędu Stanu Cywilnego o wydanie aktu zgonu. Oczywiście możecie to także zrobić osobiście. Możecie samodzielnie wystąpić do Urzędu, przedstawić kartę statystyczną zgonu wypisaną przez lekarza stwierdzającego zgon oraz dowód osobisty zmarłego i na tej podstawie otrzymacie właściwy akt zgonu, na podstawie którego Wasz bliski może zostać pochowany. 

A co jeśli sekcja?

Sekcja oczywiście przerywa tę procedurę. Sekcja zwłok wykonywana przez lekarza medycyny sądowej będzie tym dokumentem, na podstawie którego będzie wypisana właściwa karta statystyczna zgonu. Znajdą się tam rozpoznania stwierdzone przez lekarza medycyny sądowej na podstawie pośmiertnego badania sekcyjnego. W związku z tym będzie trzeba poczekać na wynik tej sekcji, a następnie na wydanie karty statystycznej, aby uzyskać właściwy akt zgonu i móc dokonać pochówku.

COVID-19 – nowa rzeczywistość umierania

Zwracam uwagę na kilka rzeczy dotyczących nowej rzeczywistości, w której się teraz poruszamy. W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 występują istotne trudności w stwierdzaniu zgonów Pacjentów, którzy zmarli albo z powodu infekcji wirusem, albo ewentualnie mogli być narażeni na kontakt z tym wirusem. 

W związku z aktualnie obowiązującymi na dzień pisania tego artykułu przepisami prawa, w takim przypadku zgon stwierdza koroner powołany przez wojewodę. 

W takiej sytuacji należy zadzwonić do właściwego wojewody i poprosić o numer telefonu do koronera, aby ten przyjechał na miejsce w specjalnie przygotowanym stroju i w specjalnym zabezpieczeniu stwierdził zgon i zdecydował o tym co dalej. Jeżeli stwierdzi, że jest to zgon w przebiegu choroby zakaźne, to dalsze postępowanie zostanie jasno przez tego koronera wskazane.

Donacja narządów i ciała

I wreszcie ostatnia kwestia. Choć pisząc ten artykuł mam na myśli w większości starszych lub ciężko chorych Pacjentów, nie sposób nie wspomnieć, że istotnym elementem umierania jest ostatnia wola Chorego. Także dotycząca Jego własnego ciała. Część Umierających decyduje się wspaniałomyślnie przekazać swoje narządy innym, którym przeszczep może uratować życie. Część natomiast decyduje się na przekazanie swojego ciała pośmiertnie np. na potrzeby zakładów anatomii uniwersytetów medycznych. Uszanujmy taką wolą Zmarłego. 

Related

po śmiercipsychologiaśmierćumieraniew domuwsparcieżałoba
Podziel się:

2

Warto przeczytać także:

Przeczytaj

Opieka instytucjonalna, Covid i święta

Przeczytaj

Umieranie – jak je rozpoznać?

Przeczytaj

Wyszukiwarka wyrobów medycznych

Przeczytaj

Antybiotyki i umieranie

Przeczytaj

Przetaczanie krwi a umieranie. Gdzie jest granica?

Przeczytaj

Krwawienie u Umierających. Czy dasz sobie radę w domu?

Kiedy jest właściwy czas, by myśleć o opiece hospicyjnej dla Chorego?

Przeczytaj

Kiedy jest dobry czas na hospicjum? Nowotwory

Przeczytaj

Nowotwory a wiek

2 komentarze

  1. Pan Utu
    •
    2 lata ago

    Jeśli traktujecie człowieka jako byt czysto fizyczny, to żadne porady nie mają sensu. Bo wtedy jest zwykłym workiem materii, takim jak zdechły pies czy krowa. W waszej poradzie brak informacji o konieczności powiadomienia księdza. Bo tylko wtedy życie człowieka i jego godna śmierć ma jakiś sens. W innym przypadku sensu nie ma, nawet najmniejszego. A wy, pewnie też katolicy, z powodu poprawności politycznej i naukowej, pomijacie ten ważny aspekt.

    Reply
    1. Alek Biesiada
      •
      2 lata ago

      Dziękuję za Pana opinię. Porada nie jest „nasza”, ale moja – bloga prowadzę i wpisy przygotowuję osobiście, pod swoim imieniem i nazwiskiem, taką formę wymiany komentarzy bym preferował.

      Chciałem także prosić o nie mieszanie godności do śmierci. Godność przynależy człowiekowi, nie zaś procesowi umierania. Nie zgodzę się także, że życie człowieka sens ma tylko wtedy, jeśli go nie traktować jako bytu fizycznego. Szanuję Pana zdanie, tak jak i zdanie wielu moich umierających Pacjentów i Ich Rodzin. Pacjent i Rodzina często, już na wczesnych etapach opieki paliatywnej, chcą i korzystają z pomocy duchownego (księdza, rabina lub innej osoby). Część Pacjentów tego nie czyni. To nie kwestia poprawności politycznej, tylko wyboru Pacjenta.

      Blog skupia się na aspektach medycznych. Ostatnio dotknąłem tu aspektu emocji. Być może kiedyś dojrzeje we mnie i myśl, by dotknąć duchowości Pacjentów.

      Reply

Leave a ReplyCancel reply

Poprzedni wpis

Zaburzenia przełykania – jak…

W kategorii: Case study

Zaburzenia przełykania – jak sobie z nimi poradzić?

Przeczytaj

Kolejny wpis

Nadmierne pocenie - co warto…

W kategorii: Case study

Nadmierne pocenie - co warto wiedzieć?

Przeczytaj

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka wyrobów medycznych

Przysługuje Ci zaopatrzenie w wyroby medyczne – pieluchomajtki, materac przeciwodleżynowy, balkonik i wiele innych. Sprawdź, kto i co może zapisać Tobie lub Twoim Bliskim. Specjalnie dla Ciebie przygotowałem wyszukiwarkę! 

Wyszukaj

Wyszukiwarka hospicjów i poradni

Znajdź najbliższe jednostki opieki paliatywnej po nazwie miejscowości, kodzie pocztowym lub geolokalizacji oraz placówki pobliskie (alternatywnych) placówek. 

W jednym miejscu wyszukaj kompletne dane kontaktowe do placówek opieki paliatywnej.

opiekapaliatywna.info

Zapraszam do newsletter’a

Zostaw swój adres e-mail, otrzymasz ode mnie poradnik „Wypis ze szpitala. Co robić gdy Bliski wraca do domu.” 

Pobierz poradnik

Witaj na blogu!

Czy nadal, jak w średniowieczu, boimy się zagadki śmierci i chcemy ją zrozumieć? O co dziś pytałby Mistrz Polikarp napotkaną śmierć? Czy by ją w ogóle chciał spotkać? 

Prowadzę ten blog dla Ciebie, niezależnie od tego czy jesteś Pacjentem, czy Opiekunem Chorego.  Chcę ułatwić i usprawnić funkcjonowanie Chorego w domu w czasie choroby przewlekłej i w leczeniu paliatywnym. Dlatego dzielę się tutaj swoją wiedzą i doświadczeniem.

Partner cyklu „Mity opieki hospicyjnej”

Warsaw Press

Najnowsze wpisy

  • Tramadol i kodeina – leki, które warto poznać
  • Dla kogo paracetamol i metamizol?
  • NLPZ – najczęściej stosowane leki przeciwbólowe
  • W jaki sposób radzić sobie z bólem?
  • Czym jest ból?

Śledź bloga

Newsletter


Jeśli chcesz pozostać w kontakcie i otrzymywać wiadomości o nowych artykułach zapraszam do pozostawienia e-maila. Twój adres e-mail wykorzystam tylko do wysyłania informacji związanych z działalnością bloga o medycynie paliatywnej i opiece w stanach terminalnych.

RSS

  • RSS - Posts

„Śmierć do niego przemowiła:

– Czemu się tako barzo lękasz?

Wrzekomoś zdrow, a [w]żdy stękasz!

Pan Bog tę rzecz tako nosił,

Iżeś go o to barzo prosił,

Abych ci się ukazała,

Wszytkę swą moc wzjawiła;

Otoż ci przed tobą stoję,

Oglądaj postawę moje (…)”

 

Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią, autor niepewny, XV w n.e.

Twoje wsparcie ma znaczenie!

> 5000 czytelników

Najpopularniejszy wpis

Kto może trafić do hospicjum domowego? Dla kogo jest to najlepsza forma opieki i leczenia w terminalnej fazie choroby? Co powinno zawierać skierowanie do opieki hospicyjnej. Tego wszystkiego dowiesz się z artykułu.

Przeczytaj

Pomóż hospicjum w Krakowie

Nota prawna

Wszystkie materiały w serwisie mistrzpolikarp.pl zostały przygotowane przeze mnie lub inny personel medyczny, rzetelnie i zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Mają one charakter edukacyjny i informacyjnych. Nie zastąpią one jednak konsultacji lekarskiej, pielęgniarskiej czy fizjoterapeutycznej, do których zawsze zachęcam.

Na blogu nigdy nie prezentuję bezpośrednio historii prawdziwych Chorych w sposób, który umożliwiałby Ich identyfikacje. Opisywane przeze mnie przykłady są zwykle połączeniem kilku historii różnych Chorych z różnych miejsc, gdzie pracuję i z długiego czasu.

Kategorie wpisów

  • Apteka w domu
  • Sprzęt w domu
  • Ze starością po imieniu
  • Case study
  • Varia
  • Hospicjum domowe
  • Dla lekarzy

Omówienie stanu zdrowia

Poradnik dla Pacjentów i lekarzy
Pobierz
  • Poradnik Wypis ze szpitala
  • Wyszukiwarka wyrobów medycznych
  • opiekapaliatywna.info
  • O czym jest ten blog?
  • Polityka prywatności
  • Newsletter
  • Kontakt

MistrzPolikarp.pl - Blog o medycynie paliatywnej i opiece domowej
Wszystkie prawa zastrzeżone | 2018-2022
Zdjęcia własne oraz Elements Evanto

Na tej stronie używam ciasteczek aby dostosować ją lepiej do Twoich potrzeb.Zgoda Odrzuć Dowiedź się więcej
Polityka prywatności

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT