Trzeba sobie zdawać sprawę, że dawek szczepionki jest mało, co oznacza, że wszyscy będziemy musieli czekać na swoją kolej.
I tutaj pojawiają się problemy związane z kwestią sposobu realizacji szczepień i tego w jakim przedziale wiekowym będą one wykonywane.
Największe korzyści ze szczepienia
Oczywiście w kwestii szczepień przeciwko SARS-CoV-2 również można się posiłkować badaniami naukowymi, które dowodzą, iż najważniejsze korzyści z wczesnego szczepienia odnoszą osoby starsze oraz Pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe. To właśnie ta grupa dzięki szczepieniu będzie najmniej narażona na ciężki przebieg Covid – 19, a co za tym idzie niebezpieczne powikłania. Dla tych osób szczepionka jest więc najważniejsza i im właśnie powinna być podawana w pierwszej kolejności. Zdecydowanie wcześniej niż innym grupom, np. zdrowym wojskowym czy zdrowym policjantom.
Szczepienie Pacjentów chorych przewlekle
Starsi Pacjenci bardzo często chorują na różne choroby przewlekłe.
- Pierwszą grupą są schorzenia kardiologiczne, np. migotanie przedsionków, wymagające stosowania leków przeciwkrzepliwych. Jeśli Pacjent stosuje Warfarynę lub Acenokumarol, wówczas powinien mieć aktualnie oznaczony poziom INR (poniżej 3). Szczepionka zaś powinna być podana przy pomocy cienkiej igły. Należy również uciskać miejsce wkłucia, bez jego rozcierania przez ok. 2 minuty. Jeśli Pacjent stosuje nowoczesne leki przeciwkrzepliwe, nie ma przeciwskazań co do szczepienia. Należy jednak zastosować cienką igłę i uciskać miejsce podania szczepionki.
- Pacjenci ze schorzeniami hematologicznymi i zaburzeniami krzepnięcia mogą być szczepieni drogą domięśniową. Hemofilia, ani inne wrodzone skazy krwotoczne nie stanowią przeciwskazań do szczepienia przeciwko Covid – 19.
- Niezwykle ważną grupę stanowią Pacjenci onkologiczni. Rozpoznanie choroby nowotworowej zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji wirusem SARS-CoV-2. Stanowi więc wskazanie do szczepienia tych Pacjentów. Niezwykle istotne jest jednak określenie jego momentu tak, by był on jak najbardziej optymalny. Ważne jest bowiem, by szczepienie dało Choremu jak największą korzyść, zarówno w zakresie stosowanego leczenia – chemioterapii czy radioterapii, jak i faktycznego rozwinięcia odporności u Pacjenta. Warto więc porozmawiać na ten temat z lekarzem rodzinnym i prowadzącym nas onkologiem. To pozwoli na wybór optymalnego momentu podania szczepionki.
- Pacjenci z chorobami reumatologicznymi mogą być szczepieni, gdyż choroby autoimmunologiczne, zapalne stawów nie dyskwalifikują ich. Najlepiej jednak jest wykonywać szczepienia w fazie remisji, szczególnie gdy Chorzy stosują sterydy lub klasyczne leki modyfikujące przebieg choroby.
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!