Z samym szczepieniem przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 związanych jest wiele kwestii. Pacjenci pytają mnie o to, kto może wystawić im skierowanie na szczepienie, gdzie mogą się zarejestrować, czym powinni pamiętać podczas wypełniania kwestionariusza kwalifikacyjnego oraz czy szczepionka jest bezpieczna.
Jest to bardzo ważne, szczególnie w przypadku osób starszych, wymagających opieki, które niejednokrotnie potrzebują pomocy w tych czynnościach.
Rejestracja
Rejestracja na szczepienia już się rozpoczęła. Jest prowadzona zgodnie z harmonogramem, określonym przez rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów. W tej chwili jedynym wskazaniem do szczepienia jest kwalifikacja do grupy 0, czyli bycie pracownikiem ochrony zdrowia, bądź też spełnienie kryteriów w zakresie wieku. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, nikt inny nie może zostać zaszczepiony. Jedynym wyjątkiem jest fakt, gdy w przypadku nie podania szczepionki, będzie ją trzeba zutylizować, jeśli. np. osoba zapisana nie zgłosiła się.
To oczywiście ma sens, gdyż jeśli szczepimy 90 –cio latków, to zwykle ciężko jest, by kolejny 90 – cio latek zgłosił się do punktu szczepień w ciągu pół godziny, czy godziny. Natomiast już 60 – cio latek jest w stanie w tak krótkim czasie przyjść do przychodni, zwłaszcza jeśli mieszka w jej pobliżu. Stąd też ustawodawca zostawił taką „furtkę”.
Kwalifikacje do szczepienia
Pacjenta do szczepienia może zakwalifikować każdy lekarz, mający prawo wykonywania zawodu. Wcześniej musimy wypełnić kwestionariusz kwalifikacyjny oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Oczywiście istnieją przeciwskazania do szczepienia przeciwko Covid – 19. Warto więc udając się na szczepienie zastanowić się, czy w ostatnim czasie nie przebywaliśmy w czerwonej strefie, bądź też nie wystąpiły u nas różnego rodzaju dolegliwości, które skłaniałyby do przesunięcia terminu szczepienia.
- Dodatni wynik badania PCR lub antygenowego na obecność wirusa SARS-CoV-2, otrzymany w ciągu ostatnich 4 tygodni stanowi podstawę do odroczenia szczepienia o 4 tygodnie, licząc od momentu otrzymania pozytywnego wyniku.
- Występujące w ciągu ostatnich 2 tygodni objawy chorobowe takie jak gorączka, kaszel, zaburzenia węchu lub smaku, objawy zapalenia górnych dróg oddechowych, wymioty czy biegunka również są wskazaniem do przełożenia szczepienia.
- Bliski kontakt z osobą chorą lub u której podejrzewa się zakażenie wirusem SARS-CoV-2, bądź też pobyt za granicą w strefie czerwonej powinien nas skłonić do przesunięcia szczepienia o 2 tygodnie, czyli do momentu aż będziemy mieli pewność, że jesteśmy zdrowi.
- Jeśli w ostatnim czasie przyjmowaliśmy inne szczepienie, to przeciw Covid – 19 powinniśmy odroczyć o 14 dni. Wynika to z kwalifikacji producenta i ów okres musi być zachowany.
W czasie kwalifikacji Pacjent zostanie zapytany o:
- choroby przewlekłe i stosowane leczenie ( w tym stosowanie sterydów, cytostatyków czy radioterapii);
- reakcje uczuleniowe mające miejsce w przeszłości, w tym o wstrząs anafilaktyczny;
- ciężkie, niepożądane odczyny poszczepienne w poprzednich szczepieniach;
- uczulenie na glikol polietylenowy – PEG, który jest składnikiem konserwującym szczepionki; w przypadku, gdy mamy uczulenie, będzie potrzebna konsultacja z poradnią alergologiczną;
NOP czyli niepożądany odczyn poszczepienny
W przypadku szczepionki na Covid – 19, podobnie jak w przypadku innych tego typu preparatów mogą wystąpić odczyny niepożądane. Warto jednak podkreślić, że pojawiają się one niezwykle rzadko. Według oficjalnej definicji niepożądany odczyn poszczepienny to zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki. Oczywiście ciągle trwają badania dotyczące NOP – u. Na stronach Ministerstwa Zdrowia można śledzić wszystkie doniesienia dotyczące odczynów poszczepiennych.
Jeśli jednak u Was, bądź Waszych podopiecznych pojawią się jakieś niepożądane objawy, możecie je zgłosić na stronie Ministerstwa Zdrowia – https://www.gov.pl/web/gis/zglaszanie-niepozadanych-odczynow-poszczepiennych-nop, bądź na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego – https://www.gov.pl/web/gis
Warto jednak podkreślić, że większość pojawiających się objawów ma łagodną postać.
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!