Zaparcia to utrudnione oddawanie stolca, często związane z bólem przy defekacji, zaburzeniami częstotliwości oddawania stolca i stolcem małym, twardym. Przyczyny zaparć są liczne. Szacuje się, że ten problem dotyka do 45% Pacjentów przyjmowanych do szpitala, na co dzień zaś towarzyszy nawet do 80% Chorych po 75 roku życia. W tym artykule rozpracowuję najczęstsze przyczyny zaparć i opisuję, jak sobie z nimi radzić.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Skąd biorą się zaparcia.
- Jaką dietę stosować.
- Jakie leki podawać w przypadku zaparć i jak je dawkować.
Zaparcia – jakie są przyczyny
Trudno wskazać na jedną najczęstszą przyczynę zaparć. Zwykle zaparcie jest efektem jednoczesnego działania różnych czynników. Z tego wynika, że i leczenie zaparć musi mieć złożony charakter i rzadko ogranicza się tylko do podania jednej tabletki/proszku/czopka. Leżenie, leki i zbyt mała ilość płynów, błędy w diecie. Te elementy występują zwykle w jakiejś kombinacji i powodują, że finalnie stolec jest rzadko, zbyt mały i twardy, a jego oddawanie przysparza Choremu bólu. Na dodatek część stosowanych leków powoduje zaparcia, zwłaszcza morfina.
Pamiętaj, że u osób starszych zmniejszenie częstotliwości oddawania stolca jest naturalnym procesem. U seniorów po 70 roku życia zdarza się, że stolec występuje nawet 1x w okresie 2 tygodni. Jeśli nie towarzyszy temu ból i nie ogranicza to funkcjonowania – wszystko jest ok.
Zbyt mała ilość wypijanych płynów to moim zdaniem najważniejsza przyczyna zaparć. Chorzy ograniczają ilość płynów z powodu strachu przed mimowolnym oddawaniem moczu. Boją się popuścić mocz, np. gdy wychodzą na zewnątrz. A gdy leżą przewlekle – boją się, że nie zdążą do toalety. |
Co robić?
|
Kolejną istotną przyczyną zaparć jest pozostawanie w bezruchu. |
Co robić?
|
Morfina i pochodne leki przeciwbólowe. |
Co robić?
|
Dieta w zaparciach
Zaparciom sprzyja dieta bogata w żywność wysoko przetworzoną, z małą zawartością błonnika. Błonnik jest składnikiem roślin, w tym zbóż. Spożyty przechodzi przez układ pokarmowy, dzięki czemu stolec ma większą objętość, jest bardziej nawodniony. Zalecenia dietetyków są proste, przy zaparciach należy stosować dietę bogatą w błonnik:
30-40 g błonnika na dobę = 300-400 g surowych owoców lub warzyw na dobę.
Cały kłopot zaczyna się jednak wtedy, gdy Chory nie chce lub nie może przyjmować takich ilości warzyw i owoców. Co w takiej sytuacji:
- Zadbaj o odpowiednią ilość wody w diecie.
- Zadbaj o podawanie posiłków płynnych lub półpłynnych (miksuj warzywa i owoce, w tym na przykład z kefirem/jogurtem naturalnym).
- Pomocne mogą okazać się otręby pszenne.
- Ogranicz słodycze. W tym zwłaszcza czekoladę.
- Zaczynaj dzień od szklanki wody niegazowanej z miodem, podawanej w temperaturze pokojowej.
Stosowanie leków w zaparciach
Zebrałem i omówiłem poniżej najważniejsze leki stosowane w leczeniu zaparć. Jednocześnie zwracam uwagę na kilka ważnych kwestii dotyczących stosowania tych preparatów w grupie Chorych terminalnie, w opiece paliatywnej.
Najlepszy efekt uzyskuje się stosując działania mieszane: nawadnianie, odpowiednią dietę i dobrze dobrane leki. Pamiętaj aby omówić dobór leków na zaparcia z lekarzem Chorego. Dobry efekt daje łączenie leków o różnym mechanizmie działania, np. makrogolu z gliceryną.
- Makrogole – wiążą wodę, przez co powodują nawodnienie stolca. Jednocześnie oznacza to, że Pacjent musi dużo pić, gdy je stosuje. Tylko wtedy uzyskamy dobry efekt po ich zastosowaniu. Proponuję 1-2 saszetki co 1-2 doby, aż do uzyskania stolca. Potem podajemy preparat regularnie, w ilości dobieranej indywidualnie (1 saszetka co 2-3-4 dni).
- Laktuloza – nie jest zalecana do stosowania w medycynie paliatywnej. Wymaga podania dużej ilości płynów (3-4 litrów na dobę) aby osiągnąć jakikolwiek efekt działania, dodatkowo często nasila dolegliwości bólowe brzucha. Jej słodki smak (syrop) jest zwykle źle tolerowany i wywołuje mdłości. Może spowodować kolkę jelitową. Wywołuje również gazy.
- Senes – stymuluje układ pokarmowy, drażni śluzówkę przewodu pokarmowego. Bywa przydatna u Pacjentów z zaparciami po zastosowaniu morfiny. Uwaga: może zwiększać dolegliwości bólowe brzucha.
- Bisakodyl – drażni śluzówkę przewodu pokarmowego i nasila perystaltykę, przez co powoduje wypróżnienie. Prawidłowo umieszczony czopek powinien wywołać stolec do 1 godziny.
- Gliceryna w czopkach – powoduje zwiększenie poślizgu w jelicie, a także zmiękcza stolec. Może być bezpiecznie stosowana także u Chorych terminalnie
- Wlewka fosforanowa (enema) – powinna być stosowana tylko przy zaleganiu stolca, jako ostatni opcja ratunkowa przed ręcznym wydobyciem stolca. Powinna być poprzedzona nawodnieniem Chorego (cała doba) i wykonana kolejnego dnia rano. Powoduje oczyszczenie się końcowego fragmentu jelita ze stolca.
Zwróć uwagę na średni czas działania leków. Nie zawsze jest tak, że uzyskasz u Chorego pożądany efekt natychmiast po ich podaniu. Czasy działania leków zebrałem dla Ciebie w tabeli:
Lek | Czas po którym zaczyna działać |
Bisakodyl w tabletkach | 10 – 12 h |
Bisakodyl w czopkach | 20 – 60 min |
Laktulosa | 48 h |
Czopek glicerynowy | 1 – 6 h |
Senes (np. Xenna) | 8 – 12 h |
Pikosiarczan sodu (np. Pikopil) | minuty |
Dokuzynian sodu (np. Laxol) | 24 – 48 h |
Makrogole (np. Forlax) | 24 – 48 h |
Fosforany (np. enema) podawane we wlewce | 20-40 min |
Przykładowy sposób działania
Proponuję tutaj jak krok po kroku można zachować się w przypadku zaparcia. Jeśli stolca nie ma od dawna i Pacjent cierpi na dolegliwości z tego powodu skonsultuj się z lekarzem. Możecie zastosować następujący sposób działania:
- Zacznij od podania bisakodylu doustnie lub w czopkach. W ten sam dzień rozpocznij podawanie zwiększonych ilości płynów, podaj kefir/jogurt naturalny/kwaśne mleko wraz z owocami/warzywami (zmiksowane). Taką dietę utrzymuj jak najdłużej.
- Jeśli nie ma efektu, podaj czopek glicerynowy aby nawilżyć stolec.
- Przy dalszym braku poprawy przez kolejne 3 dni podawaj makrogol. Pamiętaj o nawadnianiu.
- Brak efektu? Wykonaj wlewkę doodbytniczą.
- Brak efektu? Po konsultacji z lekarzem, wyłącznie po wcześniejszym znieczuleniu ogólnym lub po podaniu leków przeciwbólowych (morfina!) należy wykonać ręczną ewakuację stolca. Po jej skutecznym wykonaniu kontynuuj działania związane podawaniem leków i płynów aby utrzymać efekt.
Ten artykuł był pomocny? Masz pytania lub wątpliwości. Zachęcam do pozostawienia swojego adresu e-mail – pomogę Ci w prowadzeniu opieki w warunkach domowych i powiadomię Cię o kolejnych tekstach na tym blogu. |
Warto przeczytać
Paradoksalnie stosowanie dużej ilości leków na zaparcia może wywołać biegunkę. Jak sobie z nią radzić przeczytasz pod tym linkiem (kliknij aby przejść do artykułu o biegunce – wkrótce tutaj).
Komentuj, pytaj!
Zapraszam do pozostawiania komentarzy pod tym tekstem. Na Twoje pytania postaram się odpowiedzieć bezpośrednio lub przygotuję artykuł na dany temat. W ten sposób możesz pomóc nie tylko sobie, ale i innym osobom mającym podobne problemy lub wątpliwości.
Morfina | Mistrz Polikarp
•4 lata ago
[…] Po przeczytaniu ulotki preparatów z morfiną od razu pojawiają się pytania o zaparcia. Nawet jeśli Pacjenci ulotek nie czytają, to właśnie zaparcia są najpoważniejszym i niestety utrzymującym się działaniem niepożądanym stosowania leków z morfiną. Zwracam uwagę, że nie każde zaparcie to efekt morfiny. Często Chorzy jeszcze przed włączeniem do leczenia preparatów z morfiną mają zaparcia: mało piją, mało się ruszają. Tutaj piszę, jak temu przeciwdziałać (kliknij, by przeczytać jak radzić sobie z zaparciami). […]
Czy fizjoterapia może pomóc w zaparciach? | Mistrz Polikarp
•4 lata ago
[…] z tego tematu zostało omówione we wpisie zaparcia – https://mistrzpolikarp.pl/zaparcia/ . Dziś natomiast chciałem poruszyć temat wpływu fizjoterapii na […]