• Facebook
  • Dla lekarzy
  • O czym jest ten blog?
  • O mnie

Kategorie wpisów

  • Hospicjum domowe
  • Sprzęt w domu
  • Wyroby medyczne
  • Opiekun
  • Apteka w domu

Warte uwagi:

Przeczytaj

Refundacja wyrobów medycznych

 
Mistrz Polikarp
blog o medycynie paliatywnej i opiece domowej
  • Hospicjum domowe
  • Sprzęt w domu
  • Wyroby medyczne
  • Opiekun
  • Apteka w domu

Mistrz Polikarp

  • Hospicjum domowe
  • Sprzęt w domu
  • Wyroby medyczne
  • Opiekun
  • Apteka w domu

W kategorii: Ze starością po imieniu

Teleopieka dla seniorów w Małopolsce

523 - ilość wyświetleń 14 sierpnia 2018 Skomentuj

Teleopieka dla Seniorów – blog mistrzpolikarp.pl

W Małopolsce wystartował system opieki zdalnej, czyli na odległość, kierowany (nie tylko) do Seniorów. Dzięki  teleopiece można stale pozostawać pod nadzorem specjalnego centrum telefonicznego. Służy ono pomocą w wielu życiowo ważnych sprawach, w tym zdrowotnych.

13 ratowników, dyżury 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, każdego dnia nawet 100 konsultacji telefonicznych, dotychczas już ponad 350 osób starszych i niesamodzielnych objętych wsparciem, które noszą opaski życia oraz kolejnych 1200 czekających na włączenie do projektu – to tylko kilka liczb pokazujących skalę pracy Centrum Teleopieki w Suchej Beskidzkiej, czyli „w sercu” Tele-Anioła. A to dopiero początek, bo do 2020 r. pod jego skrzydła ma trafić 10 tys. potrzebujących wsparcia Małopolan.

Za: malopolska.pl

Z tego artykułu dowiesz się:
  1. Czym jest zdalna opieka.
  2. Jak działa system w Małopolsce.
  3. Jak aplikować do projektu (lub złożyć wniosek w imieniu Bliskiego).

Zdalna opieka

Całodobowa opieka ratownika medycznego i teleopiekuna, a nawet psychologa, to podstawowy element działania systemu. Dzięki temu przez telefon możesz uzyskać poradę medyczną. Jeśli trzeba, opiekun wezwie pogotowie ratunkowe, pomoże w organizacji wizyty lekarskiej z POZ lub Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. Często jednak sama rozmowa telefoniczna wystarcza do opanowania sytuacji w domu (np. skoku ciśnienia tętniczego, zawrotów głowy, kłopotów z dawkowaniem leków).

Małopolski Tele-Anioł okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Zainteresowanie projektem jest bardzo duże, z czego ogromnie się cieszymy. Myślę, że mieszkańców przekonała prostota tego systemu. Osoba objęta opieką Tele-Anioła otrzymuje bardzo łatwą w obsłudze opaskę. Za pomocą jednego przycisku SOS może skontaktować się z Centrum Teleopieki, a tu czekają wykwalifikowani ratownicy medyczni i teleasystenci gotowi pomóc w każdej chwili.

Marszałek Województwa Małopolskiego
Jacek Krupa

Opieka nad seniorem

Projekt jest niezwykle cennym wsparciem zwłaszcza dla samodzielnie mieszkających, a niesamodzielnych Osób starszych i Chorych. Stałe bezpieczeństwo i kontakt z taką Osobą jest możliwy dzięki bardzo prostemu urządzeniu – opasce do teleopieki.

To jednak nie wszystko. Elementem opieki jest także wsparcie w domu. Obejmuje ona pomoc w zaspakajaniu codziennych potrzeb życiowych: (na przykład)

    • czynności związane z dostarczaniem produktów żywnościowych, przygotowaniem lub dostarczaniem posiłków, pomoc w spożywaniu posiłków lub karmienie;
    • czynności związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, w tym utrzymywanie porządku i czystości w najbliższym otoczeniu (w mieszkaniu/domu), czystości odzieży, bielizny osobistej, pościelowej, stołowej i ręczników;
    • dokonywanie niezbędnych zakupów oraz regulowanie opłat domowych;
    • czynności dotyczące prowadzenia spraw osobistych, w tym pomoc w załatwianiu spraw urzędowych i pomoc w dostępie do świadczeń zdrowotnych;
    • czynności dotyczące zagospodarowania w aktywny sposób czasu wolnego, pomoc przy przemieszczaniu się);
    • opiekę higieniczną (np. czynności związane z utrzymaniem higieny osobistej, pomoc przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych, zmianę pieluchomajtek z uwzględnieniem czynności higieniczno-pielęgnacyjnych, pomoc przy ubieraniu się, zmianie bielizny osobistej, zmianę bielizny pościelowej, układanie osoby leżącej w łóżku i pomoc przy zmianie pozycji);
    • pielęgnację zaleconą przez lekarza, która obejmuje czynności pielęgnacyjne wynikające z przedłożonego zaświadczenia lekarskiego lub dokumentacji medycznej, uzupełniające w stosunku do pielęgniarskiej opieki środowiskowej;
  • zapewnienie kontaktów z otoczeniem (np. czynności wspomagające nawiązanie, utrzymywanie i rozwijanie kontaktów z rodziną, osobami z bliskiego otoczenia osoby korzystającej z usług oraz społecznością lokalną).

Dodatkowo sąsiedzkie usługi opiekuńcze obejmują wspieranie osoby niesamodzielnej i pomoc w podstawowych, codziennych czynnościach domowych i życiowych, w szczególności: 

    • pomoc w dokonywaniu zakupów podstawowych artykułów;
    • pomoc w przygotowywaniu i podawaniu posiłków;
    • pomoc w wykonywaniu prac porządkowych w domu/mieszkaniu;
    • pomoc w praniu odzieży i bielizny;
    • pomoc w uiszczaniu opłat, w dotarciu do lekarzy, placówek i urzędów, w tym kontaktowanie się w sprawach urzędowych w imieniu osoby objętej usługą, towarzyszenie na spacerach;
    • informowanie rodziny lub właściwych służb o pogorszeniu stanu zdrowia lub sytuacjach kryzysowych;
    • odwiedziny w szpitalu – zlokalizowanym do 50 km od miejsca zamieszkania.

Jak działa teleopieka w Małopolsce

W skład systemy wchodzi opaska alarmowa, którą nosi się na ręce. Opaska spełnia kilka ważnych funkcji. Umożliwia monitorowanie tętna, ostrzega o upadku oraz pozwala na alarmowe wezwanie centrum opieki. System byłby niepełny, gdyby po drugiej stronie linii telefonicznej na kontakt od podopiecznych nie czekali ratownicy medyczni, opiekunowie i psycholog. To drugie ważne ogniwo systemu.

Trzecie jest równie istotne: to pomoc fachowców i sąsiadów. Oprócz teleopieki system Tele-Anioł oferuje usługi opiekuńcze w domach podopiecznych. Tą formą wsparcia może zostać objętych ponad 3200 osób. Będą mogły one liczyć np. na pomoc w codziennych zabiegach higienicznych czy wsparcie przy wykonywaniu obowiązków. Za tą część projektu odpowiada Caritas Diecezji Kieleckiej. 

Jak aplikować do projektu

Rekrutacja do projektu Tele-Anioł trwa cały czas (w chwili pisania tego tekstu wciąż były wolne miejsca w puli pierwszego naboru, która wynosiła 5000 osób). Drugi nabór – dla takiej samej liczby osób – jest planowany od 1 sierpnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r.

Kandydaci, którzy chcą być objęci opieką Tele-Anioła, muszą mieszkać na terenie województwa małopolskiego oraz być osobami niesamodzielnymi, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia, w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego. Spełnienie tych dwóch kryteriów już pozwala im wziąć udział w projekcie.


Formularze zgłoszeniowe można składać:

1. Osobiście w jednym z miejsc:

  • Dziennik Podawczy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków (pierwsze wejście od strony ul. Wrocławskiej, parter),
  • Dziennik Podawczy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, ul. Basztowa 22, 31-156 Kraków (parter),
  • Sekretariat Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, ul. Radziwiłłowska 1, 31-026 Kraków (parter),
  • w innych lokalizacjach urzędu marszałkowskiego,
  • w biurach projektu z możliwością uzyskania pomocy przy wypełnieniu wniosku po wcześniejszym umówieniu spotkania:
    – biuro projektu Lidera – ul. Lubelska 23, 30-003 Kraków, tel. 12 61-60-611 e-mail: teleopieka@umwm.pl
    – biuro projektu Caritas Diecezji Kieleckiej – Zespół Placówek Caritas w Proszowicach ul. Kolejowa 4, 32-100 Proszowice, pok. nr 1, I piętro, tel. 883 316 158
    – biuro projektu Stowarzyszenia Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego ul. Adama Mickiewicza 175, 34-200 Sucha Beskidzka, pok. nr 5 e-mail: teleaniol.malopolska@gmail.com

2. Za pośrednictwem poczty tradycyjnej (decyduje data wpływu) na adres: Departament Zdrowia i Polityki Społecznej Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków z dopiskiem „Rekrutacja – Małopolski Tele-Anioł”.

3. Elektronicznie: dla osób, które posiadają kwalifikowany podpis elektroniczny lub profil zaufany za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP na adres skrytki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Przeczytaj więcej:

Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj: www.malopolska.pl/teleaniol

Jeśli ten artykuł był dla Ciebie pomocny, a chcesz otrzymywać informacje o podobnych tekstach, zostaw proszę swój adres e-mail. Otrzymasz ode mnie także informacje, które pomogą Ci w codziennej opiece nad Chorym.

Related

krakówmałopolskaseniorSOStarnówteleaniołteleopiekazdalna opieka
Podziel się:

Warto przeczytać także:

Przeczytaj

Grypa bywa śmiertelna! Masz 55+? Sprawdź!

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!

Leave a Reply Cancel reply

Poprzedni wpis

Leki: podawanie w domu…

W kategorii: Apteka w domu

Leki: podawanie w domu część 1

Przeczytaj

Kolejny wpis

Wyroby medyczne: czy wiesz jak…

W kategorii: Sprzęt w domu

Wyroby medyczne: czy wiesz jak oszczędzić pieniądze?

Przeczytaj

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka wyrobów medycznych

Przysługuje Ci zaopatrzenie w wyroby medyczne – pieluchomajtki, materac przeciwodleżynowy, balkonik i wiele innych. Sprawdź, kto i co może zapisać Tobie lub Twoim Bliskim. Specjalnie dla Ciebie przygotowałem wyszukiwarkę! 

Wyszukaj

Zapraszam do newsletter’a

Zostaw swój adres e-mail, otrzymasz ode mnie poradnik „Wypis ze szpitala. Co robić gdy Bliski wraca do domu.” 

Pobierz poradnik

Witaj na blogu!

Czy nadal, jak w średniowieczu, boimy się zagadki śmierci i chcemy ją zrozumieć? O co dziś pytałby Mistrz Polikarp napotkaną śmierć? Czy by ją w ogóle chciał spotkać? 

Prowadzę ten blog dla Ciebie, niezależnie od tego czy jesteś Pacjentem, czy Opiekunem Chorego.  Chcę ułatwić i usprawnić funkcjonowanie Chorego w domu w czasie choroby przewlekłej i w leczeniu paliatywnym. Dlatego dzielę się tutaj swoją wiedzą i doświadczeniem.

Partner cyklu „Mity opieki hospicyjnej”

Warsaw Press

Najnowsze wpisy

  • Port naczyniowy
  • Szczepienie seniorów i Pacjentów chorych przewlekle na Covid – 19
  • Różne aspekty szczepienia na Covid – 19
  • Terapia uporczywa
  • Podsumowań nadszedł czas…

Śledź bloga

Newsletter


Jeśli chcesz pozostać w kontakcie i otrzymywać wiadomości o nowych artykułach zapraszam do pozostawienia e-maila. Twój adres e-mail wykorzystam tylko do wysyłania informacji związanych z działalnością bloga o medycynie paliatywnej i opiece w stanach terminalnych.

RSS

  • RSS - Posts

„Śmierć do niego przemowiła:

– Czemu się tako barzo lękasz?

Wrzekomoś zdrow, a [w]żdy stękasz!

Pan Bog tę rzecz tako nosił,

Iżeś go o to barzo prosił,

Abych ci się ukazała,

Wszytkę swą moc wzjawiła;

Otoż ci przed tobą stoję,

Oglądaj postawę moje (…)”

 

Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią, autor niepewny, XV w n.e.

Twoje wsparcie ma znaczenie!

> 5000 czytelników

Najpopularniejszy wpis

Kto może trafić do hospicjum domowego? Dla kogo jest to najlepsza forma opieki i leczenia w terminalnej fazie choroby? Co powinno zawierać skierowanie do opieki hospicyjnej. Tego wszystkiego dowiesz się z artykułu.

Przeczytaj

Pomóż hospicjum w Krakowie

Nota prawna

Wszystkie materiały w serwisie mistrzpolikarp.pl zostały przygotowane przeze mnie lub inny personel medyczny, rzetelnie i zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Mają one charakter edukacyjny i informacyjnych. Nie zastąpią one jednak konsultacji lekarskiej, pielęgniarskiej czy fizjoterapeutycznej, do których zawsze zachęcam.

Na blogu nigdy nie prezentuję bezpośrednio historii prawdziwych Chorych w sposób, który umożliwiałby Ich identyfikacje. Opisywane przeze mnie przykłady są zwykle połączeniem kilku historii różnych Chorych z różnych miejsc, gdzie pracuję i z długiego czasu.

Kategorie wpisów

  • Apteka w domu
  • Sprzęt w domu
  • Ze starością po imieniu
  • Case study
  • Varia
  • Hospicjum domowe
  • Dla lekarzy

Omówienie stanu zdrowia

Poradnik dla Pacjentów i lekarzy
Pobierz
  • Poradnik Wypis ze szpitala
  • Wyszukiwarka wyrobów medycznych
  • O czym jest ten blog?
  • Polityka prywatności
  • Newsletter
  • Kontakt

MistrzPolikarp.pl - Blog o medycynie paliatywnej i opiece domowej
Wszystkie prawa zastrzeżone | 2018-2020
Zdjęcia własne oraz Elements Evanto

Na tej stronie używam ciasteczek aby dostosować ją lepiej do Twoich potrzeb.Zgoda Odrzuć Dowiedź się więcej
Polityka prywatności

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-necessary

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.

SAVE & ACCEPT