Cewnikowanie pęcherza to kłopot. Trzeba o cewnik dbać, trzeba lekarza lub pielęgniarki by go zmienić. Może się zatkać. Naraża Chorego na ryzyko infekcji układu moczowego. Jest wyjście! Takim rozwiązaniem jest cewnik zewnętrzny. Oto jak działa.
Na Waszą prośbę uzupełniam artykuł o cewnikowaniu pęcherza moczowego (całość do przeczytania tutaj). Cewnik zewnętrzny może być z powodzeniem stosowany jeśli problemem jest utrzymanie moczu, nie zaś jego zaleganie. Nie działa w przeroście prostaty, w utrudnionym odpływie moczu. Świetnie działa jednak, gdy Chory nie kontroluje zwieracza cewki.
Cewnik zewnętrzny
To taki cewnik, na końcu którego znajduje się prezerwatywa. Jest tak przygotowana, że można dobrać odpowiednio jej rozmiar, zakłada się tę końcówkę na prącie (oczywiście nie we wzwodzie) i już. Całość jest podłączana do klasycznego worka na mocz. Jeśli Chory moczy się, ma nietrzymanie moczu, a zapanuje i nie będzie ściągał cewnika (lub nie jest w stanie tego zrobić, np. z powodu porażenia kończyn) – rozwiązanie jest idealne. Ułatwiaj utrzymanie czystości bez zwiększania ryzyka infekcji czy krwawienia z pęcherza.
Ważne kwestie przy cewniku zewnętrznym
O czym należy pamiętać?
- Cewnik zmieniamy 1x/dobę lub częściej.
- Cewnik rozmiarem dobiera się indywidualnie (za duży będzie spadał, za mały będzie dawał dyskomfort i obtarcia).
- Zakładamy go zawsze po umyciu skóry prącia.
- Warto ogolić włosy łonowe.
- Jeśli prącie jest cofnięte, zakładamy cewnik na leżąco. Chorzy samodzielni mogą zakładać cewnik sami.
- Cewnik ściągamy po lekkim jego zwilżeniu.
Ten artykuł był pomocny? Masz pytania lub wątpliwości. Zachęcam do pozostawienia swojego adresu e-mail – pomogę Ci w prowadzeniu opieki w warunkach domowych i powiadomię Cię o kolejnych tekstach na tym blogu. |
Warto przeczytać
Duży artykuł o cewnikowaniu pęcherza moczowego – kliknij tutaj.
O radzeniu sobie z innymi objawami u Chorych umierających piszę w działach:
- Domowa apteczka – jakie leki i preparaty stosować, kiedy.
- Narzędziownia umierania – jaki sprzęt jest potrzebny w domu gdy Bliski umiera.
Zachęcam do przeczytania.
Komentuj, pytaj!
Zapraszam do pozostawiania komentarzy pod tym tekstem. Na Twoje pytania postaram się odpowiedzieć bezpośrednio lub przygotuję artykuł na dany temat. W ten sposób możesz pomóc nie tylko sobie, ale i innym osobom mającym podobne problemy lub wątpliwości.
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!