Obrzęk limfatyczny jest przypadłością, na którą cierpi duża grupa Pacjentów chorych onkologicznie. Najczęściej występuje on w obrębie kończyn dolnych. Pojawia się też w obrębie kończyn górnych, np. u kobiet po zabiegach usunięcia gruczołu piersiowego wraz z węzłami chłonnymi.
Obrzęk limfatyczny wywołuje duży dyskomfort u Pacjentów. Powoduje mnóstwo różnych komplikacji. Chory ma problem z ubraniem codziennej odzieży czy obuwia. Trudno jest mu zaakceptować zmiany zachodzące w jego organizmie.
Obrzęk limfatyczny: jak sobie z nim radzić?
Na wstępie zaznaczę, żeby wykonywać przede wszystkim te działania, które mają najbardziej udowodnioną skuteczność. Wokół obrzęku limfatycznego narosło niestety wiele mitów i w Internecie znaleźć można wiele niesprawdzonych terapii czy sugestii stosowania leczenia doustnego.
Co zatem warto robić?
- Skorzystaj z manualnego drenażu limfatycznego wykonywanego przez fizjoterapeutę. Pomoże on usunąć płyn znajdujący się w tkankach. Taki zabieg powinien być wykonywany cyklicznie przez okres od 2 do 4 tygodni. Może być on stosowany nie tylko w obrębie kończyn, ale również w innych partiach ciała. U mojej Pacjentki był on wykonywany na przykład w okolicy twarzy. Miało to miejsce po usunięciu nowotworu skóry z tego właśnie rejonu ciała.
- Stosuj prosty drenaż limfatyczny. Może on być samodzielnie wykonywany przez Pacjenta lub jego Opiekuna – poproś fizjoterapeutę i przeszkolenie.
- Wykonuj bandażowanie kończyn. Używaj do tego tzw. bandaża krótkiego naciągu. Czynność tę możesz powtarzać wielokrotnie. Pamiętaj jednak, że jeśli bandażowanie zaczyna sprawiać Pacjentowi dyskomfort oraz powoduje dolegliwości bólowe, należy zdjąć bandaż z kończyny.
- Do bandażowania możesz używać też zwykłych bandaży elastycznych. Powinieneś mieć jednak świadomość, że prowadzi to do narastania obrzęku. Jednak zwykle jest on częściej wybierany przez Pacjentów. Można go w prosty sposób samodzielnie założyć i zdjąć. Daje więc Choremu większy komfort.
- Zadbaj również o pielęgnację skóry. Staraj się, by była ona nawilżona i nie pękała.
- Stosuj ćwiczenia, które pomagają w zdrenowaniu płynu z obrębu kończyny.
- Dbaj o to, by nie dochodziło do miejscowych infekcji tkanki skórnej.
- Chroń skórę przed uszkodzeniami i oparzeniami słonecznymi.
- Wykonuj działania polecane przez fizjoterapeutów, zmierzające do zmniejszenia obrzęku.
Obrzęk limfatyczny a farmakologiczne leczenie
Leki w tym przypadku są niestety mało skuteczne. Stosuje się diuretyki, czyli leki moczopędne oraz kortykosteroidy. Niestety bardzo często nie przynoszą one u Pacjenta optymalnych rezultatów.
Warto przeczytać
Kiedy jest dobry czas na hospicjum? Nowotwory
Fizjoterapia w hospicjum
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!