Wizyta lekarska nie zawsze bywa łatwa. Siadasz w gabinecie naprzeciw lekarza. Zapada krępująca cisza, bo nie pamiętasz z czym tak naprawdę miałeś się zgłosić. Czasem podczas wizyty towarzyszysz bliskiej Ci osobie, która wymaga opieki. W pośpiechu przeszukujesz dokumentację medyczną, nie mogąc sobie przypomnieć ostatnich zaleceń czy zażywanych leków. Takie sytuacje, niestety zdarzają się bardzo często.
Stresująca wizyta lekarska niejednokrotnie wynika z pośpiechu, w którym żyjemy. Czasem też leczenie jest dość skomplikowane, wymagające konsultacji u wielu lekarzy. Natłok wielu, często bardzo odmiennych informacji czy dokumentacji medycznej sprawia, że Pacjent czuje się zagubiony. Odpowiedzią na te problemy jest lista robocza pt. Omówienie zmian w Twoim zdrowiu podczas wizyty lekarskiej. Taką listę przygotowałem już na blogu w 2019 roku. Jednak dziś, dzięki pomocy osób zaangażowanych na facebookowej grupie Otępienie. Grupa wsparcia dla opiekunów – https://www.facebook.com/groups/1056531397763224/ udało się wprowadzić do tej listy kilka istotnych poprawek. Została powiększona czcionka, dodano spis leków oraz miejsce na pytania do lekarza.
Bardzo serdecznie zachęcam do pobrania listy z poniższego linku:
Do czego służy ten dokument?
Zanim odwiedzisz swojego lekarza w Podstawowej Opiece Zdrowotnej (POZ) lub w leczeniu specjalistycznym (AOS), warto się przygotować. I właśnie ta lista pomoże Ci uporządkować wszystkie kwestie, z jakimi zgłaszasz się do lekarza. Pozwoli Ci również w jasny i przejrzysty sposób omówić z lekarzem wszystkie Twoje wątpliwości.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że owa lista jest bardzo długa. Zawiera bowiem szeroki zestaw różnych dolegliwości, problemów zdrowotnych, czy też tych związanych z codziennym funkcjonowaniem. Oczywiście nie wszystko z tej listy będzie przydatne na każdej wizycie, warto jednak wydrukować kopię i na bieżąco odnotowywać zmiany w zdrowiu.
Wizyta lekarska: co chce wiedzieć Twój lekarz?
W pierwszej kolejności lekarz, do którego zgłaszasz się na wizytę chce omówić dolegliwości, na które się uskarżasz. I właśnie one zostały na tej liście podzielone na :
- dolegliwości w zakresie kości i stawów;
- dolegliwości brzuszne – ból, zaparcia, biegunki, wzdęcia, wymioty i nudności;
- ból w klatce piersiowej i duszności;
- zawroty i bóle głowy;
- szumy uszne i niedosłuch;
- problemy z oddawaniem moczu – nietrzymanie, parcie, pieczenie, ból, mikcję nocną;
- problemy z widzeniem;
- problemy skórne i nowe zmiany skórne;
- ostatnie pobyty szpitalne oraz konsultacje lekarskie, w których warto odnotować najważniejsze informacje;
- dietę, leki i styl życia – aktualne żywienie, stosowana dieta, liczba posiłków, ilość wypijanych w ciągu dnia płynów. Ma to bardzo istotne znaczenie, zarówno z punktu widzenia Twojego lekarza rodzinnego, jak i innych specjalistów.
- stosowane suplementy diety i witaminy i inne;
- alkohol i papierosy;
- zaburzenia apetytu – jeśli takie występują;
- aktualna masa ciała.
W tym miejscu poradnika dodana jest także strona do wydruku. Można na niej wpisać leki stałe i doraźnie stosowane oraz dopisać cel ich stosowania i dawkowanie.
Sprawy codzienne – ważna kwestia dla Ciebie i Twojego lekarza
Materiał dotyczący Twoich codziennych spraw został podzielony na następujące części:
- upadki, urazy i obrażenia ciała;
- codzienna aktywność – praca i spędzanie wolnego czasu, aktywność sportowa, sposób przemieszczania się na co dzień, problemy mieszkaniowe, np. zbyt zimno w zimie, zbyt gorąco w lecie, mieszkanie samodzielne czy z kimś.
Te wszystkie elementy pomagają lekarzowi w prawidłowej ocenie Twojego stanu zdrowia i dobrostanu. Pozwalają mu również przewidzieć, czy proponowane leczenie będziesz mógł realizować, jeśli np. mieszkasz zupełnie samodzielnie.
Twoje myśli i uczucia
To kolejna, bardzo istotna część sporządzonej przeze mnie listy. Tutaj właśnie możesz wpisać to, o czym myślisz, czy jak się czujesz. Zapisz więc jaki jest Twój sen, czy się wysypiasz. Zastanów się też, co jest dla Ciebie ważne w danym momencie.
Wizyta lekarska: Twoje pytania do lekarza i miejsce na notatki
W tym miejscu możesz wpisać wszystko to, o co chcesz zapytać lekarza. Pomoże Ci to w rozmowie, gdy znajdziesz się już w gabinecie lekarskim. Miejsce na notatki umożliwi Ci tworzenie samodzielnych zapisków, które nie pasują do żadnej z wyżej wymienionych części listy.
Mam nadzieję, że lista będzie pomocna, zarówno dla Ciebie, jak i dla Twoich Bliskich czy Rodziny. Dzięki niej z łatwością będziesz „poruszał się” po wszystkich zagadnieniach, związanych z Twoim zdrowiem. Umożliwi Ci także sprawne przeprowadzenie każdej wizyty lekarskiej.
Jeśli masz jakieś uwagi do tej listy, chciałbyś coś w niej zmienić lub dodać, zachęcam Cię dodania komentarza.
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!