• Facebook
  • Dla lekarzy
  • O czym jest ten blog?
  • O mnie

Kategorie wpisów

  • Hospicjum domowe
  • Sprzęt w domu
  • Wyroby medyczne
  • Opiekun
  • Apteka w domu

Warte uwagi:

Przeczytaj

Refundacja wyrobów medycznych

 
Mistrz Polikarp
blog o medycynie paliatywnej i opiece domowej
  • Hospicjum domowe
  • Sprzęt w domu
  • Wyroby medyczne
  • Opiekun
  • Apteka w domu

Mistrz Polikarp

  • Hospicjum domowe
  • Sprzęt w domu
  • Wyroby medyczne
  • Opiekun
  • Apteka w domu

W kategorii: Opiekun, Sprzęt w domu

Domowa terapia tlenem a Covid

22 - ilość wyświetleń 23 grudnia 2020 Skomentuj

Dziś kilka słów na temat domowej terapii tlenem w przebiegu Covid – 19. Kiedy można z niej skorzystać? Z jakimi problemami trzeba się zmierzyć?

Czy w ogóle możliwe jest wykorzystanie koncentratora tlenu  w warunkach domowych u Pacjentów z koronawirusem? Kiedy i w jaki sposób można wykorzystywać to urządzenie? Jakie warunki muszą być zapewnione, by opieka była bezpieczna i możliwa do zorganizowania?

Na te pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule, gdyż otrzymuje od Was wiele zapytań w tym temacie.

Kwestie techniczne

Zachęcam do przeczytania artykułu dotyczącego używania koncentratora tlenu w warunkach domowych – https://mistrzpolikarp.pl/koncentrator-tlenu/ . Tam staram się jasno wytłumaczyć w jaki sposób ten sprzęt działa i jak można go wykorzystywać.

W ciągu ostatnich miesięcy widzę rosnące trudności  z dostępem Pacjentów wymagających opieki hospicyjnej do tlenoterapii przy użyciu koncentratora. Powodem tego jest fakt, iż ów sprzęt jest wypożyczany przez pacjentów, którzy do tej pory nie korzystali z takiej formy pomocy technicznej. Mowa tu o osobach z koronawirusem SARS-CoV-2.

Zagadnienia medyczne

Jasną sprawą jest, że wirus SARS-CoV-2 powoduje zapalenie płuc, w przebiegu którego u Pacjentów dochodzi do spadku saturacji, czyli wysycenia tlenem hemoglobiny we krwi. W efekcie pojawiają się duszności. W warunkach szpitalnych leczenie takich Pacjentów prowadzone jest przy użyciu tlenoterapii. Tlen podawany jest bezpośrednio z butli, albo ze ściany z wykorzystaniem różnych urządzeń, mających zapewnić odpowiedni przepływ tlenu. W ostateczności Pacjenci podłączani są do respiratorów, które wspomagają ich oddychanie.  

Czy naśladowanie tych czynności w warunkach domowych jest w ogóle możliwe? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna. Przejrzałem literaturę i przeczytałem wiele artykułów z tego zakresu.  I muszę powiedzieć, że są miejsca na świecie, gdzie próby wprowadzenia koncentratorów domowych do terapii Pacjentów z łagodnymi postaciami zapalenia płuc w przebiegu Covid – 19 funkcjonują i zdają się mieć rację bytu.

Ważne problemy

Lekarze opisujący sposób prowadzenia terapii u Pacjentów z koronawirusem, wykorzystującej koncentratory domowe, zwracają uwagę na konieczność bardzo dobrej selekcji Chorych, wymagających tej formy opieki. Pamiętajmy, że większość z tych Pacjentów powinna być jednak leczona w warunkach szpitalnych, gdzie możliwe jest stałe monitorowanie ich podstawowych parametrów. W szpitalu bowiem można obserwować ich stan ogólny, poczucie duszności czy stan świadomości. Istniej również możliwość zmierzenia tym Chorym poziomu saturacji, tętna, ciśnienia, temperatury i ilości oddechów.

 Wyobrażam sobie jednak, że takie warunki można również zapewnić w domu, mając do dyspozycji ciśnieniomierz, pulsoksymetr czy termometr. Wymaga to oczywiście stałego nadzoru innych osób.

Bez wątpienia znaczna część Pacjentów, zwłaszcza osób starszych, wymaga jednak opieki w warunkach szpitalnych. Są to osoby ze średniej i wysokiej grupy ryzyka. To właśnie ci Pacjenci potrzebują tlenoterapii nie tylko w chwili zwiększonego wysiłku, ale także podczas spoczynku. Osoby mające istotne symptomy – zaburzenia świadomości czy  dolegliwości brzuszne również powinni być leczone w warunkach szpitalnych. Dotyczy to także Pacjentów, którzy upadali w warunkach domowych. Również badania laboratoryjne, które należałoby wykonać mogą podpowiedzieć, czy Pacjent powinien znaleźć się w warunkach szpitalnych, czy też nie.

Już sama organizacja tych wszystkich elementów w warunkach domowej opieki jest trudna, choć nie twierdzę, że niemożliwa. W końcu Pacjentów w opiece hospicyjnej od bardzo dawna leczymy tlenoterapią bierną. Uznajemy to bowiem za standard postępowania.

Zabezpieczenie

Chciałem tutaj z całą stanowczością, tak jak mówi literatura, podkreślić, że prowadzenie Pacjentów w warunkach domowych z tak nieprzewidywalną w swoim przebiegu chorobą, jaką jest Covid – 19 nie jest łatwe. Wymaga bowiem dużego treningu ze strony personelu medycznego, który tych Pacjentów prowadzi, a także przygotowania ich Opiekunów. To znowu wymaga zaangażowania wielu sił i środków w taki sposób, aby faktycznie możliwe było całodobowe monitorowanie stanu Chorego w warunkach domowych. Prowadzenie tego pod nadzorem lekarza rodzinnego, dostępnego od poniedziałku do piątku w określonym czasie, z pominięciem godzin wieczornych i weekendów jest dla mnie trudne do wyobrażenia sobie. To jednak powinna być opieka stała, z możliwością nadzorowania  Pacjenta o każdej porze dnia i nocy, z wykorzystaniem nowoczesnych metod.

W tej chwili jedną z nich jest wykorzystywanie pulsoksymetrów na odległość. Wprowadzony w Polsce system PulscoCare pozwala na śledzenie  w warunkach domowych nasycenia hemoglobiny tlenem. Dane są raportowane centralnie, a stały nadzór nad tymi informacjami prowadzi wykwalifikowany personel medyczny. Taki system mógłby się stać częścią większego systemu, związanego z opieką nad Pacjentami w warunkach domowych. Mam tu na myśli osoby, które wymagają biernej tlenoterapii, np. z użyciem koncentratora tlenu.

Drugim elementem jest niewątpliwie pouczenie Rodziny i Opiekunów Chorego, co do pomiarów parametrów życiowo ważnych i raportowania stanu Pacjenta. Ważne jest również odpowiednie dbanie o Chorego, również w aspekcie nawadniania, żywienia, obracania Pacjenta, aktywizowania go do codziennych czynności, czy też prewencji zakrzepowej. Mówimy przecież przede wszystkim o Pacjentach, którzy w przebiegu Covid będą głównie leżeć.

Tlenoterapia po szpitalu

Coraz częściej trafiają do mnie Pacjenci, którzy zostali wypisani po leczeniu Covid – 19 w warunkach szpitalnych. Zostają oni skierowani do dalszej kuracji w warunkach domowych, z zaleceniem stosowania tlenoterapii biernej. W takiej sytuacji nie ma jeszcze jasnych i klarownych wytycznych co do sposobu prowadzenia takich Pacjentów. Niemniej jednak, należy postępować z nimi podobnie jak z Chorymi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), którzy wymagają leczenia tlenem w warunkach domowych, czy Pacjentami będącymi pod opieką hospicjów domowych. Tutaj wkład lekarzy medycyny paliatywnej, lekarzy intensywnej terapii czy anestezjologów oraz szkolenia w zakresie prowadzenia takiej terapii byłby bardzo wskazane.

Podsumowanie

Na ten moment nie jestem w stanie odpowiedzialnie zalecić, aby ktokolwiek mógł prowadzić leczenie ostrej fazy infekcji wirusem SARS-CoV-2 w warunkach domowych z wykorzystaniem tlenu. Jeśli Pacjent wymaga tlenoterapii, powinien znaleźć się w szpitalu. Tam  można go stale monitorować w zakresie wszystkich parametrów, wykonać badania laboratoryjne, zdjęcia rentgenowskie klatki piersiowej, ultrasonografię czy wreszcie tomografię klatki piersiowej. W szpitalu można również zapewnić wielospecjalistyczną opiekę takiemu Pacjentowi, w tym konsultacje kardiologiczne, pulmonologiczne czy rehabilitację.

Related

COVID-19dusznościkoncentrator tlenukoronawiruspulsoksymetrtlenoterapia w domuwirus SARS-CoV-2zapalenie płuc
Podziel się:

Warto przeczytać także:

Przeczytaj

Podsumowań nadszedł czas…

Przeczytaj

Opieka instytucjonalna, Covid i święta

Przeczytaj

Koronawirus a hospicjum domowe

Przeczytaj

Dziś umiera się inaczej

Przeczytaj

Jak działa hospicjum domowe w czasie pandemii?

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!

Leave a Reply Cancel reply

Poprzedni wpis

Opieka instytucjonalna, Covid i…

W kategorii: Opiekun

Opieka instytucjonalna, Covid i święta

Przeczytaj

Kolejny wpis

Podsumowań nadszedł czas…

W kategorii: Varia

Podsumowań nadszedł czas…

Przeczytaj

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka wyrobów medycznych

Przysługuje Ci zaopatrzenie w wyroby medyczne – pieluchomajtki, materac przeciwodleżynowy, balkonik i wiele innych. Sprawdź, kto i co może zapisać Tobie lub Twoim Bliskim. Specjalnie dla Ciebie przygotowałem wyszukiwarkę! 

Wyszukaj

Zapraszam do newsletter’a

Zostaw swój adres e-mail, otrzymasz ode mnie poradnik „Wypis ze szpitala. Co robić gdy Bliski wraca do domu.” 

Pobierz poradnik

Witaj na blogu!

Czy nadal, jak w średniowieczu, boimy się zagadki śmierci i chcemy ją zrozumieć? O co dziś pytałby Mistrz Polikarp napotkaną śmierć? Czy by ją w ogóle chciał spotkać? 

Prowadzę ten blog dla Ciebie, niezależnie od tego czy jesteś Pacjentem, czy Opiekunem Chorego.  Chcę ułatwić i usprawnić funkcjonowanie Chorego w domu w czasie choroby przewlekłej i w leczeniu paliatywnym. Dlatego dzielę się tutaj swoją wiedzą i doświadczeniem.

Partner cyklu „Mity opieki hospicyjnej”

Warsaw Press

Najnowsze wpisy

  • Terapia uporczywa
  • Podsumowań nadszedł czas…
  • Domowa terapia tlenem a Covid
  • Opieka instytucjonalna, Covid i święta
  • Zmęczenie

Śledź bloga

Newsletter


Jeśli chcesz pozostać w kontakcie i otrzymywać wiadomości o nowych artykułach zapraszam do pozostawienia e-maila. Twój adres e-mail wykorzystam tylko do wysyłania informacji związanych z działalnością bloga o medycynie paliatywnej i opiece w stanach terminalnych.

RSS

  • RSS - Posts

„Śmierć do niego przemowiła:

– Czemu się tako barzo lękasz?

Wrzekomoś zdrow, a [w]żdy stękasz!

Pan Bog tę rzecz tako nosił,

Iżeś go o to barzo prosił,

Abych ci się ukazała,

Wszytkę swą moc wzjawiła;

Otoż ci przed tobą stoję,

Oglądaj postawę moje (…)”

 

Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią, autor niepewny, XV w n.e.

Twoje wsparcie ma znaczenie!

> 5000 czytelników

Najpopularniejszy wpis

Kto może trafić do hospicjum domowego? Dla kogo jest to najlepsza forma opieki i leczenia w terminalnej fazie choroby? Co powinno zawierać skierowanie do opieki hospicyjnej. Tego wszystkiego dowiesz się z artykułu.

Przeczytaj

Pomóż hospicjum w Krakowie

Nota prawna

Wszystkie materiały w serwisie mistrzpolikarp.pl zostały przygotowane przeze mnie lub inny personel medyczny, rzetelnie i zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Mają one charakter edukacyjny i informacyjnych. Nie zastąpią one jednak konsultacji lekarskiej, pielęgniarskiej czy fizjoterapeutycznej, do których zawsze zachęcam.

Na blogu nigdy nie prezentuję bezpośrednio historii prawdziwych Chorych w sposób, który umożliwiałby Ich identyfikacje. Opisywane przeze mnie przykłady są zwykle połączeniem kilku historii różnych Chorych z różnych miejsc, gdzie pracuję i z długiego czasu.

Kategorie wpisów

  • Apteka w domu
  • Sprzęt w domu
  • Ze starością po imieniu
  • Case study
  • Varia
  • Hospicjum domowe
  • Dla lekarzy

Omówienie stanu zdrowia

Poradnik dla Pacjentów i lekarzy
Pobierz
  • Poradnik Wypis ze szpitala
  • Wyszukiwarka wyrobów medycznych
  • O czym jest ten blog?
  • Polityka prywatności
  • Newsletter
  • Kontakt

MistrzPolikarp.pl - Blog o medycynie paliatywnej i opiece domowej
Wszystkie prawa zastrzeżone | 2018-2020
Zdjęcia własne oraz Elements Evanto

Na tej stronie używam ciasteczek aby dostosować ją lepiej do Twoich potrzeb.Zgoda Odrzuć Dowiedź się więcej
Polityka prywatności

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-necessary

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.