Ograniczenie wizyt domowych, zwłaszcza do bardzo ciężko chorych Pacjentów jest niestety koniecznością. Jak będzie wyglądać współpraca z zespołem domowej opieki hospicyjnej oraz z poradnią w okresie epidemii koronawirusa? Zapraszam do wpisu.
Zalecenia
Aktualne zalecenia, których zadaniem jest poprawienie bezpieczeństwa Pacjentów oraz Personelu medycznego wyglądają następująco:
- jeśli wizyta domowa nie jest niezbędna, powinna się odbyć w formie telekonsultacji;
- zalecane jest wykorzystanie telekonsultacji z video zawsze, gdy jest to możliwe;
- ograniczenie wizyt pozostałego personelu medycznego hospicjum i innego personelu do niezbędnego minimum (psycholodzy, fizjoterapeuci, pracownicy społeczni, duchowni),
- recepty i zalecenia będą wystawianie zdalnie (w formie e-recepty),
- hospicja będą się starały zapewnić wsparcie logistyczne w sytuacjach, gdy to konieczne.
Więcej o koronawirusie
- Zapraszam tutaj: http://lekarzrodzinny.blog/koronawirus/
Poniżej podstawowe informacje:
Koronawirus
Pierwsze przypadki koronawirusa odnotowano w Wuhan, w Chinach w grudniu 2019 roku. Od tego czasu wirus rozprzestrzenił się do ponad 30 krajów, w tym w Europie oraz w USA. Wirus powoduje zapalenie płuc, jest szczególnie groźny dla osób wcześniej chorujących przewlekle.
Pierwszy przypadek 66-letniego Pacjenta odnotowano już także na terytorium Polski. Wg ostatnich informacji Pacjent czuje się dobrze.
Wirus, który powoduje zapalenie płuc, jest szczególnie groźny dla osób dorosłych chorujących przewlekle zwłaszcza na choroby układu oddechowego ( np.astma, POChP) oraz układu krążenia (np. niewydolność serca).
Jak dochodzi do zarażenia COVID-19
Droga zarażenia od chorej osoby lub nosiciela do osoby zdrowiej jest typowa dla wirusów:
- Przez bezpośredni kontakt: do ok 2 metrów odległości.
- Droga kropelkowa – kiedy chory bądź nosiciel kaszlą lub kichają (takie kropelki z wirusem mogą wylądować na ustach lub w nosie zdrowiej osoby i być przyczyną infekcji).
- Przez przedmioty, z którymi miała styczność chora osoba (kropelki z wirusem znajdują się na tych przedmiotach) – obecnie uważa się, iż ta droga szerzenia się infekcji jest odpowiedzialna za bardzo mało zachorowań. W zasadzie te przedmioty chory musiałby trzymać w ustach, potem to samo musiałby zrobić zdrowy – można sobie wyobrazić że chodzi np. o butelkę z wodą, kubek.
- W ostatnim czasie pojawiły się doniesienie o możliwości zarażenia przez kontakt z wydzielinami – moczem i kałem. To może mieć istotne znaczenie w miejscach o słabej higienie, bez kanalizacji – krajach biednych.
Przebieg infekcji COVID-19
Typowy przebieg infekcji koronawirlsem COVID-19 to łagodna choroba przeziębieniowa (nawet do 60% infekcji):
- kaszel, katar;
- gorączka o łagodnym do średniego przebiegu (38-39 st C);
- uczucie duszności (trudności w nabraniu powietrza).
U Pacjenta z USA, o którym pisałem, powyżej objawy miały następujący przebieg:
- występowała podwyższona temperatura ciała (37,9 st C) oraz gorączka do 39,1 st C;
- kaszel utrzymywała się w toku całej infekcji;
- zmęczenie/osłabienie utrzymywały się przez okres całej infekcji;
- krótkotrwale występowały nudności i wymioty, ból brzucha oraz luźny stolec;
- katar pojawił się krótko w toku infekcji,
- przyspieszona akcja serca zwłaszcza w przebiegu nasilenia objawów (>100/minutę).
Pacjent ten rozwinął niewydolność oddechową około 9. dnia infekcji, spadła mu saturacja (do ok 90%), wymagał wsparcia tlenem. Włączono wtedy leczenie antybiotykowe, a także zdecydowano o leczeniu eksperymentalnym, nastąpiła poprawa.
Okres pojawienia się objawów – od momentu zarażenia jest to wg WHO od 2 do 14 dni. Można jednak rozważać, czy mogą to być 3 tygodnie – patrząc na pojawianie się objawów u osób poddanych kwarantannie w Japonii.
W przypadku przebiegów poważnych pojawia się zapalenie płuc, niewydolność nerek. W ostateczności, obecnie wg danych w około 3% przypadków: śmierć.
UWAGA: WHO nie podaje aktualnie śmiertelności – jest ona nieznana, wyliczenia bazują na znanych i raportowanych przypadkach infekcji i przebiegu choroby.
Leczenie?
Koronawirusa leczymy, jak inne infekcje wirusowe – objawowo, wspomagająco. Pacjent powinien być nawadniany, podawane są leki przeciwgorączkowe oraz przeciwkaszlowe. Konieczna jest izolacja.
W przypadku ciężkiego przebiegu konieczna jest hospitalizacja i leczenie zapalenia płuc i ewentualnej niewydolność nerek
COVID-19: Jak się zabezpieczyć?
Kilka szybkich porad:
- Unikaj kontaktu z osobami chorymi (także na przeziębienia, grypę sezonową).
- Dla Chorych: zasłaniaj usta i nos, zwłaszcza kichając i kaszląc!
- Nie ma wskazań do używania maseczek. Nie zaleca ich CDC. Maseczki dostępne na rynku nie chronią przez zarażeniem wirusem. Maseczkę mogą zastosować osoby chore (!!!)aby nie kaszel i nie kichać na innych – ale i to rozwiazanie ma wady (np. zdejmując maseczkę masz kontakt z wydzieliną z niej, czyli powinieneś potem umyć ręce).
- MYJ ręce (ponad 20 sekund) i dezynfekuj je (preparaty na bazie alkoholu)!!!
- Używaj preparatów do dezynfekcji przedmiotów (np. telefonu, okularów).
- Unikaj dotykania dłońmi: ust, nosa, oczu.
- Jesteś chory? Przeziębiony? Zostań w domu!
Podsumowań nadszedł czas… | Mistrz Polikarp
•4 lata ago
[…] Koronawirus a hospicjum domowe – https://mistrzpolikarp.pl/koronawirus-hospicjum-domowe/ […]