• Facebook
  • Dla lekarzy
  • O czym jest ten blog?
  • O mnie

Kategorie wpisów

  • Hospicjum domowe
  • Sprzęt w domu
  • Wyroby medyczne
  • Opiekun
  • Apteka w domu

Warte uwagi:

Przeczytaj

Refundacja wyrobów medycznych

 
Mistrz Polikarp
blog o medycynie paliatywnej i opiece domowej
  • Hospicjum domowe
  • Sprzęt w domu
  • Wyroby medyczne
  • Opiekun
  • Apteka w domu

Mistrz Polikarp

  • Hospicjum domowe
  • Sprzęt w domu
  • Wyroby medyczne
  • Opiekun
  • Apteka w domu

W kategorii: Apteka w domu

Krwawienie u Umierających. Czy dasz sobie radę w domu?

1K - ilość wyświetleń 30 października 2018 Skomentuj

Krwawienie u Chorych – blog mistrzpolikarp.pl

Krwawienie zawsze budzi strach. Gdy choroba jest w fazie terminalnej – tym bardziej. Czy zwiastuje koniec? Pogorszenie? Czy jest naturalnym efektem zmian zachodzących w organizmie. Zapraszam do lektury artykułu.

Z tego artykułu dowiesz się:
  1. Dlaczego u Chorych u kresu życia występują krwawienia. Jak radzić sobie z krwawieniem z przewodu pokarmowego. Co robić w krwiopluciu, odkaszliwaniu krwistej wydzieliny. Jak postępować w krwawieniu z pęcherza moczowego, krwiomoczu. Krwawienie z ran.

Dlaczego Chorzy umierający krwawią?

Najczęściej Chorzy terminalnie krwawią z kilku powodów jednocześnie. Najważniejsze z nich to:

  • Stosowane leki. Najczęściej są to leki przeciwzapalne/przeciwbólowe (NLPZ: ibuprofen, diklofenak i inne), aspiryna, leki przeciwzakrzepowe (często stosowane w nowotworach aby uniknąć powikłań zakrzepów – głównie udaru mózgu). Również przewlekle stosowane sterydy mogą nasilać krwawienia.
  • Sam nowotwór, zwłaszcza jeśli dotyczy skóry (krwawienie z powierzchni), jelit, pęcherza moczowego i płuc. Wtedy sam guz krwawi.
  • Zaburzenia krzepnięcia związane z wcześniejszy krwawieniem, z chemio- i radioterapią. A także z zajęciem wątroby przez nowotwór lub ogólnym wyniszczeniem (białka potrzebne do opanowania krwawienia przez organizm są produkowane w wątrobie).

Krwawienie z przewodu pokarmowego

Krwawienie z przewodu pokarmowego przybiera dwie formy. Bardziej spektakularną i mocno niepokojącą dla Chorego i Opiekunów – krwiste wymioty, oraz nie mniej groźną – krew w stolcu. Jeśli krwawienie jest silne i Chory wymiotuje krwią, jest to wskazanie do pilnej konsultacji lekarskiej, także w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) po wstępnym zbadaniu przez członków Zespołu Ratownictwa Medycznego (wezwij karetkę).

Krew w stolcu może mieć dwie formy:

Świeżej, czerwonej krwi na stolcu.

  • Ta krew pochodzi z końcowego odcinka jelita grubego (okrężnicy lub odbytnicy), najczęściej związana jest z krwawieniem z żylaków odbytu lub żył końcowej części jelita grubego.
  • Takie krwawienie jest najczęściej niegroźne. Wymaga podawania leków hamujących krwawienie – patrz niżej. Stosuje się czopki o działaniu miejscowym i krew na okolicę żylaków odbytu (np. Posterisan H w maści i czopkach). Należy stosować dietę półpłynną jeśli towarzyszą krwawieniu dolegliwości bólowe lub krwawienie się przedłuża.

Krwi utajonej w kale, barwiącej stolec na ciemny, wręcz czarny kolor.

  • Taka krew pochodzi z wyższych partii przewodu pokarmowego – z żołądka, dwunastnicy, jelita cienkiego. Czasem trudno stwierdzić skąd. Możesz mieć w ogóle trudność, aby zorientować się że Bliski krwawi. Jeśli występuje anemia w badaniach, jeśli pojawiają się objawy świadczące o anemii (znaczne osłabienie, bladość) i oczywiście gdy stolec zmieni barwę – możesz podejrzewać krew w stolcu. Skontaktuj się z lekarzem w celu ustalenia dalszego postępowania (np. wykonania badanie na krew utajoną w kale, badania morfologii krwi).
  • Uwaga! Pamiętaj, że jeśli Chory otrzymuje suplementy żelaza lub dużo żelaza w diecie (ryby zawierają sporo tego pierwiastka), a także jeśli podajesz buraki w diecie (barwią stolec) to stolec zmieni barwę na ciemną, wręcz czarną. To nie świadczy o krwawieniu.

Wśród najważniejszych czynności do zrobienia gdy Chory krwawi z przewodu pokarmowego jest odstawienie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLZP), aspiryny, sterydów i warfinu. W dalszej kolejności lekarz Chorego dołączy do leczenia leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego w żołądku (tzw. IPP, np. omeprazolu). Przy krwawieniu z żołądka, dwunastnicy lub jelit (górny odcinek przewodu pokarmowego) podajemy dodatkowo glin (np. Gelatum Aluminii) i inne leki zalecane przez lekarza (patrz dalej).

Krwawienie z dróg oddechowych, krwioplucie

Co trzeci Chory z nowotworem płuc kaszle krwią. Najczęściej ma związek z nowotworami pierwotnymi płuc, rzadziej z masywnymi przerzutami. Tylko 3% spośród tych Chorych ma ciężkie krwawienie wymagające leczenia szpitalnego i zagrażające życiu.

Bardziej prawdopodobne, że Chory umrze w przebiegu duszności niż się wykrwawi. Krwioplucie jest bardzo niepokojące dla samego Chorego, ale w większości przypadków udaje się (w całości lub części) opanować je w domu.

Czasami odkrztuszanie krwi pojawia się także w przebiegu infekcji. Każde krwawienie z dróg oddechowych zgłoś lekarzowi prowadzącemu. Zabezpieczy on Chorego w potrzebne leki do stosowania w domu.

Więcej o nowotworach płuc w osobnym artykule. Czego się spodziewać? Co robić? Jak pomóc? Czy pozwolić na palenie? Czytaj tutaj.

Krwiomocz

Krew w moczu w prawidłowych warunkach nie występuje. Czasami zdarza się, gdy bierzesz leki zmniejszające krzepnięcie krwi (warfin, acenokumarol). Czasami przyczyna krwawienia jest niewielka, ale trwa ono i trwa. Wynika to z budowy samego pęcherza – jest mocno ukrwiony. Gdy jest rozciągnięty, naczynia nie maja szansy się zamknąć.

Jednym ze sposobów na ograniczenie krwawienia jest w takiej sytuacji założenie cewnika do pęcherza moczowego. Od razu zyskujemy kontrolę nad objętością moczu i jego zabarwieniem (będzie można śledzić czy krwawienie ustaje). Nie ma też ryzyka utknięcia skrzepów w okolicy ujścia z pęcherza, a w efekcie ostrego zatrzymania moczu. Najlepszym rozwiązaniem jest założenie cewnika z 3 przewodami, dzięki czemu zawsze można dodatkowo wykonać płukanie pęcherza. Niestety bowiem ryzyko skrzepów i zatrzymania moczu istnieje tak długo jak długo Chory krwawi.

Uwaga! Samo cewnikowanie może wywołać (zwykle niewielkie, chwilowe) krwawienie. Niestety praktycznie nie da się tego uniknąć. Jeśli prostata jest duża, jeśli w okolicy pęcherza występuje guz, obrzęk – cewnikowanie zawsze będzie związane z ryzykiem krwawienia.

Krwawienie z ran

Krwawienie z powierzchni guza (bo o to najczęściej chodzi) bywa zwykle bardzo powolne, a zagrożenie wynika przede wszystkim ze stałej utraty krwi – anemizacji. Rzadko zdarzają się naprawdę duże krwawienia wymagające pracy chirurga do ich zatrzymania. Najczęściej dochodzi do nich, gdy guz nowotworowy „nadgryzie” duże naczynie krwionośne, pęknie ono i będzie krwawić. W takiej sytuacji konieczne jest sprawne zaopatrzenie przez lekarza, zwykle w szpitalu. Najczęściej zakłada się szwy.

W domu do zatrzymania krwawienia punktowego wykorzystuje się opatrunek gazą z uciskiem, czasem także ostrzykuje miejsce krwawienia przygotowanym odpowiednio roztworem adrenaliny, schładza się ranę (specjalny spray dla sportowców). Można także stosować spongostan – specjalną gąbkę hamującą krwawienie.

Najlepiej tak zaplanować leczenie miejscowe rany, aby zmiana opatrunków była konieczna jak najrzadziej (co 3-5-7 dni). Każde odrywanie opatrunku od rany stwarza ryzyko krwawienia. Skonsultuj się z lekarzem lub pielęgniarką, którzy opiekują się Chorym, aby najlepiej zaplanować stosowanie opatrunków. Idealnie sprawdzają się opatrunki „na kanapkę”. Spodnia, najbliższa ranie warstwa pozostaje długo (kilka dni), a warstwy górne (zwykle jałowe gaziki) są zmienianie stosownie do potrzeb częściej.

Ogólne zasady leczenia

Chciałbym na koniec krótko omówić leki stosowane w krwawieniach. Zebrałem je wszystkie razem z dwóch powodów: po pierwsze o ich zastosowaniu zawsze musi zdecydować lekarz, więc nie ma sensu ich tu sztucznie rozdzielać. Po drugie: właściwie każdy z nich nadaje się do stosowania przy krwawieniach ze wszystkich omówionych powyżej okolic. A więc do rzeczy:

  1. Etamsylat (Cyclonamine) jest lekiem hamującym krwawienie, stosuje się go zwykle 3-4x/dobę po 2 tabletki. Dostępny jest również do podawania z ampułek, co bywa przydatne w terminalnej fazie choroby.
  2. Kwas traneksamowy (Exacyl) jest lekiem przeciwkrwotocznym, dostępnym w tabletkach (zwykle podaje się 1 gram czyli dwie tabletki kilka razy na dobę) oraz w ampułkach.
  3. Rutyna może być stosowana na wczesnych etapach, zabezpiecza naczynia krwionośne przed pękaniem co zmniejsza (nieznacznie) ryzyko krwawienia.
  4. Przetaczanie krwi i jej składników stosowane jest w wyjątkowych sytuacjach, zawsze po konsultacji lekarskiej, w polskich warunkach wyłącznie na oddziel szpitalnym (potrzeba jest hospitalizacja), zawsze zależnie od przyczyny krwawienia i rokowań.

  5. Suplementacja białka (np. Protifar) pomaga w wyniszczeniu, zwłaszcza po leczeniu onkologicznym, a także gdy Chory mało je. Wzbogacanie diety pozwala na zahamowanie utracie białek i poprawia zdolność krzepnięcia krwi.

Ten artykuł był pomocny? Masz pytania lub wątpliwości. Zachęcam do pozostawienia swojego adresu e-mail – pomogę Ci w prowadzeniu opieki w warunkach domowych i powiadomię Cię o kolejnych tekstach na tym blogu.

Warto przeczytać

O radzeniu sobie z innymi objawami u Chorych umierających piszę w działach:

  • Domowa apteczka – jakie leki i preparaty stosować, kiedy.
  • Narzędziownia umierania – jaki sprzęt jest potrzebny w domu, gdy Bliski umiera.

Zachęcam do przeczytania.

Komentuj, pytaj!

Zapraszam do pozostawiania komentarzy pod tym tekstem. Na Twoje pytania postaram się odpowiedzieć bezpośrednio lub przygotuję artykuł na dany temat. W ten sposób możesz pomóc nie tylko sobie, ale i innym osobom mającym podobne problemy lub wątpliwości.

Related

Podziel się:

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!

Leave a Reply Cancel reply

Poprzedni wpis

Cichy morderca. Osteoporoza!

W kategorii: Ze starością po imieniu

Cichy morderca. Osteoporoza!

Przeczytaj

Kolejny wpis

Pułapki w opiece nad terminalnie…

W kategorii: Dla lekarzy

Pułapki w opiece nad terminalnie Chorymi

Przeczytaj

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka wyrobów medycznych

Przysługuje Ci zaopatrzenie w wyroby medyczne – pieluchomajtki, materac przeciwodleżynowy, balkonik i wiele innych. Sprawdź, kto i co może zapisać Tobie lub Twoim Bliskim. Specjalnie dla Ciebie przygotowałem wyszukiwarkę! 

Wyszukaj

Zapraszam do newsletter’a

Zostaw swój adres e-mail, otrzymasz ode mnie poradnik „Wypis ze szpitala. Co robić gdy Bliski wraca do domu.” 

Pobierz poradnik

Witaj na blogu!

Czy nadal, jak w średniowieczu, boimy się zagadki śmierci i chcemy ją zrozumieć? O co dziś pytałby Mistrz Polikarp napotkaną śmierć? Czy by ją w ogóle chciał spotkać? 

Prowadzę ten blog dla Ciebie, niezależnie od tego czy jesteś Pacjentem, czy Opiekunem Chorego.  Chcę ułatwić i usprawnić funkcjonowanie Chorego w domu w czasie choroby przewlekłej i w leczeniu paliatywnym. Dlatego dzielę się tutaj swoją wiedzą i doświadczeniem.

Partner cyklu „Mity opieki hospicyjnej”

Warsaw Press

Najnowsze wpisy

  • Port naczyniowy
  • Szczepienie seniorów i Pacjentów chorych przewlekle na Covid – 19
  • Różne aspekty szczepienia na Covid – 19
  • Terapia uporczywa
  • Podsumowań nadszedł czas…

Śledź bloga

Newsletter


Jeśli chcesz pozostać w kontakcie i otrzymywać wiadomości o nowych artykułach zapraszam do pozostawienia e-maila. Twój adres e-mail wykorzystam tylko do wysyłania informacji związanych z działalnością bloga o medycynie paliatywnej i opiece w stanach terminalnych.

RSS

  • RSS - Posts

„Śmierć do niego przemowiła:

– Czemu się tako barzo lękasz?

Wrzekomoś zdrow, a [w]żdy stękasz!

Pan Bog tę rzecz tako nosił,

Iżeś go o to barzo prosił,

Abych ci się ukazała,

Wszytkę swą moc wzjawiła;

Otoż ci przed tobą stoję,

Oglądaj postawę moje (…)”

 

Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią, autor niepewny, XV w n.e.

Twoje wsparcie ma znaczenie!

> 5000 czytelników

Najpopularniejszy wpis

Kto może trafić do hospicjum domowego? Dla kogo jest to najlepsza forma opieki i leczenia w terminalnej fazie choroby? Co powinno zawierać skierowanie do opieki hospicyjnej. Tego wszystkiego dowiesz się z artykułu.

Przeczytaj

Pomóż hospicjum w Krakowie

Nota prawna

Wszystkie materiały w serwisie mistrzpolikarp.pl zostały przygotowane przeze mnie lub inny personel medyczny, rzetelnie i zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Mają one charakter edukacyjny i informacyjnych. Nie zastąpią one jednak konsultacji lekarskiej, pielęgniarskiej czy fizjoterapeutycznej, do których zawsze zachęcam.

Na blogu nigdy nie prezentuję bezpośrednio historii prawdziwych Chorych w sposób, który umożliwiałby Ich identyfikacje. Opisywane przeze mnie przykłady są zwykle połączeniem kilku historii różnych Chorych z różnych miejsc, gdzie pracuję i z długiego czasu.

Kategorie wpisów

  • Apteka w domu
  • Sprzęt w domu
  • Ze starością po imieniu
  • Case study
  • Varia
  • Hospicjum domowe
  • Dla lekarzy

Omówienie stanu zdrowia

Poradnik dla Pacjentów i lekarzy
Pobierz
  • Poradnik Wypis ze szpitala
  • Wyszukiwarka wyrobów medycznych
  • O czym jest ten blog?
  • Polityka prywatności
  • Newsletter
  • Kontakt

MistrzPolikarp.pl - Blog o medycynie paliatywnej i opiece domowej
Wszystkie prawa zastrzeżone | 2018-2020
Zdjęcia własne oraz Elements Evanto

Na tej stronie używam ciasteczek aby dostosować ją lepiej do Twoich potrzeb.Zgoda Odrzuć Dowiedź się więcej
Polityka prywatności

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-necessary

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.

SAVE & ACCEPT