Choroba nowotworowa oraz jej leczenie, w tym chemio- i radioterapia mają działanie immunosupresyjne i zwiększają ryzyko infekcji. W związku z tym zarówno lekarzom, jak i Pacjentom zależy na tym, aby maksymalnie dobrze przygotować się do prowadzenia takiej terapii. Jednym z elementów takiego przygotowania jest wykonanie szczepień ochronnych. Kiedy jest dobry czas, aby przygotować się, stosując szczepienia ochronne?
Jak zaplanować takie szczepienie i przeciwko którym chorobom? O tym słów kilka we wpisach. Dziś drugi z nich.
Szczepionka przeciwko pneumokokom
Ze względu na zwiększone u Pacjentów chorych onkologicznie ryzyko przebiegu ciężkiego infekcji Streptococcus pneumoniae, a co za tym idzie zwiększone ryzyko inwazyjnej choroby pneumokokowej, zaleca się szczepienie tych Pacjentów. Zwłaszcza dotyczy to Chorych z nowotworami płuc i przewlekłą białaczką szpikową. To są Pacjenci u których to szczepienie powinno być wykonane przed rozpoczęciem leczenia lub po jego rozpoczęciu, w odpowiedniej przerwie stosowanej w toku chemioterapii w porozumieniu między lekarzem szczepiącym a onkologiem.
Zalecane jest, aby zastosować szczepionkę dostępną na rynku. Jeśli chodzi o cykle szczepień, to wykorzystujemy do tego dwa rodzaje szczepionek – szczepionkę 13-walentną (PCV-13) i 23 –walentną. Pojedynczą dawkę szczepionki 13 – walentnej podajemy przed szczepionką 23 – walentną. Następnie po 8 tygodniach lub więcej podajemy szczepionkę 23 -walentną. Postępujemy tak, jeśli Pacjent nigdy wcześniej nie otrzymał szczepionki przeciwko pneumokokom. W innym wypadku należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Więcej na temat pneumokoków możesz przeczytać w poniższym artykule – https://lekarzrodzinny.blog/pneumokoki-szczepienie/
Błonica, tężec i krztusiec
Ta szczepionka dostępna jest w Polsce. Powinno być przypomina wszystkim Pacjentom dorosłym w odstępie krótszym niż co 10 lat od poprzedniego szczepienia. Zwracam uwagę przede wszystkim na komponent krztuścowy, który jest szczególnie niebezpieczny u Pacjentów z chorobami nowotworowymi. Krztuśca wciąż jest sporo na terenie Polski. W związku z powyższym zaleca się, aby taki booster, czyli dawkę przypominającą tej szczepionki, podać tym Chorym.
Drugim problemem, związanym ze szczepieniem przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi jest fakt, że komponenta związana z tężcem i z krztuścem niestety wygasa po pewnym czasie u Pacjentów, którzy mieli poddawaną chemioterapią. Okazuje się, że odpowiedź Immunologiczna maleje z czasem, a więc po zakończonym cyklu leczenia chemioterapeutycznego należy rozważyć podanie takiej szczepionki dodatkowo, nawet jeśli ten czas, który minął od poprzedniego szczepienia jest krótszy niż 10 lat. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem i omówić to szczepienie.
Więcej o szczepionce przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi na lekarz rodzinny.blog – https://lekarzrodzinny.blog/blonica-szczepienie/ Na blogu znajdziesz również wpisy dotyczące tężca i krztuśca.
Wirus żółtaczki wątrobowej typu B
Dwa elementy składają się na zagrożenie Pacjentów z chorobą onkologiczną w toku prowadzonego leczenia chemioterapeutycznego. Pierwszy to fakt narażenia na częste pobyty w warunkach szpitalnych i zabiegi inwazyjne – podawanie preparatów dożylnie, pobieranie krwi, itd. Ten problem w Polsce jest teraz mniejszy, ponieważ w zasadzie wszystkie jednostki opiekujące się Pacjentami onkologicznymi spełniają najwyższe standardy w zakresie ochrony Chorych przed zakażeniem wewnątrzszpitalnym.
Natomiast drugim problemem jest fakt, że u części Pacjentów, którzy otrzymali chemioterapię cytotoksyczną może dojść do aktywacji wirusa HBV. Mogło więc dojść do uszkodzenia wątroby wskutek jej zapalenia na tle tego wirusa. Dlatego niezwykle istotne jest zadbanie, aby Ci Pacjenci byli wyszczepieni przeciwko HBV. Status immunologiczny Pacjenta powinien być określony przed rozpoczęciem leczenia. Jeśli jest on niepewny, albo Pacjenci ci nie byli nigdy szczepieni, to zdecydowanie zalecam doszczepienie przed rozpoczęciem leczenia, jeszcze w toku stawiania diagnozy choroby nowotworowej.
Szczepionka przeciw meningokokom
To szczepienie powinno być oferowane Pacjentom przed rozpoczęciem chemioterapii czy leczenia onkologicznego. Istotne jest zaszczepienie Chorych przeciwko infekcjom meningokokowym, głównie ze względu na narażenie w toku wykonywanych czynności leczniczych. Przede wszystkim mam tutaj na myśli zabiegi operacyjne i radioterapię w obrębie śledziony – usunięcie śledziony albo napromienianie okolicy śledziony. Te czynności znacząco pogarszają odpowiedź immunologiczną na zakażenia meningokokami. W przypadku tych Pacjentów szczepienie to powinno być wykonane.
Więcej na temat meningokoków przeczytasz w artykule, znajdującym się na lekarz rodzinny.blog https://lekarzrodzinny.blog/meningokoki-szczepienie/
Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A
To szczepienie powinno być zalecane głównie Pacjentom onkologicznym planującym podróżowanie do krajów, w których wirus zapalenia wątroby typu A występuje endemicznie. Zalecam konsultację z lekarzem prowadzącym albo z lekarzem medycyny podróży, co do wskazań do podania takiego szczepienia.
Więcej na temat szczepień na WZW typu A możesz przeczytać pod wskazanym linkiem https://lekarzrodzinny.blog/wzwa-szczepienie/
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!